MEĐUNARODNI DAN STRVINARA

U Belom predstavljen novi projekt zaštite bjeloglavih supova. Evo što se sve planira

Jakov Kršovnik

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Projekt će početi u siječnju 2023. godine, a njime se žele unaprijediti zaštita bjeloglavih supova i uvjeti njihova gniježđenja u Hrvatskoj adresirajući najvažnije prijetnje bjeloglavim supovima: nedostatak hrane, uznemiravanje tijekom gniježđenja, trovanje i elektrokuciju



BELI – Ako niste znali, prva subota u mjesecu rujnu obilježava se kao Međunarodni dan strvinara kako bi se podsjetilo da su strvinari izuzetno važan dio ekosustava kao skupina ptica koja se hrani uginulim životinjama. I ove godine taj dan obilježava Javna ustanova »Priroda« u Centru za posjetitelje i oporavilište za bjeloglave supove u Belom na otoku Cresu.


Program je počeo jučer, kada je predstavljen novi projekt zaštite supova »LIFE SUPort«, uz otvorena vrata Centra, a nastavlja se danas, također otvorenim vratima Centra, kao i prigodnim radionicama za najmlađe. Zainteresirani su već jučer došli čuti o supovima, usput i pogledati 11 supova koji su trenutačno na oporavku u Centru, u Belom, a tom prigodom je, kako smo rekli, predstavljen i novi petogodišnji projekt zaštite supova »LIFE SUPort«. Projekt će početi u siječnju 2023. godine, a njime se žele unaprijediti zaštita bjeloglavih supova i uvjeti njihova gniježđenja u Hrvatskoj adresirajući najvažnije prijetnje bjeloglavim supovima: nedostatak hrane, uznemiravanje tijekom gniježđenja, trovanje i elektrokuciju. Tomislav Kudina iz Udruge BIOM istaknuo je kako je projekt vrijedan oko 2,16 milijuna eura, od čega se 60 posto financira iz programa LIFE Europske unije, a dodatno financiranje osigurao je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.


– Sa supovima se radi već dugi niz godina, a ovo je nova nadogradnja na cijelu priču. Iznimno nam je drago da smo dio cijelog tima te želimo raditi na dobrobiti bjeloglavih supova i njihovu očuvanju. Posebno u suradnji sa svim dionicima, kao i lokalnim stanovništvom, jer i supovima bi bilo jako teško da nema ljudi i stočarstva. Također, želimo i educirati ljude te mlađe generacije koje će se nastaviti brinuti za supove. Projekt će trajati pet godina, ali dugoročne pozitivne rezultate očekujemo i nakon projekta, kazao je Tomislav Kudina iz Udruge BIOM. Ravnateljica JU-a Priroda Irena Jurić također je izrazila zadovoljstvo projektom, ali i naglasila važnost rada s djecom i mladima kako bi se i buduće generacije nastavile brinuti o supovima. Više o projektu iz svojih perspektiva rekli su i drugi predstavnici partnera, a koje uz udrugu BIOM i JU »Priroda« Primorsko-goranske županije čine Poljoprivredna zadruga »Otok Krk«, HEP-Operator distribucijskog sustava i Vulture Conservation Foundation te Uprava za zaštitu prirode Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja kao pridruženi partner.


Planovi zaštite




Iz JU-a Priroda procjenjuju kako kvarnerska populacija supova broji oko 130 parova, a ovim projektom namjeravaju se riješiti najveći problemi s kojima se suočavaju. Planira se izgradnja još jednog hranilišta na Krku, a HEP-Operator distribucijskog sustava planira na 200 srednjonaponskih stupova na kvarnerskim otocima i Učki primijeniti mjere zaštite ptica od strujnog udara. Među glavnim ciljevima projekta je i pad smrtnosti mladih ptica smanjivanjem njihova uznemiravanja u gnijezdima te dodatnim ulaganjem u edukaciju i Centar za posjetitelje i oporavilišta za bjeloglave supove Beli. Također, radit će se na sprječavanju trovanja supova olovnim streljivom i otrovnim mamcima za divlje alohtone životinje. Među lovcima će se promicati korištenje bezolovnog streljiva, a među stočarima zaštita stada ovaca od čagljeva korištenjem ograda i pasa.