Baš lijepo

Trešnja okružena klupicama. Sara i Emma osmislile inovativni živi spomenik na središnjem puntarskom trgu

Mladen Trinajstić

Cjelokupno uređenje trga inspirirano je željom da se očuva i oda počast običaju »Maja« - sad već pomalo zamrloj tradiciji postavljanja trešnje ili črišnje



PUNAT – Centralni trg na samoj obali Punta, nedavno uređena javna površina povezana s obližnjim parkom i Trgom zahvalnosti koji je također proteklih godina temljito obnavljan – zasjao je novim sjajem. U središtu površine koja oduvijek služi kao glavno okupljalište stanovnika tog krčkog mjesta, a ljeti i kao mjesto održavanja brojnih kulturnih i zabavnih događanja ovih je dana postavljena atraktivna i umnogome inovativna instalacija, uporabljivi sklop urbane opreme u vidu klupa kojima je obrubljena u središtu trga zasađena trešnja.


– Ideja o ovom projektu seže još u 2021. godinu kada su mlade Puntarke Sara Šulina i Emma Žnidarić, studentica unutarnjeg dizajna na Institutu za dizajn u Firenci, odnosno studentica informatike prvi put prezentirale svoju ideju uređenja ove dosad, rekao bih »nedovršene« i pomalo prazne javne površine, otkrio nam je općinski načelnik Punta Daniel Strčić. Sredinom prošle godine projekt je doveden u fazu da ga možemo prezentirati javnosti pa smo ga pred stotinjak naših sumještana javno predstavili, zajedno s vizualizacijom budućeg izgleda trga. S obzirom na tad zabilježenu veoma pozitivnu reakciju mještana, odlučili smo se pokrenuti realizaciju projekta ukupne vrijednost nešto veće od 46 tisuća eura, nastavlja naš sugovornmik koji nam je u društvu spomenutih autorica ove »prostorno-ambijentalne intervencije« sad predstavio rad koji čini novi ukras središta tog otočnog mjesta.


Predstavljajući nam svoj projekt kao i ideju iz koje je nastao Sara Šulina i Emma Žnidarić, u društvu Sarina studijskog kolege, mladog Austrijanca Davida Gitterlea (koji je pridonio tehničkom oživotvorenju njihovih zamisli) objasnile su nam da je cjelokupno uređenje trga inspirirano željom da se očuva i oda počast običaju »Maja« – sad već pomalo zamrloj tradiciji postavljanja trešnje iliti črišnje koju bi početkom svibnja, prije svog odlaska u vojsku, lokalni mladići često i bez znanja vlasnika stabla kao svojevrsni »dešpet« negdje posjekli i donijeli na trg. Tada bi se stablo kitilo, a pod njim i održavale fešte fotografske zapise kojih i danas u svojim albumima čuvaju brojni naši stariji sumještani, objašnjavaju nam Sara i Emma.


Stari običaj Puntara dobio je posvetu


3D printani beton




– Htjele smo izgraditi novi, živi spomenik našoj lokalnoj kulturi, odnosno tradicijskoj baštini te time ujedno i postaviti temelj za oživljavanje tradicije i njeno približavanje posjetiteljima našeg mjesta, kaže nam darovita studentica Sara. Jedan od glavnih ciljeva bio je poboljšati korištenje zajedničkog prostora i stvoriti novo mjesto okupljanja, kako fizičkog na samom trgu, tako i putem web-stranice, nastavlja pak njena kolegica, informatičarka Emma. Stoga sam se, za razliku Sare i Davida koji su studenti dizajna, odnosno unutarnje arhitekture, ja ponajviše angažirala oko izrade web- stranica putem kojih će se ovaj običaj, ali i projekt predstaviti, ali i posredstvom kojih će naši sumještani moći podijeliti svoje priče i fotografije »Maja« te ih tako ovjekovječiti. Na spomenutoj online platformi posjetitelji i gosti dobrodošli su educirati se o samom običaju, ali i procesu razvitka dizajna novopostavljene urbane opreme. Dizajnerima unutarnje arhitekture Davidu Gitterleu i Sari Šulini jedna od intencija bila je i uvođenje korištenja tehnologije 3D printanog betona – inovativnog rješenja izrade elemenata poput ondje postavljenih klupa, ograda i postolja koja, kažu nam, odražavaju vezu između prošlosti i budućnosti.


Punat


Nadahnute laticama


Sve kreće od jednostavnog cvijeta trešnje u obliku kojeg je izrađena klupa koja obrubljuje prostor u kojem je zasađeno stablo trešnje, predstavljaju nam naši sugovornici. Cvijet trešnje stvara poveznicu između priče o običaju i našeg koncepta. Nadahnuti laticama cvijeta dizajnirali smo ergonomske krivulje koje tvore tri različita oblika klupica. Klupice izrađene od 3D printanog betona prvi su primjeri takvog načina izrade vanjskog namještaja izloženog na otoku Krku, pa i u Hrvatskoj, kaže nam nadalje Sara. Zahvaljujući tehnologiji 3D printanja betona bili smo u mogućnosti osmisliti slobodne forme unikatnog oblika s armaturom neprimjetno integriranom u samu strukturu klupica. Ovim projektom nadamo se pobuditi lijepa sjećanja kod starijih generacija naših sumještana, a kod mlađih potaknuti želju za očuvanjem tradicije, ali i znatiželju za istraživanjem novih inovativnih tehničkih rješenja, odnosno materijala i tehnologija, zaključila je Šulina.


Domaća pamet


Posebno me veseli činjenica da i iza ove ideje, ali i realizacije, stoje naše mlade sumještanke, odnosno domaća pamet, kreativnost, zanje i iskustvo, naglašava načelnik Strčić dodavši da su osim toga glavni »okidač« pokretanja realizacije projekta bile i odlične reakcije brojnih Puntarki i Puntara koji su tijekom, lani upriličene prezentacije, pozitivno reagirali na samu ideju, ali i plan njezina oživotvorenja.


– Izvođač radova bila je tvrtka GP Krk čijim se predstavnicima zahvaljujem na spremnosti da se uhvate u koštac s novim, u nas do sad još neprimijenjenim tehnologijama. Projekt je inovativan, jedinstven, prvi u Hrvatskoj u kojem je za izradu urbane opreme korištena tehnologija 3D printanja betona, objasnio nam je načelnik. Ovime tako spajamo modernu tehnologiju s tradicijom i kulturom, uključujući dodatno i aspekt očuvanja okoliša koji se ogleda u sadnji stabla trešnje, ali i činjenici da je materijal od kojeg je sve izrađeno reciklabilan. Spomenuti treba i da je spomenuti mladi Austrijanac oživotvorenju ideje svojih otočnih prijateljica doprinos dao upravo u fazi metarijaliziranja njihovih zamisli koje su, obzirom na to da u nas nitko nije bio u mogućnosti na taj način izraditi osmišljene elemente urbane opreme, u atraktive klupice pretvorene u pogonima jedne upravo za 3D printanje betona specijalizirane bečke kompanije.