Vrbnička vinarija

Titula šampiona Katunarovom vinu Krykta Reserva iz 2016.

Mladen Trinajstić

Vino dobiveno miješanjem sansigota i debejana proglašeno je najboljim crnim vinom od autohtonih sorti na području Istre i Kvarnera, no zlatom su ovjenčani i žlahtina Sveta Lucija te Sansigot, a Plavac mali osvojio je srebro



VRBNIK – Da se na Krku stvaraju iznimno kvalitetna vina i nije neka novost. Brojne nagrade i priznanja koje na različitim nacionalnim i međunarodnim vinskim smotrama osvajaju otočni, najčešće vrbnički vinari, najbolji su dokaz znanja, iskustva i vještina bodulskih vinogradarskih i vinarskih znalaca, koji stoljetnu tradiciju svojih predaka znalački »pretaču« u botelje svojih sve boljih i prepoznatljivijih i bijelih i crnih vina, kao i sve zastupljenijih pjenušaca.


Tako ni posljednje priznanje, zapravo više njih koje je ovog tjedna ministrica poljoprivrede Marija Vučković osobno uručila predstavnicima jedne od jačih i uspješnijih vrbničkih vinarija, Katunarovoj Estate Winery, najbolje dokazuje da se kontinuirani rad i trud isplate, ali i prepoznaju i vrednuju od strane znalačkih kušača, kao i samih ljubitelja vina.


Promocija izvornih sorti


Kako nam je jučer u razgovoru ponosno istaknuo vlasnik i osnivač spomenute otočne vinarije Anton Katunar, vina iz njihovog podruma osvojila su vrijedna priznanja na trećem po redu natjecanju upriličenom u sklopu projekta »Vina od davnina«.





– Radi se o projektu iza kojeg organizacijski stoje Ministarstvo poljoprivrede te Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, a partneri su Agronomski fakultet u Zagrebu, Institut za poljoprivredu i turizam u Poreču te Institut za jadranske kulture i melioraciju krša iz Splita. Projekt za glavni cilj ima promociju vina hrvatskih autohtonih (izvornih) sorti, ali i Hrvatske kao autentične vinske zemlje. A upravo u tom segmentu našeg vinarstva, dakle u njegovanju autohtonih sorti, naša vinarija ima što reći i pokazati jer je glavnina, zapravo gotovo pa cijela naša proizvodnja, bazirana upravo na takvim, izvornim sortama našega kraja, objašnjava nam Anton Katunar, ističući kako je glavnina njegove proizvodnje bijelog vina oslonjena na žlahtinu, a crnih na sorte kao što su sansigot, debejan, kamenina i druge slične autohtone sorte ovog dijela našeg Jadrana.


Miks sansigota i debejana


Predstavljajući nam rezultate sudjelovanja Estate winerya na 3. Vinima od davina, Katunar se tako pohvalio osvajanjem jedne šampionske, odosno titule najboljeg crvenog vina na području hrvatske Istre i Kvarnera, a koju je u toj prigodi, slijedom ocjena i procjena vrhunskih poznavatelja vina i kušača zahtjevnog nepca, osvojila njegova Kurykta reserva iz 2016. godine – vino dobiveno miješanjem sorti sansigot i debejan. Drugim riječima, to je naše vino ponijelo naslov najboljeg crnog vina od autohtonih sorti na ovom području, i to ispred svih istarskih terana koji su ondje konkurirali za isti naslov u regionalnoj konkurenciji hrvatske Istre i Kvarnera.


Vrbnički vinar nam se, s ništa manje ponosa, pohvalio da je istom prilikom zlatnu medalju u konkurenciji bijelih vina ponijela i njegova žlahtina Sveta Lucija koja je, baš kao i šampionskom titulom ovjenčana crna kupaža, stvorena i odnjegovana od grožđa ubranog u Katunarovom velikom vinogradu stvorenom »od nule« pred tek koje desetljeće, na osunčanim obroncima Bašćanske udoline, između Jurandvora i Drage Bašćanske. Zlatnom je medaljom ovjenčan i naš Sansigot, a srebrom još i Plavac mali koji je to priznanje osvojio u jakoj konkurenciji plavaca iz cijele Hrvatske, a ne samo sjevernojadranskih, zaključio je naš sugovornik.


Spoj znanja i tradicije


Kurykta reserva upravo je onakvo vino kakvo je radio i moj djed, dakle vino od mješavine naših autohtonih sorti iz kojih je spojeno i u dobro vino povezano sve ono najbolje od karakteristika i sansigota, i debejana. Upravo su takva vina dio naše vinarske filozofije kojom znanjem, ali i suvremenim vinarsko-podrumarskim tehnikama dobru tradiciju naših predaka nastojimo učiniti još boljom i rekao bih – pitkijom, završio je Anton Katunar. Spomenimo i da je u Zagrebu na svečnosti priznanja iz ruku ministrice poljoprivrede preuzeo njegov sin, također dobar i angažirani vinar – Toni Katunar.


Ocijenjeno 159 uzoraka


Povećani odziv vinara u odnosu na prošlogodišnja »Vina od davnina« pokazuje interes proizvođača za ovaj projekt kojim je stvorena jedinstvena platforma za promociju autohtonih vina, autentičnog turističkog proizvoda i važnog dijela gastronomske ponude Hrvatske, ističu u svom predstavaljanju tog netom zgotovljenog projekta predstavnici Ministarstva poljoprivrede. Peteročlana komisija sastavljena od iskusnih ocjenjivača (enologa) u toj je prilici ocijenila 159 uzoraka vina proizvedenih od 30 autohtonih sorti različitih godina berbe te je u konačnici dodijeljeno sedam šampionskih odličja najbolje ocijenjenim vinima u pojedinim kategorijama. Uz šampione u red kojih je uvrštena i Katunarova Kurykta reserva iz 2016., u istoj su prilici dodijeljene i tri velike zlatne diplome, 60 zlatnih, 65 srebrnih te 18 brončanih diploma, uz jedno priznanje.