Glalgoljaštvo

Otvorena izložba Branka Kukurina posvećena Branku Fučiću: Osobni itinerar druženja s velikim čovjekom

Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Foto Mladen Trinajstić

Izložba je posvećena uglednom hrvatskom povjesničaru umjetnosti i kulture, stručnjaku za srednjovjekovno zidno slikarstvo i hrvatsko glagoljaštvo



Kao dio završnice programa znanstvenog skupa “Glagoljaštvo – baština, tradicija i inovacija”, koji se u Krku ovog tjedna održavao u organizaciji Staroslavenskog instituta – središnje hrvatske akademske ustanove za istraživanje hrvatske glagoljice i glagoljaštva, u Interpretacijskom centru maritimne baštine DUBoak u Malinskoj ove je subote javnosti predstavljena vrijedna izložba fotografija, posvećena poznatom krčkom galogoljškom istraživaču i znanstveniku, Branku Fučiću.



Izložbeni projekt iza kojeg stoji Branko Kukurin, a koji je predstavljen pod nazivom “Za Branka Fučića slovo tražeć”, održava se u organizaciji Općine Malinska-Dubašnica i malinskarskog Interpretacijskog centra.


Ugledni povjesničar umjetnosti




Kako nam je u prigodi otvorenja izložbe predstavljeno od njenih domaćina, načelnika Općine Malinska-Dubašnica Roberta Antona Kraljića i prof. Ive Bogovića, voditelja Interpretacijskog centra, cilj ondje javnosti na razgled ponuđenoga postava predstavljanje je velikog otočana koji je svojim dugogodišnjim i plodonosnim znanstvenim radom, jednako kao i svojom osobnošću, snažno obilježio kulturni i znanstveni život kvarnerskih otoka, Kvarnera, Istre, Hrvatskog primorja i Rijeke.



Izložba posvećena tom uglednom hrvatskom povjesničaru umjetnosti i kulture, stručnjaku za srednjovjekovno zidno slikarstvo i hrvatsko glagoljaštvo, inače rođenom Dubašljanu, otvorena će te za obilazak i razgled ostati postavljenom sve do 5. studenog, do kad će posjetitelji DUBoaka u interijeru tog atraktivnog interpretacijskog ali i kulturnog središta Malinske Fučića moći upoznati posredstvom ondje izloženih dvadesetak Kukurinovih fotografija.


Druženja s velikim čovjekom


– Ovo nije dokumentaristička izložba, niti rekapitulacija života i djela Branka Fučića, već, duboki, osobni itinerar dugogodišnjega druženja s velikim znanstvenikom, učiteljem, Bodulom, prijateljem, a nadasve čovjekom, riječi su kojima je taj svoj izložbeni projekt popratio njegov autor, Branko Kukurin.



Hodeći godinama zajedničkim zavičajnim prostorima istarskoga, primorskog i bodulskoga univerzuma, valjalo je svu tu navalu emocija sažeti u dvadesetak fotografija znanih nam prostora, pokušavajući održati dijalog s fresko umjetnicima, glagoljašima, žakanima, dijacima i opatima te pri tom njihove poruke smjestiti u živi, suvremeni kontekst, a ne njihovo djelo gledati samo kao muzejsku vrijednost.


Valja ostati skromnim pred tisućgodišnjom vjerom naših predaka, težaka i ribara u bolje danas, u bolje sutra, nastaviti ju bez suvišnih pitanja.



Valja kleknuti pred pragom svete Lucije, najsvetijega hrvatskog prostora, šutjeti satima zatvorenih očiju u svetoj Mariji na Škrilinah ili jednostavno bdjeti nad tekstovima Brankovim, u tišini mirnih knjižnica, zaključio je Kukurin, magistar književnosti koji se fotografijom bavi od najranije mladosti.


Okupilo se 80-tak znanstvenika


Do sad je izlagao na preko šezdeset skupnih i samostalnih izložbi. Svoje fotografije i reportaže objavljivao je u domaćim i inozemnim edicijama, enciklopedijama, zbornicima i promidžbenim turističkim materijalima, a član je HDLU Rijeka te Foto kluba Rijeka.



Spomenimo i da se događanje koje je ovog tjedna u Krku okupilo osamdesetak znanstvenika iz 12 zemalja svijeta, čija je sastavnica bila i ova izložba, održavalo povodom 120. obljetnice osnutka Staroslavenske akademije u Krku, kao i 70. obljetnice postojanja njezina sljednika – Staroslavenskoga instituta. Samoj svečanosti otvorenja, uz već spomenutih Kraljića i Bogovića, nazočili su i dr. Vida Vukoja, ravnateljica Staroslavenskog instituta kao i otočni povjesničar, ujedno i sudionik netom zgotovljenog znanstvenog skupa, dr. Tomislav Galović.