Potpisan ugovor

Na Krku se gradi širokopojasna mreža sljedeće generacije, stiže superbrzi internet

Mladen Trinajstić

Foto Lars Kienle on Unsplash

Foto Lars Kienle on Unsplash

Gradi se svjetlovodna pristupna mreža u "bijelim područjima" svih krčkih lokalnih jedinica, ondje gdje nije dostupan internet brzine od barem 30 Mbit/s.



U Velikoj vijećnici Grada Krka danas je, u nazočnosti svih čelnica i čelnika krčkih jedinica lokalne samouprave, održano svečano potpisivanje ugovora o projektiranju i građenju širokopojasne mreže sljedeće generacije u bijelim područjima otoka Krka.


Ugovor je dio Projekta izgradnje širokopojasne mreže sljedeće generacije na otoku Krku kojim će biti izgrađena suvremena svjetlovodna pristupna mreža u tzv. bijelim područjima svih krčkih lokalnih jedinica – Gradu Krku te Općinama Baška, Dobrinj, Malinska-Dubašnica, Omišalj, Punat i Vrbnik.


Što su “bijela područja”


Bijela područja, predstavljeno nam je u toj prigodi, obuhvaćaju dijelove otoka Krka u kojima danas nije dostupan pristup internetu s brzinama od najmanje 30 Mbit/s, odnosno ona u kojima takve brzine pristupanja “mreži svih mreža” neće biti dostupne prije kraja 2023. godine.




Uglavnom manja i slabije naseljena mjesta, u kojima pružatelji telekomunikacijskih usluga zapravo niti nemaju komercijalni interes (pa tako ni intenciju) izgradnje optičke mreže, suvremenom telekomunikacijskom odnosno svjetlovodnom infrastrukturom “sljedeće generacije” opremiti će se tako kroz projekt koji je, valja napomenuti, oblino sufinanciran bespovratnim sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj.



Kako nam je predstavljeno na današnjoj svečanosti koja bi se, u smislu razvoja otočnih telekomunikacija, mogla smatrati prekretnicom i iskorakom koji će otok Krk učiniti brže, kvalitetnije i cjelovitije povezanim “dijelom svijeta”, ugovorom vrijednim 55,6 milijuna kuna bez PDV-a, u skladu s odredbom “ključ u ruke” te prema zahtjevima krčkih naručitelja, izvršiti će se najprije usluga projektiranja optičke mreže a odmah potom, do konca listopada iduće godine, i izvesti radovi njena građenja, zajedno s isporukom potrebne opreme.


“Sveotočna” mreža


Također, ugovoreni posao podrazumijeva te financijski ali i operativno zaokružuje i izvođenje svih pratećih geodetskih usluga nužnih pri gradnji, ali i dovođenje “sveotočne” svjetlovodne mreže u operativni status, uz pribavljanje svih potrebnih suglasnosti, dozvola, atesta i certifikata, kao i rješavanje imovinsko-pravnih odnosa.


Uz krčkog gradonačelnika Darija Vasilića te čelnike svih krčkih općina, potpisivanju ugovora nazočio je i Neven Hržić, direktor otočne komunalne kompanije Ponikve eko otok Krk koja je tom projektu već dala doprinos izgradnjom podzemnih cijevi koje će sad biti iskorištene za postavu optičkih vodova, jednako kao i predstavnici zajednice odabranih ponuditelja koji su se na javnom natječaju izborili za izvođenje zahtjevnog projekta – tvrtki Elektron iz Zemunika i Kabelnet iz Novog Sada.


Na svečarskom okupljanju u Velikoj vijećnici sudjelovali su i čelnici HUB Consultinga i Apsolona – tvrtki konzultanata na projektu gradnje krčke širokopojasne mreže sljedeće generacije.



Supotpisnici s gradonačelnikom Grada Krka koji je temeljem sporazuma s otočnim općinama formalno preuzeo ulogu investitora i nositelja projekta, bili su tako Mario Peša, član Uprave Elektrona te Siniša Ubović, direktor Kabelneta.


Sam projekt kojeg su u uvodnom djelu svečanosti povijesnim nazvali gradonačelnik Vasilić ali i njegov bivši, od lani umirovljeni zamjenik Čedomir Miler koji je kao jedan od glavnih zagovornika i promotora ostao angažiran kao njegov koordinator, u istoj je prilici prezentirao i predstavnik konzultantske kuće, Tomislav Majnarić.


Brzina najmanje 100 Mbit/s


Tako smo među ostalim doznali i da će do konca listopada iduće godine svjetlovodna infrastruktura “propusnosti” od najmanje stotinu Mbit/s biti dovedena do ukupno 12.223 korisnika u bijelim područjima na otoku.


Kod gradnje mreže, istakli su Majnarić i Miler, koristiti će se postojeća javna komunikacijska infrastruktura koju je izgradila i kojom upravlja tvrtka Ponikve eko otok, uključujući i onu koja je izgrađena kroz nedavno dovršeni projekt izgradnje kanalizacijskog sustava.


Nakon završetka ulaganja u izgradnju otočne optike, izgrađena svjetlovodna mreža postati će vlasništvo trgovačkog društva Ponikve eko otok Krk koje će ujedno i upravljati izgrađenom optičkom mrežom.


Drugim riječima, svjetlovodna mreža biti će u javnom vlasništvu svih jedinica lokalne samouprave, odnosno građana otoka Krka, a Ponikve će s operatorima na tržištu sklapati ugovore o pristupu toj mreži, i to na način da će operatori moći pristupiti svakom krajnjem korisniku spojenom na mrežu i ponuditi mu usluge poput pristupa internetu, TV i telefonskih usluga i svega ostalog što takve brze mreže omogućavaju.



Ponikve, naglašeno je u ovoj prigodi, neće pružati maloprodajne usluge krajnjim korisnicima. – Radi se o tzv. veleprodajnom modelu pružanja usluge u kojem će otočna komunalna tvrtka biti “tek” pružatelj veleprodajnih usluga pristupa svjetlovodnoj mreži i najma svjetlovodnih niti do krajnjih korisnika za sve operatore na tržištu, pod jednakim uvjetima, objasnio je Majnarić uvjeren da će tržišno natjecanje teleoperatera korisnicima omogućiti korištenje najboljih usluga, po najnižoj cijeni!


Krajnji korisnici će moći birati operatora s kojim će sklopiti ugovor za željene usluge. Neovisno o odnosu Ponikava i operatora, korisnici će, kao i dosad, sklapati pretplatnički ugovor i plaćati usluge samo odabranom operatoru koji će im potom pružati maloprodajne usluge.


No, za razliku od sadašnjeg stanja, telekomunikacijske će usluge na Krku biti kvalitetnije, a krajnji će korisnici imati veću mogućnost odabira operatora ali i usluga koje žele koristiti, zaključio je spomenuti.


Pristup za skoro 41% otočana


Ukupna vrijednost projekta koji će uskoro optiku na vrata otočana nastanjenih u manjim mjestima (u kojima sami operateri teško da bi ikad “za svoj račun” krenuli graditi svjetlovodnu mrežu) dosiže 79,46 milijuna kuna.


Njime će se za nešto više od godinu dana pristup super brzom internetu omogućiti za skoro 41 posto otočana, bez obzira radi li se o domaćinstvima ili pak gospodarskim subjektima.


Razliku između dodijeljenog iznosa bespovratnih sredstava u ukupnom iznosu 57,6 milijuna kuna i spomenute ukupne vrijednosti projekta, zajednički će osigurati sve jedinice lokalne samouprave na otoku Krku.


Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava Grad Krk je još u kolovozu 2020. godine sklopio s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova Europske unije te Središnjom agencijom za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU).