
Foto Mladen Trinajstić
povezane vijesti
Deveti po redu lokalni izbori na otoku Krku nisu donijeli većih iznenađenja. Svi lokalni čelnici i čelnice, među kojima i jedan bez konkurencije, voljom njihovih sugrađana ove su nedjelje potvrdili svoje dosadašnje funkcije.
U Gradu Krku, gdje su se za gradonačelničku funkciju borili PGS-ovac Darijo Vasilić (kojeg je i ovog puta podržavao SDP) s jedne, te HSLS-ov Zoran Mergl s druge strane, pobjeda je pripala prvospomenutome, i to s ogromnom razlikom.
Vasilić je dobio podršku 1.957 svojih sugrađana, a Mergl tek njih 282. Situacija u Gradskom vijeću, za razliku od one za izvršnu vlast, ipak je bila ponešto ujednačenija pa je tako Vasilićeva koalicijska lista PGS/SDP-a dobila 939 glasova (39,72 posto).
Odlično je prošla i lista Unije Kvarnera na čijem je čelu bio Nedjeljko Pinezić, s 547 glasova odnosno 23,13 posto podrške na izbore izašlih Krčana. Nezavisna DNK lista s nositeljem Dinkom Jakovljevićem dobila je solidni 361 glas iliti 15,27 posto podrške.
HDZ/HSP-ova lista koju je predvodio Anto Čabraja uknjižila je pak 206 glasova odnosno 8,71 posto podrške, a druga nezavisna lista, ona s Goranom Marevićem na čelu je dobila 187 glasova, i podršku 7,91 posto krčkih birača.
Kandidacijska lista grupe birača s Sinišom Patrkom na čelu dobila je pak 124 glasa, odnosno 5,24-postotnu podršku Krčana kojih je na birališta izašlo 38,33 posto.
Mirela Ahmetović suvereno u Omišlju
Što se Općine Omišalj tiče, dosadašnja je načelnica, SDP-ovka Mirela Ahmetović suvereno odnijela pobjedu. Spomenuta je s 811 glasom daleko za sobom ostavila svog jedinog protukandidata – Damira Vranića, predstavnika i nositelja liste Fokusa.
Vranić je u srazu s Ahmetović, kojoj će ovo biti četvrti mandat, od svojih sumještana dobio 330 glasova. U dijelu izbora za sastav omišaljskog općinskog vijeća SDP je s Ahmetović kao nositeljicom osvojio 594 glasova (51,38 posto).
HDZ/HNS ova lista s 18,85 posto podrške odnosno 218 glasova druga je po uspješnosti, dok je Vranićev Fokus dobio 202 glasa, iliti 17,47 posto podrške. Lista HSP-a u Omišlju i Njivicama dobila je 142 glasa odnosno 12,28 posto podrške od ukupno na izbore ondje izašlih 1.200 birača, 40,1 posto od onih s pravom glasa.
Nova pobjeda Roberta Antona Kraljića u Malinskoj
U Omišlju susjednoj Malinskoj-Dubašnici, gdje se u srazu dosadašnjeg načelnika Roberta Antona Kraljića (ovog puta kao kandidata PGS-a, Unije Kvarnera i HSLS-a) i njegova “izazivača” – Josipa Dujmovića, predstavnika HDZ-a i unaprijed očekivala napeta bitka s “tijesnom” razlikom, načelničku je funkciju nakon izbora zadržao Robert Anton Kraljić
. On je na koncu osvojio 953 glasa, i time pobijedio svog protukandidata iz tabora HDZ-a, koji se morao zadovoljiti s 671 glasom. U malinskarskom će Općinskom vijeću koalicija PGS/UK/HSLS, kojoj je pripalo 925 glasova (odnosno 57,16 posto glasova) imati natpolovičnu većinu vijećničkih mjesta.
HDZ-ova lista upisala je 693 glasa, odnosno 42,83 posto od sveukupno 1.663 na izbore izašlih birača, što čini 43,17 posto od njihova ukupnoga broja.
Toni Juranić uvjerljiv u Baški
Bašćani su pak odlučili izvršnu vlast povjeriti svom dosadašnjem načelniku. Toni Juranić s podrškom HDZ-a i Unije Kvarnera ovog je puta dobio 704 glasa, što je bilo dovoljno za pobjedu.
Njegov jedini protukandidat, Boris Barbalić iz PGS-a koji je bio kandidat te stranke ali i SDP-a i HSS-a, dobio je 389 glasova zbog čega će, ustraje li u nakani preuzimanje uzdi te krčke lokalne uprave, na priliku za to morati pričekati još četiri godine.
Koalicija HDZ/UK će u bašćanskom vijeću imati najviše predstavnika. Spomenuta je lista, naime, osvojila 495 glasova odnosno 45,45 posto podrške tamošnjih glasača.
Listi PGS/SDP/HSS-a povjerenje je poklonilo 276 birača, njih 25,34 posto. Lista HSU-a na čijem je čelu Emil Polonijo treća je po podršci, s 168 glasova odnosno 15,42 posto glasova.
Koalicijska lista HSP-a, Mosta i Bloka umirovljenici zajedno dobila je 150 glasova. U Baški je na izbore izašlo čak 61,2 posto birača, njih 1.120.
Danielu Strčiću novi mandat na čelu Punta
I dosadašnji načelnik Općine Punat, neovisni Daniel Strčić, dobio je povjerenje Puntara i Starobašćana za vođenje te lokalne zajednice i u iduće četiri godine. Njemu je, naime, glas ove nedjelje dalo 669 njegovih sumještana.
Njegova protukandidaktinja, Vedrana Dunato Plonijo, koju su podržavale lokalne organizacije SDP-a i PGS-a, dobila je 413 glasova. Neovisna lista s Strčićem na čelu dobila je najviše glasova i u dijelu izbora za satatav predstavničkog tijela.
Toj je listi povjerenje ovog puta dalo 585 birača, odnosno njih 54,16 posto. Lista kolacije PGS/SDP dobila je 411 glasova odnosno 38,05 posto podrške, a lista HDZ-a čiji je nositelj bio Marijan Kereži dobila je 84 glasa, odnosno podršku 7,77 posto puntarskih i starobašćanskih birača. U Općini Punat je na izbore izašlo 57,27 posto birača.
Draganu Zahiji pobjeda u Vrbniku
U Vrbniku su se za načelničku funkciju nadmetali dosadašnji čelnik, HDZ-ov Dragan Zahija i neovisni odnosno kandidat grupe birača, Erik Kamenar. Zahiji je na koncu u borbi “jedan na jedan” pripala pobjeda s 385 glasa podrške, dok je Kamenar na svoj konto upisao 239 glasova.
U vrbničkom će općinskom vijeću Zahijin HDZ, s dobivenih 295 glasova odnosno osvojenih 46,6 posto glasova svih ondje na izbore izašlih birača imati najviše predstavnika.
Kandidacijska lista grupe birača s nositeljem Erikom Kamenarom dobila je 145 glasova odnosno 22,9 posto podrške, a lista Unije Kvarnera s nositeljem Zlatkom Brusićem 88 glasova, odnosno 13,9 posto podrške.
Koalicijska lista SDP-a i PGS-a upisala je pak 87 glasova odnosno podršku 13,75 posto birača, a lista HSP-a morala se zadovoljiti s 18 glasova, odnosno podrškom svega 2,84 posto glasača.
Reći treba da je nakon rekordne Baške iznadprosječna izlaznost zabilježena i u Vrbniku, gdje je građansku dužnost ove nedjelje izvršilo 57,01 posto od u biračke spiskove upisanih glasača.
Neven Komadina bez konkurencije u Dobrinju
I naravno, jedini kandidat koji u nastojanju obnavljanja svog načelničkog mandata nije imao konkurencije – nezavisni Neven Komadina, elegantno je “prošao” s i više no respektabilnim brojem povjerenih mu glasova.
Spomenutom je za novi mandat glas dalo 963 njegovih sumještana, uz 104 nevažeća glasa. Nije nebitno reći i da je na izbore ondje izašlo 44,74 posto birača.
U izborima za sastav dobrinjskog Općinskog vijeća Komadinina je lista dobila najviše glasova – 690 odnosno s podrškom 66,47 posto birača. Osjetno manje, 348 glasova odnosno 33,52 posto dobila je neovisna lista s nositeljem Dinom Turčićem čime je i ta lista također stekla pravo zastupljenosti u predstavničkom tijelu.