POKUSNO POLJE

Na Cresu posađen prvi nasad divljih šparoga u Primorsko-goranskoj županiji, Prva berba očekuje se za dvije godine

Walter Salković

Foto Walter Salković

Foto Walter Salković

Do sada su šparoge brali domaći, po šumama, no ovo je puno jednostavnije, priča nam Nurkić



Branje divljih šparoga nije jednostavno. Potrebno je iskusno oko i puno strpljenja, ali trud se isplati jer, osim što je to postala vrlo skupa namirnica koja na tržnicama doseže i 40-50 eura za kilogram, gušt je boraviti na svježem zraku u potrazi za tom zdravom i ukusnom biljkom.


No, postoji još jedan način na koji se može doći do šparoga. U posljednje vrijeme bilo je nekoliko uspješnih pokušaja sadnje divljih šparoga za kojima se onda ne treba tragati, već ih se samo pobere u vrtu.


Pilot-nasad


Jedan takav nasad formiran je na otoku Cresu, na lokalitetu Gracišće, gdje je posađeno 120 sadnica u sklopu kolekcijskog maslinika Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj Primorsko-goranske županije. Pilot-nasad oštrolisne, divlje šparoge, zajednički je projekt Veleučilišta u Rijeci, Primorsko-goranske županije i županijskog Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj.





Radi se o znanstvenom projektu kojem je cilj dobiti relevantne podatke za kvarnersko područje o načinu sadnje i urodu, o količini navodnjavanja i gnojidbe. Na temelju tuđih istraživanja, iz drugih područja i zemalja, može se pretpostaviti da je takav uzgoj rentabilan, ali sada će se konačno utvrditi na malom pokusnom polju na Cresu, isplati li se takav uzgoj šparoga i na ovom području.


Voditeljica projekta dr. sc. Martina Peršić, nositeljica kolegija Voćarstvo i vinogradarstvo na studijima Održivi agroturizam i Mediteranska poljoprivreda Veleučilišta u Rijeci, prilikom sadnje creskih šparoga objasnila je da se šparoge mogu posaditi u vrtu, uz druge višegodišnje kulture kao što su masline, trešnje i breskve.


Prvi nasad šparoga u Primorsko-goranskoj županiji podignut je upravo na Cresu zbog toga što se tu već nalazi kolekcijski nasad maslina Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj, u ograđenom i kontroliranom području, pa će se uzgoj šparoga moći stručno nadzirati.


Održavanje nasada


O nasadima maslina i šparoga brine Danijel Nurkić, pripadnik mlađe generacije creskih poljoprivrednika i maslinara.


– Do sada su šparoge brali domaći, po šumama, no ovo je puno jednostavnije. Posadite si ih u vrtu i imate ih. Daju dobar prinos i bit će rentabilne, kaže Nurkić i dodaje da svaka sadnica daje i do 15 izbojaka.


Nurkić objašnjava da se prve dvije godine šparoge neće brati jer se mladi izbojak pretvara u šparožinu, ali nakon dvije-tri godine brige razvit će se u lijepe velike grmove koji će davati više šparoga.


I Dalibor Šoštarić, ravnatelj Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj PGŽ-a, potvrđuje da još nije planirana berba šparoga jer se još treba razviti rizom biljke. Zbog toga se ne mogu provesti potrebna istraživanja na izmjeri prinosa i prirasta te druga planirana istraživanja u nasadu.



– U ovoj godini planirano je održavanje i njega nasada te briga o njemu što uključuje navodnjavanje, regulaciju korova te gnojidbu u cilju razvoja sadnica, zaključio je ravnatelj Šoštarić.


Nakon što nasad bude davao rod u punom obimu, na Cresu očekuju da će se i berba šparoga moći uključiti u već bogatu turističku ponudu najvećeg hrvatskog otoka.