Posebno vozilo

Bodulska Bura prkosi – buri. Krčki vatrogasci imaju prepravljeni kombi ojačan čak 700 kilograma teškim utezima

Mladen Trinajstić

Foto M. Bubanj

Foto M. Bubanj

Ove nedjelje su gasitelji s Krka svojom Burom odradili dvije hrabre i plemenite intervencije, prevevši preko za sav promet zatvorenoga Krčkog mosta dvoje pacijenata



KRK – Da u danima kakvi su bili oni proteklog vikenda, posebice tijekom nedjelje kad je dobar dio Hrvatske, pa tako i naše regije bio paraliziran zbog vremenskih neprilika, na sreću uvijek ima onih koji ne samo da moraju, već i hoće žrtvovati se zbog zdravlja i života drugih, nerijetko risikirajući i vlastitu sigurnost, potvrđuje primjer hrabrih otočnih vatrogasaca.


Kao u mnogo sličnih slučajeva, i protekle su nedjelje bodulski gasitelji silom prilika prkosili olujnoj buri te svojim posebnim vozilom, prigodno nazvanim upravo Bura, odradili dvije hrabre i plemenite intervencije, prevevši preko za sav promet zatvorenoga Krčkog mosta dvoje pacijenata na obalnu stranu spomenute prometne poveznice otoka Krka s kopnom, a sve kako bi ih ondje preuzeli i put riječkih bolničkih ustanova odvezli djelatnici službe Hitne medicinske pomoći. Kako nam je jučer predstavio Marin Bubanj, vatrogasac DVD-a Njivice, društva kojemu je povjereno upravljanje specijalnim vozilom u vlasništvu Područne vatrogasne zajednice otoka Krka, dvoje otočnih pacijenata uspješno je i sigurno prebačeno na kopno, prvi put oko podneva, a kasnije i u ranim večernjim satima.


Čekala riječka ekipa


– Bio je to još jedan od onih dana kad se osim našeg, utezima otežnog i metalnim mrežama »oklopljenog« kombija niti jedno drugo vozilo nije moglo probiti preko mosta na kojem su udari vjetra na trenutke premašivali brzinu od 170 kilometara na sat – rekao nam je Bubanj. Kao i mnogo puta do sad, i ovog su puta tim vozilom prometovali Robert Renka, zapovjednik DVD-a Njivice, s kojim je kao suvozač još putovao i Goran Grubišić, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Krk, otkrio nam je naš sugovornik, predstavivši da su se obje intervencije, po već ustaljenoj praksi, odvijale sukladno uhodanim »pravilima postupanja«.




– Ekipa krčke hitne medicinske pomoći pacijenta je dovezla do našeg sjedišta u Omišlju gdje je osoba koju je bilo potrebno žurno prevesti do zdravstvene ustanove na kopnu u pratnji cjelokupne medicinske ekipe na nosilima prebačena u naše posebno vozilo. U takvom sastavu naši su se vatrogasci zaputili preko zatvorenog mosta, sve do benzinske postaje Tifona gdje ih je čekala u međuvremenu ondje pristigla riječka medicinska ekipa, u čije je vozilo potom ukrcan pacijent – objašanjava nam spomenutu proceduru Bubanj. Otkrio nam je i da se s dvije nedjeljne intervencije broj njihovih samo u ovoj godini realiziranih interventnih prijevoza preko Krčkog mosta popeo do brojke devet.


Bura je temeljito, po specifikacijama otočnih vatrogasaca prepravljeno Renaultovo kombi vozilo čije je podvozje oteženo s čak 700 kilograma teškim utezima. Prazno vozilo na taj način teži 2,6 tona, što ga čini vrlo stabilnim čak i kod najjačih udara vjetra, odnosno najekstremnijih vremenskih neprilika s kakvima smo se do sad na mostu suočavali, prenosi nam Bubanj.


Metalne mreže


– Kombi je uređen na način da se u njegovom stražnjem dijelu nalaze nosači u koje se učvršćuju nosila iz vozila službe hitne medicinske pomoći, opremljeno je bocom kisika nužnom za pružanje pomoći prevoženom pacijentu te stolcima u kojima se uz pacijenta smještaju i članovi medicinske ekipe koji, kao pratnja pacijentu, obvezno idu do mjesta gdje ga potom preuzima ona obalna ekipa njihovih kolega – nastavlja naš sugovornik. Bubanj pritom nije zaboravio napomenuti i da su svi prozori kombija zaštićeni metalnim mrežama koje su izuzetno bitne za zaštitu stakala od kamenja koje, nošeno olujnim, nerijetko i orkanskim vjetrom, Buru zna zasipati u usijeku na prilazu Krčkom mostu s otočne strane, kao i na dijelu gdje se most oslanja na otok Sveti Marko.


Iako se i tako otežano vozilo znade dobro ljuljati pod udarima vjetra, do sad je uspješno i sigurno odradilo baš sve intervencije, uključujući i posljednje dvije, obavljene ove nedjelje. A koliko je Bura važna i korisna, najbolje svjedoči podatak da je njome samo u prošloj godini na kopno prebačeno 24 pacijentica i pacijenata, od čega se u samo jednom lanjskom danu odradilo čak sedam takvih intervencija, ističu predstavnici DVD-a Njivice koji su, kao mostu najbliži članovi mreže otočnih gasitelja, zaduženi za upravljanje tim vozilom, jednako kao i za njegovo održavanje. Valja napomenuti i da se u nekim slučajevima, kad je zbog vjetra vozilima hitne pomoći bilo onemogućeno prometovanje i na dionicama prometnica koje Rijeku povezuju s Krčkim mostom, otočne pacijente Burom znalo dovoziti i do vrata medicinskih ustanova u našem županijskom središtu.


Normaliziran promet


Olujna bura zatvorila je Krčki most za sav promet tijekom subotnjeg poslijepodneva, i to nakon što je u prvom dijelu dana prolaz mostom bio omogućen samo osobnim vozilima. Prema podacima DHMZ-a, na spomenutom su lokalitetu bilježeni udari vjetra od 171 km/h. Prometovanje je, barem dijelom, normalizirano tijekom jutarnjih sati jučerašnjeg dana, kad je na snazi bila »tek« zabrana za prometovanje vozila prve kategorije.