Aktualni sat bez trzavica

Zelenilo na Tošini pobijedilo gradnju: Gradsko vijeće podržalo gradonačelnikov prijedlog i volju građana

Alenka Juričić Bukarica

Aktualni sat opatijskog Gradskog vijeća jučer je bio nebično – miran / Foto Foto Marko Gracin

Aktualni sat opatijskog Gradskog vijeća jučer je bio nebično – miran / Foto Foto Marko Gracin

Građani su mi ukazali da se na tom području jako puno gradi te molili da se taj zeleni trokutić ostavi, kazao je Kirigin i predložio da se od prodaje odustane. Vijećnici su podržali taj prijedlog, a komentirajući ga, većina je hvalila inicijativu samih mještana



 


OPATIJA – Prašina i buka od građevinskih radova, a i sami građevinski radovi, dominirali su aktualnim satom današnje sjednice opatijskog Gradskog vijeća. Naime, među vijećničkim pitanjima bilo je najviše onih o izvođenju unutarnjih radova kroz sezonu, gostima koji su bježali i otkazivali zbog buke bušilica i brusilica usred ljeta, probijenim putevima koji su presjekli Šetnicu Karmen Silve, ali i pitanja o budućoj spojnoj cesti na autocestu od Tunela Učka do čvora Matulji, a koja će zamijeniti 50-ak godina staru ideju Liburnijske obilaznice.


Vijećnici ipak nisu bili raspoloženi za pretjerane rasprave i konfrontacije pa je tako predsjednica Gradskog vijeća Neva Slani u jednom trenutku ustvrdila da već dugo aktualni sat nije bio ovako miran.




Vijećnike je tako interesiralo hoće li stanovnici Dobreća i Opriča izgubiti spoj na tunelsku cestu, koja će u budućnosti, dakle, postati autocesta. Opatijski je gradonačelnik Fernando Kirigin, uz ostalo, kazao da je inicijativa za novu spojnu cestu koja bi trebala izaći u Lovranu kod Štangera, pokrenuta jer bi Liburnijska obilaznica koštala više od milijardu kuna i bila definitivno preveliki atak na prostor, kao i da se veza Dobreć i tunelska cesta ni za vrijeme radova neće u potpunosti prekinuti.


Foto Marko Gracin


Ranojutarnji radovi


Sanda Grčević (Unija Kvarnera), ukazala je, pak, na buku i prašinu s gradilišta u Ičićima te stalne pritužbe ljudi koji zovu da se diže strašna prašina, da rade bageri već od 6.45 sati.


– Znam da komunalni redari izlaze na teren, reagiramo i mi kao MO, ali i dalje se melje kamen, stvara prašina, pa pitam što Grad po tom pitanju čini i koliko je kazni dosad naplaćeno, kazala je Grčević.


Gradonačelnik je odgovorio da zakonodavac ne želi riješiti takve probleme, službe inspekcije bi trebale kontrolirati, ali su malobrojne, a ovlasti lokalnih samouprava ne idu u tom smjeru. Tako ako komunalni redar i izmjeri preveliku buku, zakonski ne smije sankcionirati prekršitelja. Rečeno je i da se po pitanju prašine na javnim površinama izreklo kaznu za gradilište kod Venezije. Na buku se referirao i Marko Ćorić (HDZ) pitavši kada će biti donijeta odluka o zabrani radova u sezoni za 2023. Naveo je da je već lani na odluku uložio amandman i upozorio da se trebaju zabraniti bilo kakvi radovi.


– Zbog radova sam ove godine imao 20 otkaza gostiju. Zabranu treba produžiti, od 1. lipnja do 1. listopada, kazao je Ćorić na što mu je Kirigin odgovorio da lokalne samouprave po zakonu mogu zabraniti samo konstruktivne i zemljane radove te ga pozvao neka prozove nadležne u državi da počnu rješavati taj problem. Naveo je da je odluka za iduću godinu u javnom savjetovanju.


Blagdansko kićenje ili kičenje

 


Predsjednica GV-a Slani je na aktualnom satu, uz ostalo, kazala da dio građana koji su vezani za park i njegovo zelenilo pitaju kada će se prestati intenzivno kititi zelenilo i vrijedna stara debla. Te navela da građani nisu protiv kićenja, nego “kičenja”.


Kirigin je istaknuo da se godinama Advent želi pozicionirati kao atraktivan turistički proizvod u koji se puno uložilo i koji gosti prepoznaju. S time da će se, najavljeno je jučer, dio lampica koje su bile proteklih godina postavljene tijekom cijele godine ipak biti uklonjene nakon Adventa.

Uspjela građanska inicijativa


Na dnevnom redu jučer je, pak, uz ostao, bio najavljeni prijedlog gradonačelnika da se ne ide u prodaju gradske čestice na Tošini. Kirigin je istaknuo da se na ovakav prijedlog odlučio nakon sastanka sa stanovnicima Tošine koji su organizirali peticiju protiv prodaje.


Foto Marko GRACIN


– Građani su mi ukazali da se na tom području jako puno gradi te molili da se taj zeleni trokutić ostavi, kazao je Kirigin i predložio da se od prodaje odustane. Vijećnici su na kraju podržali Kiriginov prijedlog te se čestica neće prodati, a komentirajući prijedlog većina je hvalila inicijativu samih mještana. Tako je Domagoj Tramontana (Nezavisna lista) čestitao građanima Tošine koji su, kazao je, pokazali da građanska inicijativa može utjecati na političke odluke, te podsjetio da je Klub nezavisnih bio i u prvom glasanju protiv prodaje.


Pitanje je bilo i zašto je Odbor za komunalno gospodarstvo i imovinska pitanja glasao da se proda teren, dakle, da Vijeće odbije prijedlog gradonačelnika. Kirigin je kazao da je ovo i njegov prijedlog, a Slani je istakla također da je veseli stav građana jer je, kaže, i sama tražila na sjednicama da se imovina Grada ne prodaje tek tako.


– Ovo je poziv svim našim građanima da prate sjednice, vide kada se želi prodati imovina i reagiraju, pozvala je Slani. Ćorić (HDZ) je pak kazao da je neviđeno da se rade dvostruki kriteriji oko prodaje terena.


Neuspio projekt

 


Kristian Tončić (SDP) postavio je pitanje ravnateljici Dječjeg vrtića o produljenom radu vrtića, odnosno je li ispunio očekivanja te jesu li zaposleni djelatnici ostali bez posla.


Odgovoreno mu je da projekt u sklopu kojega djeca mogu u vrtiću ostati do 21 sat nije ispunio očekivanja te se pokazalo da odgajatelji provode vrijeme u vrtiću bez djece. Dovoljna je, istaknuto je, samo jedna takva grupa u Opatiji kako je bilo i prije provođenja projekta. Dva novozaposlena odgajatelja će, budući da postoji potreba za zamjenom odgajatelja na bolovanju i slično, ostati raditi u vrtiću, a bez posla ostaje voditeljica projekta.

Deficitarni redari


Osim pohvala, većina komentara odnosila se na činjenicu da je Odbor za komunalno gospodarstvo i imovinska pitanja bio za prodaju čestice, što su neki i osudili, a materijal sa sastanka Odbora i sama odluka su, komentirali su vijećnici, dostavljeni vrlo kasno.


Na Vijeću je usvojen i gradonačelnikov prijedlog Odluke o koeficijentima za obračun plaća službenika i namještenika u upravnim tijelima Grada Opatije, koji se na sjednici Vijeća našao nakon što su vijećnici usvojili novi preustroj te nakon što je napravljena nova sistematizacija radnih mjesta. Kirigin je pojasnio da novi sustav koeficijenta gradski proračun stoji tek 11.000 više mjesečno, kao i kako se 12 godina nije našao na Gradskom vijeću. Po novom sustavu je najniža stručna sprema napredovala po pitanju plaća, a interveniralo se i u koeficijente komunalnih i prometnih redara koji su deficitarni pa će se ovim povećanjem nastojati stimulirali kandidate da se prijave za ova radna mjesta.


U raspravi je vijećnik Tramontana kazao da bi u budućoj sistematizaciji trebalo više voditi računa i o stimuliranju iskusnih dugogodišnjih djelatnika koji su još na istim koeficijentima. Kirigin da je odgovorio da je upravo kroz sistematizaciju moguće napredovanje. Sve s krajnjim ciljem zadovoljnijih građana.


Igor Sablić (Nezavisna lista) je pitao koliko znači povećanje za komunalne redare i može li se još podići da se ljudima omogući poštena plaća od koje će normalno živjeti. Kristian Tončić ispred Kuba vijećnika SDP-a pohvalio je ovu odluku, a predsjednica GV-a Slani naglasila da je na komunalnim redarima velika odgovornost i velik obim posla te kazala da bi trebali biti obučeni da uočavaju nepravilnosti na gradilištima kako bi Grad temeljem toga mogao slati prijave građevinskoj inspekciji.


Foto Marko Gracin


Jednoglasna podrška


Prijedlog o novim koeficijentima plaća su podržali svi vijećnici. Na dnevnom redu su bili i Prijedlog Odluke o izmjeni odluke o raspodjeli rezultata poslovanja po Godišnjem obračunu Proračuna za 2021. te drugi rebalans gradskog proračuna o čemu je izvijestila pročelnica Tamara Sergo. Oba prijedloga su usvojena većinom glasova. Kako je kazala Sergo, drugim se rebalansom proračun povećava za nešto više od 1 milijun kuna ili 0,47 posto te će iznositi 222,3 milijuna kuna. Razlog povećanja su povećani prihodi od poreza na promet nekretnina koji su veći za 8 milijuna kuna od plana i komunalnog doprinosa posebno od investicija na Tošini i u Ičićima, dok s druge strane postoji smanjenje rashoda i prihoda jer se dio planiranih projekata “seli” u narednu godinu. S obzirom na to da se ne očekuje raspisivanje EU natječaja u ovoj godini, prenose se projekti novog Vatrogasnog doma i MOHO centra, a odlukom uprave Parkova privremeno je obustavljena i realizacija projekta revitalizacije Amerikanskih vrtova i rasadnika Angiolina zbog činjenice da je cijena za izvođenje radova značajno nadmašivala predviđena sredstva. Također se značajno, za 2,8 milijuna kuna, smanjuju planirani prihodi od prodaje imovine. Uz ostalo, viškom općih prihoda iz 2021. u iznosu od 800.000 kuna planirano je financiranje rashoda s osnove osiguravanja prostornih uvjeta za sportske klubove odnosno plaćanje najma sportske dvorane »Marino Cvetković«​. Zbog manjeg korištenja dvorane predlaže se smanjenje ovog rashoda na 1,35 milijuna kuna, odnosno za 800.000 kuna. Ta će se sredstva usmjeriti u dokapitalizaciju tvrtke Opatija 21 budući da ona otplaćuje dva kredita za izgradnju sportske dvorane.


Vijećnici nisu imali pretjerano pitanja oko ovih promjena u proračunu.


Dino Žigulić (Akcija mladih) osvrnuo se na najavljenu investiciju u boćariju u Poljanama te pitao ide li se u kompletan projekt, na što mu je odgovoreno da je projekt podijeljen po fazama, kao i da biti predloženo i natkrivanje boćališta.


– Zgrada se urušava i nužno je da se to pokrene što prije, kazao je Kirigin.