Općinsko vijeće

U Matuljima jednoglasno usvojili proračun, pa se posvađali oko prostornih planova

Aleksandra Kućel Ilić

Jednoglasno je usvojen proračun za 2024. godinu u iznosu od 14.205.087 eura



Uživati na miru u čaroliji Božića mogu i čelnici Općine Matulji, jer je na sjednici Općinskoga vijeća koja je imala čak 25 točaka i status “maratonske”, bez prevelike polemike i jednoglasno usvojen proračun za 2024. godinu u iznosu od 14.205.087 eura.


U odnosu na ovogodišnji, novi je financijski dokument nominalno viši za 6,5 posto, budući da, kako se već ranije navelo tijekom njegovog prvog čitanja, tijekom godine koja dolazi Matuljci planiraju veće investicije i pored ulaganja u komunalnu infrastrukturu najavljen je početak izgradnje Dječjeg vrtića u Rukavcu, kao i rekonstrukcija i uređenje Doma Lisina i Doma Hangar.


Veći rashodi za vrtić


S obzirom da je nužan iskorak u predškolskom odgoju i povećanje materijalnih prava zaposlenika dječjih vrtića, a pregovori su u tijeku, proračun je usvojen uz amandman kojega je uložio načelnik Vedran Kinkela, a prema kojemu će se planirati veći rashodi upravo za tu namjenu.





Premda je dnevni red imao vrlo bogat “hodogram”, nova predsjednica OV Matulji Iva Letina se pokazala vrlo ekspeditivnom u vođenju sjednice i nije bilo niti “praznog hoda”, niti mjesta za neodlučnost – čim se nitko nije javio za sudjelovanje u raspravi, odmah je točku stavljala na izglasavanje.


Svejedno, rasprava se u jednom dijelu sjednice posebno zahuktala, što se moglo i očekivati, budući da se na istoj sjednici odlučivalo o čak osam prijedloga odluke o izradi izmjena i dopuna detaljnih planova uređenja radnih zona, zatim urbanističkih planova i u konačnici šestih izmjena i dopuna prostornog plana uređenja Općine Matulji.


Ne pamti se da se ovakav “set” vezan uz odluke u prostoru našao na istoj sjednici, a u čemu je “kvaka” vijećnike je informirala voditeljica Odsjeka za samoupravu i upravu Smiljana Veselinović.



Po njezinim riječima, osnovni razlog zbog čega su se sve spomenute odluke našle na zadnjoj sjednici u 2023. godini, krije se u usklađenju s Prostronim planom, no što je još značajnije, prema Zakonu o prostornom uređenju nakon 2024. godine slijedi digitalizacija planova i kreiranje takvih “e-planova” će biti ne samo puno skuplje, već se o kompletnoj proceduri zasad još ne zna dovoljno detalja i pretpostavlja se da će duže trajati.


Stoga su Matuljci odlučili iskoristiti postojeću zakonsku mogućnost i usvajanjem izmjena planova u ovoj godini izbjeći, kako ga je nazvao načelnik Vedran Kinkela “put u nepoznato”.


Polemika oko radne zone i Rupe


Najviše je polemike bilo oko radne zone R-1, a na dnevnom redu se našla i prostorna dokumentacija vezana uz Rupu, poslovnu zonu u Jurdanima, u Mučićima, zatim uz poslovnu zonu Miklavija, uz detaljni plan uređenja Brešca i urbanistički plan uređenja Lisine.



Mogla su se čuti različita vijećnička razmišljanja, od onog da Općina Matulji još od 2014. godine kada je zadnja izrađena, nema aktualiziranu strategiju razvoja, sve do toga, da je vijećnik Igor Barak revoltiran zbog “točke 14” tijekom koje se izglasavalo prijedlog odluke o izradi izmjena i dopuna UPU-a 3 Rupa – napustio sjednicu.


Naime, kako je pojasnio, u mjesnom odboru u Rupi su ljudi ogorčeni “jer ih se ništa ne pita”. Zaželio je svima ugodne blagdane i – izašao iz Vijećnice.



U konačnici, većinom glasova je ipak odlučeno da se izmjenama i dopunama planske dokumentacije da “zeleno svjetlo”, ali i uz važan i obvezujući zaključak Općinskoga vijeća prema kojemu se općinskog načelnika obvezuje da prije svake konkretne odluke o izradi plana koja će tek uslijediti – “mora zatražiti preporuku matuljskog Općinskog vijeća”.


Neće biti zabrane izvođenja radova


Privremene zabrane izvođenja radova u Općini Matulji u 2024. godini neće biti. Prema prijedlogu je privremena zabrana izvođenja radova trebala biti na snazi od 1. srpnja do 31. kolovoza za ona mjesta u kojima je veći broj privatnih smještajnih turističkih kapaciteta, a to su Matulji, Mihotići, Bregi, Rukavac, Jušići, Jurdani, Rupa, Veli Brgud, Mučići i Zvoneća.



Nakon što su sve ostale JLS već izglasale izmjene i dopune odluke o načinu pružanja javne usluge sakupljanja javnog otpada, pa će se od 1. siječnja obavezno odvajati biootpad od miješanog i reciklabilnog otpada, što znači i višu cijenu ove usluge, nakon što je detalje na sjednici obrazložiio direktor “Komunalca” Ervino Mrak, odluku su izglasali i matuljski vijećnici.


Još jednom je istaknuto da će cijena biti niža za sva kućanstva koja kompostiraju biootpad, no da bi to ostvarila trebaju predati izjavu o kompostiranju.