Inkluzivnost

U Lovranu se okupilo preko 150 knjižničara iz specijalnih i visokoškolskih knjižnica

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Sudionici skupa iz svih dijelova Hrvatske imat će priliku razmijeniti mišljenja o brojnim važnim temama



LOVRAN – Više od 150 knjižničara iz specijalnih i visokoškolskih, znanstvenih i sveučilišnih knjižnica okupilo se jučer u lovranskom hotelu Excelsior gdje su u tijeku 18. dani specijalnih i visokoškolskih knjižnica.


Tema ovogodišnjeg susreta je »Inkluzivnost: put prema otvorenim knjižnicama«, a trajat će do 3. lipnja i pamtiti se po tome što je od prvog održanog skupa prošlo »okruglih« dvadeset godina. Organizator ovog bijenalnog skupa je Hrvatsko knjižničarsko društvo, a suorganizatori su Sveučilišna knjižnica Rijeka, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu te Knjižničarsko društvo Rijeka. Sudionici skupa iz svih dijelova Hrvatske imat će priliku razmijeniti iskustva i mišljenja o brojnim važnim temama, te će se uz ostalo govoriti o suvremenim oblicima pismenosti 21. stoljeća, o inovacijama kao prilikama za knjižnice, o kulturnoj i znanstvenoj baštini u digitalnom okružju, o otvorenoj znanosti i o kulturnoj i kreativnoj industriji i odnosu knjižnica i kreativnih industrija. Uz predavače iz Hrvatske, u Lovranu će na Danima specijalnih i visokoškolskih knjižnica gostovati i predavači iz Italije, Francuske i Slovenije.


– S obzirom na brzinu razvoja i opseg promjena može se reći da je kulturna i znanstvena baština u digitalnom obliku dugoročno gledano ugroženija od one u papirnatom obliku. Digitalnu građu je potrebno početi čuvati odmah po njezinom nastanku, potreban je proaktivni umjesto reaktivnog pristupa i, premda je teorija očuvanja jednaka, potreban je posve drukčiji skup znanja da bi je se dugoročno očuvalo – naveo je u svom radu na temu »Dugoročno očuvanje kulturne i znanstvene baštine u digitalnom okružju« prof. dr. sc. Hrvoje Stančić, redovni profesor i prodekan za organizaciju i razvoj Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na činjenicu da su kulturne i kreativne industrije preduvjet inovativnog razvoja visokoškolskih knjižnica ukazala je doc. dr. sc. Marta Borić Cvenić sa Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, Akademije za umjetnost i kulturu, Odsjeka za kulturu, medije i menadžment.