Malo carstvo

Sipar ili Vela plaža: Šljunčani biser Mošćeničke Drage

Valentina Sablić

Zagledaš se u fotku i poželiš se teleportirati / Snimila Marina KIRIGIN

Zagledaš se u fotku i poželiš se teleportirati / Snimila Marina KIRIGIN

Zatekli smo prilično puno kupača, ipak manje ih je nego prethodnih godina. U prvoj je polovici srpnja ostvareno 64 posto lanjskih noćenja, tako da je na inače pretrpanoj plaži sada lakše pronaći svoje mjesto pod suncem



MOŠĆENIČKA DRAGA»Vi ne znate moj bijeli Sipar i žalo/gdje sam kao dijete malo/letio za snima, lovio leptire/tražio školjke po žalu/čudio se vjetru i valu i moru/i čekao kad ću na Učku goru/da vidim vile i vilenjake/što na krilatim konjima/love sunčane trake/Vi ne znate Sipar i žalo/moje carstvo malo/kao starac ne smijem tamo«, napisao je Barba Rike – Rikard Katalinić Jeretov, 1940. godine i ovjekovječio svoj utisak o šljunčanom biseru Mošćeničke Drage.

Foto galerija: Sipar ili Vela plaža u Mošćeničkoj Dragi Foto: Marina Kirigin




Bijeli Sipar zaista jest malo carstvo, među mještanima poznato i kao Vela plaža, prostire se na nekoliko stotina metara, nastao je od pijeska draškog potoka koji izvire na obroncima Učke, a njegove oblutke isklesali su morski valovi. Duž obalnog pojasa mjesta, kojeg s kopnene strane krase impozantne vile s kraja 19. i početka 20. stoljeća, a draški žal i grote s morske, proteže se šetalište sa šećerom na kraju – plažom Sv. Ivan. Od nje prirodno odijeljena hridima je FKK plaža Senjavac – mali, ali ne tako skriveni raj za naturiste.



Područje općine ima čak sedam šljunčanih plaža; na potezu prema Brseču kriju se Uboka i Jelenšćica, ali i manji, romantični, skroviti žalići. Prostor je to u kojem se susreću more i planina do koje vodi bezbroj šumskih staza. Mošćenička Draga nastala je kao ribarska lučica Mošćenica, a gledana s obale, zaista je prizor s razglednice – primorski gradić sa zbijenim, šarenim kućicama, malom lučicom i plažom. U lučici se mogu vidjeti tradicijske barke tipa guc, pasara, gajeta, leut, batana, a tik ponad nje u »Kući od mora« smjestio se Interpretacijski centar ribarske i pomorske baštine Ekomuzeja Mošćenička Draga, koji prezentira bogatu autohtonu tradicijsku baštinu ovog kraja.


Ocjena



•Pristup plaži        10
•Pristup moru        10
•Plaža               10
•Ugostiteljska
ponuda        10
•Sadržaji        10
•Parkiralište        9
•Čistoća               10
•Pridržavanje
epidemioloških
mjera               10

 


Sve za obiteljski odmor


Na bijelom Sipru zatekli smo prilično puno kupača, ipak, nema ih ni približno koliko prethodnih godina, slažu se svi naši sugovornici. U prvoj je polovici srpnja u Mošćeničkoj Dragi ostvareno 64 posto lanjskih noćenja, dovoljno da učini razliku. Tako se na inače pretrpanoj plaži sada lakše može pronaći svoje mjesto pod suncem i uživati na bijelom glatkom šljunku, u kristalno čistom moru.



Na klupici smo sreli lijepu Slovakinju Katarinu i njezina dva mlađa razigrana rođaka.



– Uvijek dolazim s obitelji, kao što vidite, na obiteljski odmor. Na plaži mi se sviđa baš sve, imamo sve što nam treba. Ništa nam ne fali, sramežljivo kaže Katarina.


– Prijašnjih godina, kada sam išao na posao nisam mogao proći od ljudi. Sada nije ni približno kako je bilo, ovo je svakako najslabija sezona, rekao nam je Matej Perković, konobar Caffe bara i slastičarnice Magnolija, jednog od niza ugostiteljskih objekata smještenih tik uz plažu. Osim barova i slastičarni, tu su restorani, fast food štandovi, konobe te trafika i frizer. Cijena kuglice sladoleda je 10 kuna, kukuruz iznosi 15 kuna, a cijena hamburgera varira; negdje je 25 kuna, negdje 29, kao i cijena velikog macchiata koja prosječno iznosi 11 kuna, ovisno o objektu. Slično je i s pivom – na štandu se točeno nudi za 20 kuna, a u restoranima je, naravno, nešto skuplje.



»Neš konkretno za pojist«, među ostalim restoranima, nudi i konoba Zijavica koja se ističe tradicionalnom domaćom kužinom – ribljim i mesnim specijalitetima. Na putu prema plaži nalaze se štandovi s voćem i povrćem, uljem i ostalim mediteranskim blagodatima, market te štandovi sa suvenirima i opremom za plažu. Tu je i bankomat i informativna ploča koja kupače informira o temperaturi zraka i mora te o vrijednosti UV indeksa. Nema čega nema. Zatekli smo ovdje i policijski štand – policijska službenica i polaznica Policijske akademije na postavljenom su štandu prolaznicima dijelile letke i savjete o prevenciji krađe, provala i prijevara te općenito o sigurnosti na plaži i ljetovanju.


Uživanje od 8 do 8

– Jeste li prvi puta ovdje, pitali smo simpatičnu obitelj koja je upravo stigla na plažu.
– Dvadeset i prvi, rekli su nam ovdje već domaći gosti, rodom iz Banja Luke sa stalnom adresom u Münchenu, smijući se. I nastade ugodni razgovor naroda slavenskog.
– Uvijek dolazimo na ovu plažu. Nas četvero zajedno smo prošli pola svijeta, ali jednom u godini moramo doći u Mošćeničku Dragu. Imamo prijatelja u Matuljima koji nam je prije mnogo godina rekao »odite u Mošćeničku Dragu i dolazit ćete dok ste živi«, stvarno je tako. U toliko godina promijenilo se ovdje svašta… Najviše mi je žao što više nema pivnice, sa smiješkom nam je kazao Zoran Knežević.
– Uživamo od osam do osam, ne samo na plaži nego u svemu što nam se nudi, rekla je Slađana Knežević.
– Dolazimo kako bi se opustili. Ovdje se čovjek u potpunosti odmori, dodala je Snežana Đurđić.
– More je fantastično i klima nam odgovara, nije prevruće, narod je ljubazan…, istaknuo je Danijel Đurđić.

 


U ponudi i kotrljanje


Za parking je potrebno izdvojiti 6 kuna po satu, za cijeli dan 70 kuna. Prvih 30 minuta se ne naplaćuje. Plaža je dobro opremljena košaricama za otpatke i tuševima. Za 30 sekundi slatke vode potrebno je izdvojiti dvije kune koliko iznosi i korištenje WC-a. U funkciji je samo jedan, od postojeća dva sanitarna objekta. Sat vremena na pedalinama iznosi 70 kuna, 60 kuna je cijena za SUP, a kajakariti se može za 50 kuna (60 kuna za dvoje). Motorni pogon je skuplji – na jet-skiju 15 minuta iznosi 300 kuna, a za uživanje na brodici za tri sata potrebno je izdvojiti 400 kuna. Među skuplje aktivnosti spada i »zorb lopta« koja onome tko uđe u plastičnu sferu omogućava desetominutno kotrljanje po bazenu za 60 kuna.


Cijena ležaljke iznosi 50 kuna, suncobrana 40, a djelatnik sportsko-rekreativnog centra Pineta koji ova dva osnovna pomagala iznajmljuje, na pitanje o cijenama, sezoni i ostalom rekao nam je:


– Mislim da radimo 50 posto manje nego prošle godine. Još je dobro kako se mislilo da će biti. Cijene su iste kao i lani. Onaj tko želi ležati će platiti, a onaj ki ne želi neće, njima je i ovako i onako preskupo, mudro je zborio mladi gospodin.


U šetnji prema Sv. Ivanu pratili su nas cvrčci – najglasniji i najuporniji svirači skriveni negdje među pinijama i psi koji su s vlasnicima krenuli na obližnju pseću plažu. Tu su se, na čeličnim konstrukcijama iznad grota, smjestili drveni platoi za sunčanje – takozvana decking plaža. Ležaljka i suncobran u kompletu ovdje koštaju 100 kuna. Cijene ipak nisu ni manje ni veće od prošle godine, ali zanimanje je manje, rekao nam je Lovro i istaknuo kako je nedjeljom nešto više kupača, te kako bura i valovi nikako nisu pogodni za strance, poznate ljubitelje bonace.