Opatijski forte

Poznato obalno šetalište sljedeće godine slavi jubilej: Turistička mapa uvod u 110. rođendan lungomara

Marina Kirigin

Foto Luigi Opatija / TZ

Foto Luigi Opatija / TZ

Turistička zajednica grada Opatije za 110. obljetnicu dovršetka šetališta priprema izdavanje mape kojom će se predočiti zanimljivosti obalne šetnice koja se proteže od Voloskog do Lovrana. U izradu mape uključen je i poznati fotograf i dizajner Romano Grozić, Opatijac s adresom u Samoboru



OPATIJA – Značajan jubilej, 110. obljetnica dovršetka izgradnje Obalnog šetališta Franza Josepha I., nadaleko poznatog lungomara, obilježit će se sljedeće godine. Turistička zajednica priprema izdavanje mape kojom će se predočiti zanimljivosti obalne šetnice koja se proteže od Voloskog do Lovrana.


U izradu mape uključen je i poznati fotograf i dizajner Romano Grozić, Opatijac s adresom u Samoboru, nositelj mnogobrojnih međunarodnih i hrvatskih nagrada, među kojima je i prva nagradu na svjetskom natjecanju WorldStar za dizajn.


– Ova, za Opatiju važna obljetnica, predstavlja nam izazov i motiv za osmišljavanje jednog novog projekta, a to je izrada posebne mape Lungomara kojom ćemo posjetiteljima predočiti jedinstvenost naše obalne šetnice. Drago mi je da na ovom projektu radimo s Romanom Grozićem, rođenim Opatijcem, s kojim smo »kliknuli na prvu« i čije su nas prve skice oduševile. Naša suradnja iznjedrila je jedan poseban, drukčiji koncept lungomara, u mapi koja izgledom evocira slavna povijesna vremena, a s druge strane posjetiteljima prikazuje svu svoju posebnost koja se proteže duž cijele opatijske rivijere kao i bogatstvo povijesnih znamenitosti koje se nalaze duž šetnice. Taj sklad austrougarske arhitekture u spoju sa stjenovitom opatijskom obalom, mnogim povijesnim ličnostima, predstavljale su nadahnuće kako u kulturi tako i u arhitekturi, ali i u svakidašnjem životu. Deset kilometara duga, jedinstvena i šarmantna šetnica danas je »il forte« Opatije, adut po kojem smo prepoznatljivi u svijetu, a ovim projektom želimo dati hommage našem lungomaru – kazala je direktorica Turističke zajednice grada Opatije Suzi Petričić.


Poseban izazov




Romano Grozić, direktor agencije Studio Grozić, rado se odazvao pozivu. Kaže da ovaj projekt za njega predstavlja poseban izazov, s obzirom na to da je odrastao u gradu pod Učkom.


– Svaki izazov u životu, naročito poslovnom, prihvaćam »do kraja« i moram ga odraditi barem stepenicu bolje od prethodnog, bilo da se radi o fotografiji ili o nekom drugom projektu te sam se bacio na posao kako bi Opatija dobila ovaj jedinstven i vrijedan promotivni proizvod. Krenuli smo sa snimanjem od Voloskog do Lovrana dronom i fotoaparatom i zabilježili svaki detalj. Kasnije smo spajali tisuće dobivenih fotografija i unosili sve u kartu. Valja istaknuti da ova mapa nije realna topografska karta, već turistička ilustracija i nije bilo lako ugurati sve znamenitosti i zanimljivosti kojima obiluje lungomare. Kako je najviše oznaka bilo upravo u centru Opatije, odlučili smo povećati taj dio i smjestiti ga posebno na stražnji dio mape, a kako bi prednja stranica na kojoj je cijela šetnica od Voloskog do Lovrana ostala pregledna. Gotovo svakodnevno smo prepravljali crteže i sada, kad smo pri kraju, moram priznati da je ovo bio zaista izazovan posao. Malo nas je zaustavila korona, ali projekt ide odlično. Sudjelovao sam u izradi mnogih turističkih mapa koje je moja agencija radila za razne hrvatske županije, no ova je drugačija i jedinstvena i siguran sam da će Opatijci i njihovi gosti biti vrlo zadovoljni s konačnim rezultatom – rekao je Grozić.


Lokalna povijest


Ovim će se projektom dodatno brendirati opatijsko lungomare koje je nastalo na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, u doba procvata turističke Opatije. Šetalište je građeno u etapama: sjeverna dionica od Voloskog do Opatije izgrađena je 1889. godine, a južna, koja je povezivala Opatiju s Lovranom, dovršena je 1911. godine. Od tada do danas lungomare je bilo i ostalo omiljeno šetalište Opatijaca i njihovih gostiju, motiv mnogih fotografija i umjetničkih slika, neizostavni dio vizure Opatije gledane s mora.


Šetnja njime pruža uživanje u svježem morskom zraku i prekrasnom obalnom krajoliku i njegovim brojnim uvalama te priliku za upoznavanje lokalne povijesti: od svog početka u Voloskom pored rodne kuće velikog znanstvenika Andrije Mohorovičića, nastavljajući pored bivših sanatorija i pansiona na sjevernoj dionici, kroz park Angiolina i Slatinu te dalje južnom etapom do raskošnih lovranskih vila, lungomare prolazi pored zgrada, lokacija i spomen-obilježja koje pričaju zanimljivu priču o opatijskoj povijesti. Osim povijesti, moguće je upoznati bogatstvo obalne vegetacije i blagodati lokalne mikroklime.
Sto i deseti rođendan lungomara sljedeće godine dodatno će »zasladiti« nova manifestacija koja je u pripremi. Kako saznajemo u TZ-u grada Opatije, u planu je oživjeti prostor obalnog šetališta čitavim nizom sadržaja, dodatno ga rasvijetliti i time jače turistički valorizirati ovu vrijednu opatijsku ostavštinu.