Pregled

Povratak starih “znanaca”. Liburnija je opet sve zanimljivija ulagačima iz Austrije i Mađarske

Alenka Juričić Bukarica

Miramar je u mađarskom vlasništvu / Snimio Vedran

Miramar je u mađarskom vlasništvu / Snimio Vedran

Mađari su se kroz nekoliko turističkih investicija, odnosno objekata, vratili u Opatiju, a strani je kapital, kao što je poznato, u 2019. ušao i u LRH



Opatija je bila i ostala jedna od omiljenih destinacija gostiju iz Austrije i Mađarske, a u posljednje se vrijeme može vidjeti i zanimljiva opcija za ulaganja investitorima iz ovih zemalja.


Godinama su opatijski Magnum hoteli u austrijskom vlasništvu, a austrijski je hotelijer Wilfried Holleis preuzeo i nekadašnje ruglo, hotel Neptun i uredio ga na razini četiri zvjezdice.


Gradilište Riva’s Hotels & Resorts u Ičićima / Foto VEDRAN KARUZA

Gradilište Riva’s Hotels & Resorts u Ičićima / Foto VEDRAN KARUZA


Milijunski projekt


Posljednja velika investicija, ustvari jedino ulaganje u potpuno novi turistički objekt, ona je u Ičićima gdje mađarski investitor gradi Rivas Hotels&Resort, projekt vrijedan 375 milijuna kuna. Riječ je o projektu čiji je investitor mađarski poduzetnik Lorinc Mészáros, uz lokalnog developera DDG Grupu na čelu s Denisom Šikljanom. Inače, osnivač tvrtke koja realizira projekt u Ičićima je tvrtka Talentis group u vlasništvu obitelji Meszaros, a koja u portfelju ima 30 hotela u Austriji, Mađarskoj, Rumunjskoj i Crnoj Gori. U samoj Mađarskoj kompanija razvija novi inovativni grad na 5.000 hektara, s više od 300 nekretninskih projekata u zapadnom predgrađu Budimpešte. Tijekom posljednjih nekoliko godina završili su projekte vrijedne više od 100 milijuna eura, a osim hotelskih objekata razvijali su i trgovački centar, logističke centre. Mađarski je poduzetnik, inače, javnosti poznat i kao vlasnik Nogometnog kluba Osijek.


Omiljena morska destinacija europskog plemstva



 


Svoju turističku priču Opatija je započela kao lječilište i jedna od omiljenih morskih destinacija europskog plemstva, prije svega austrougarskog. Prve hotele i vile koje su bile mjesto okupljanja tadašnje elite, gradili su i austrijski i mađarski investitori. Sjaj i raskoš, ali i najveći dosezi tadašnje tehnologije, tada su bili dijelom opatijske turističke priče, odnosno njezinih početaka. Sve je, kao što je poznato, počelo s Villom Angiolinom, prvim opatijskim ljetnikovcem. Ovaj je simbol Opatije dao izgraditi Iginio Scarpa davne 1844. godine, i ta se godina uzima kao početak razvoja turizma u Opatiji.


Četrdesetak godina kasnije, otvoren je i prvi hotel na Jadranu, današnji hotel Kvarner. Naime, pravi turistički zamah Opatije počinje ulaganjima Cesarsko-kraljevskog privatnog Društva Južnih željeznica iz Beča na čelu s Juliusom Schülerom. Južne željeznice su 1882. u Opatiji kupile prvo zemljište i Villu Angiolinu i počele s uređenjem destinacije, lungomarea, parkova… Vrlo brzo, tek u devet mjeseci od početka gradnje, izgrađen je i Hotel Quarnero, dakle, današnji hotel Kvarner, ujedno prvi takav objekt na Jadranu, a koji je prve goste dočekao 1884. Nakon njega, već 1885. otvoren je Hotel Kronprinzessin Stephanie, nazvan po prijestolonasljednici Štefaniji, supruzi Rudolfa Habsburškog. Riječ je, naime, o današnjem hotelu Imperial. Bila je tada riječ o doista vrhunskom hotelu koji je nudio sav tada dostupan komfor, od centralnog grijanja i bazena do kasnije kinematografa. Isto tako, već 1889. austrijska je vlada službeno proglasila Opatiju prvim morskim klimatskim lječilištem na Jadranu…

Najviša kategorija


Kako je najavljeno tijekom svečanog početka radova ove godine, Ičići bi trebali dobiti novi hotel s vilama najviše kategorije, i to već u ljeto 2024. godine. Riva’s Hotels & Resorts imat će 5 zvjezdica, 180 soba, te vile najviše kategorije, wellness s vanjsko-unutarnjim bazenom, kongresnu dvoranu… Projekt obuhvaća oko 22 tisuće četvornih metara bruto površine, s podzemnom garažom s pet nadzemnih etaža, s tim da će u blizini ceste biti otvoreni prostor uređen za sve građane Ičića i goste, a u planu je da se uredi i manji trg s fontanom, zelenilom i cvijećem, te trgovinama i ugostiteljskom ponudom. Pješački pristup samom hotelu bit će moguć s trga ili nathodnikom s plaže.


Mađarski je investitor, osim u projekt u Ičićima, uložio i u kupnju hotela Miramar, čiji je novi vlasnik, pa tako uz kupnju hotela Miramar i s Riva’s Hotels & Resortsom Meszarosova ulaganja u Opatiji dosežu iznos od 100 milijuna eura.


Da podsjetimo, hotel Miramare je, dakle, prije prodaje bio u vlasništvu austrijske tvrtke Holleis hotels, a koja ima sjedište u poznatom austrijskom turističkom središtu Zell am See. Inače, vlasnik ove hotelske grupacije Wilfried Holleis je 2013. kupio crikvenički hotel Therapiju od bivšeg izbornika Igora Štimca te je hotel preimenovan u Kvarner Palace.


Hotel Mozart nedavno je kupio mađarski investitor / Snimio VEDRAN KARUZA

Hotel Mozart nedavno je kupio mađarski investitor / Snimio VEDRAN KARUZA


Zatvoren Mozart


Što se tiče ulaganja Mađara u Opatiju, nedavno je također mađarski investitor, doduše njegovo je ime još uvijek nepoznato javnosti, kupio još jedan manji opatijski hotel, a riječ je o hotelu Mozart. Ovaj je hotel godinama bio u vlasništvu obitelji Shalabi, no ovu sezonu dočekao je zatvoren, kako kažu novi vlasnici, zbog problema oko papirologije. Inače, i ovaj je hotel jedan od onih koji su građeni u tim počecima razvoja opatijskog turizma. Naime, hotel je otvoren još 1896., i tada je ustvari radio kao pansion pod imenom Villa Istra. Kasnije je dobio i novo ime, hotel Eden, dok je nakon Drugog svjetskog rata neko vrijeme bio izvan turističke funkcije. Tako se u to vrijeme u ovom objektu na glavnoj opatijskoj ulici nalazio čak i dječji dom. Turistička namjena objekta vraćena je 60-ih godina prošlog stoljeća s novim uzletom opatijske turističke ponude. Tih je godina, pak, hotel dobio ime Esplanade. Početkom devedesetih godina hotel je kupio i temeljito renovirao Veljko Barbieri, poznat kao osnivač lanca marina ACI, a koji je novouređeno zdanje, odnosno sada već i hotel Mozart, u rad pustio 1995. Desetak godina kasnije hotel je, pak, preuzela obitelj Shalabi, da bi sada, dakle, prešao u ruke mađarskog investitora.


Nekadašnji sjaj


Mađari su se tako kroz nekoliko turističkih investicija, odnosno objekata, vratili u Opatiju, a strani je kapital, kao što je poznato, u 2019. ušao i u najveću liburnijsku turističku tvrtku Liburnia Riviera Hoteli (LRH). Naime, preko austrijske podružnice, LRH je preuzeo vodeći svjetski proizvođač megajahti Lürssen grupa. Ideja vlasnika je, kako je čelnik kompanije Peter Lürssen rekao u razgovoru nakon preuzimanja tvrtke, vratiti Opatiji i Rivijeri onaj sjaj i ponudu lječilišne destinacije po čemu je ustvari nekad i bila poznata i na čemu je izgradila svoju turističku priču. Jer turizam u Opatiji nekad nije bio ljetni, nego upravo suprotno – zimski. U međuvremenu je investitor kupio i Villu Kapetanović, kao i kupalište Lido, a značajna ulaganja su u tijeku i u Rijeci, kroz Lürssen Design Centar Kvarner i buduću ACI marinu Rijeka na području Porto Baroša.