
Foto Marko Gracin
povezane vijesti
Dom pastoralnih susreta “Domus Laurana” u Lovranu ovog tjedna ugostit će 4. Mediteranske teološke susrete u sklopu kojih će mladi teolozi promišljati o ulozi teologije u kontekstu prošlih, sadašnjih i budućih izazova.
Tema ovogodišnjeg programa koji se održava u organizaciji Riječke nadbiskupije jest “Od dogme do dijaloga: teologija pred suvremenim izazovima”, a poseban naglasak stavljen je na obilježavanje dviju važnih obljetnica u 2025. godini.
Riječ je o 1700. obljetnici Prvog nicejskog sabora kojim se 325. godine utvrđuju temelji kršćanske dogme i 60. obljetnici završetka Drugog vatikanskog koncila, a koje simbolično oslikavaju prijelaz od definiranja vjerskih istina prema otvorenijem dijalogu Crkve sa suvremenim društvom.
Sindolna crkva
Teološke susrete danas je otvorio riječki nadbiskup Mate Uzinić koji je upravo dijalog istaknuo kao izazov s kojim se teologija susreće od formiranja prve dogme na Nicejskom koncilu.
– Izazov dijaloga i produbljenja, promišljanja, slušanja te uvažavanja drugoga, to je izazov koji nam nudi pojam sinodalna crkva, gdje trebamo biti hrabri i iznositi vlastita mišljenja, ali još hrabriji slušati drugoga i njegovo mišljenje i u otvorenosti i Duhu Svetome donositi zaključke, rekao je nadbiskup Uzinić te objasnio važnost ovakvih susreta na kojima se provodi međusobni dijalog.
– Prije svega razbijamo predrasude, nacionalne i vjerske, koje imamo jedni prema drugima. Kroz međusobno dijeljenje vidimo da su takve predrasude besmislene i da imamo puno više sličnosti nego razlika. Upravo na tim razlikama trebamo graditi međusobno poštovanje i prijateljstvo, istaknuo je.
Uzinić je studentima teologije i diplomiranim teolozima poručio da dobro iskustvo susreta i teološkog dijaloga ponesu u svoje živote i svoje zajednice i neposustano svjedoče obrazloženu vjeru i odgovoran govor po Bogu.
Na ovogodišnjim Mediteranskim teološkim susretima sudjeluje četrdesetak polaznika iz BiH, Sjeverne Makedonije, Srbije, Italije, Slovenije, Njemačke i Hrvatske.
Svi redom studenti katoličkih, protestantskih, pravoslavnih i islamskih teoloških fakulteta ili diplomirani teolozi, a kako bi susret u svojim teološkim promišljanjima bio dodatno obogaćen, ekumenski i međureligijski otvoren, među predavače su, uz katoličke, uključeni i pravoslavni, protestantski i islamski teolozi, Lejla Demiri sa Sveučilišta u Tubingenu, Johanna Gustafsson Lundberg sa Sveučilišta u Lundu, Marko Medved sa Sveučilišta u Rijeci, Sergio Massironi s talijanskog Sveučilišta Srca Isusova i Vladan Perišić s beogradskog sveučilišta.
Slobodno govoriti
Vladan Perišić tom je prilikom istaknuo potrebu da teolog danas govori slobodno od svakog autoriteta, a naročito onog crkvenog.
– Postoji velika potreba da se u crkvi ne smije govoriti samo ono što se očekuje, nego se mora prije svega slijediti evanđelje, govoriti istina bez obzira odgovara li nekome ili ne, i hrabro istupati u ime istine i ljudskog dostojanstva, rekao je Perišić.
Marko Medved, ujedno i jedan od organizatora, istaknuo je da ovaj međureligijski susret nije javna rasprava već unutarteološki dijalog kako bi se sudionici mogli susresti s različitim mišljenjima te promišljati o svim dimenzijama crkvenog, vjerničkog i teološkog govora u suvremenom društvu.
U skladu s time, mladi će studenti i teolozi do petka, 19. srpnja poslušati plenarna predavanja, predstavljanja knjiga i odraditi brojne radionice te će sutra održati i tribinu u biskupiji koja će biti otvorena za javnost.