Poučno

Otvoreni dani Ornitološkog kampa Učka 2022.: Stigli volonteri iz svih krajeva svijeta

Marina Pauletić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

U kampu prstenujemo ptice kako bismo im odredili spol, dob, vrstu i količinu masti koje imaju za seobu. Time svaka ptica na prstenu dobije jedinstveni kod pomoću kojega se može pratiti njezino kretanje, kao i biologija i ekologija vrste



UČKA – Otvoreni dani Ornitološkog kampa Učka 2022. održani su jučer na istočnim obroncima Parka prirode Učka. Kamp je započeo još 15. kolovoza i potrajat će do 4. rujna, a »mjesto radnje« je lokalitet lokve Rovozna – najveća prirodna lokva u čitavom Parku.


Misija kampa, koji organizira Udruga BIOM u suradnji s Parkom prirode Učka, je istraživanje selidbe ptica, procjena važnosti lokalnog staništa za njihov odmor tijekom selidbe te utvrđivanje lokalnog sastava vrsta ptica. Ovogodišnji se kamp odvija u sklopu međunarodnog projekta DinAlpConnect te okuplja brojne volontere iz Hrvatske i inozemstva.


Jedinstveni kod


– U kampu prstenujemo ptice kako bismo im odredili spol, dob, vrstu i količinu masti koje imaju za seobu. Time svaka ptica na prstenu dobije jedinstveni kod pomoću kojega se može pratiti njezino kretanje, kao i biologija i ekologija vrste. Volonteri nam pri tom postupku pomažu, a osim toga održavamo i razne edukacije s brojnim temama poput ekološke povezanosti. Predavanja održavamo i mi i naši volonteri, objasnila je Marina Grgić, zaposlenica Udruge BIOM.




No, ne održavaju se samo edukacije, veći i travnjaci. Pokrenut je restauracijski kamp čiji je cilj obnova travnjaka obraslih u šume i šikare. Time se otvara prostor staništu s potpuno drugim vrstama, odnosno kukcima i leptirima koji su pak glavna hrana nekim ptičjim vrstama.


Volonteri odasvud


Volonteri su na Učku stigli iz brojnih dijelova svijeta – Poljske, Rusije, Ujedinjenog Kraljevstva, Gruzije, čak i Argentine. Neki kao Ala i Elena dolaze iz Europskih snaga solidarnosti te u kampu ostaju 10 mjeseci pomažući oko svih aktivnosti. Trevor iz Ujedinjenog Kraljevstva u kamp dolazi već 11 godina, a preskočio je samo 2020. godinu, naravno zbog pandemije. Osim prirodnog bogatstva, iznimno ga se dojmilo gostoprimstvo domaćina, nekih se godina vraćao čak dvaput, a nekoliko je njegovih ideja pridonijelo razvoju kampa. Argentincu Gerardu promatranje ptica velika je ljubav pa svoja mjesta stanovanja ravna prema ovakvim kampovima. Prije Hrvatske bio je u Španjolskoj, a potom se vraća u rodnu Argentinu.


U mrežama se najviše nalaze crvendaći, čak 40 posto, a osim njih pronalaze se kosovi, crnopake grmuše i grmuše čevrljinke. Posebno je zanimljiv ulov ove godine bio leganj, potom mali djetlić koji u mreže rijetko ulazi te trstenjak mlakar kojemu učkarsko područje nije često stanište.