Obogaćena umjetnička scena

Otvorena galerija suvremene umjetnosti Artsada u Voloskom

Ervin Pavleković

Matea Bakotić s umjetnicima čiji su radovi izloženi / Foto Mateo LEVAK

Matea Bakotić s umjetnicima čiji su radovi izloženi / Foto Mateo LEVAK

Galerija je započela s radom skupnom izložbom koja nije tematska, nego prezentacija umjetnika koje zastupam, rekla je Matea Bakotić



VOLOSKO Usku uličicu Voloskog u blizini adrese Andrije Štangera 22 danas je popunila šačica onih koji su se okupili u povodu otvaranja Galerije Artsada, nove umjetničke galerije čija se vlasnica, voditeljica i kustosica Matea Bakotić odlučila na ovaj jedinstven potez, jer galerije suvremene umjetnosti u Voloskom nema, pa će ta novootvorena galerija svakako upotpuniti kulturnu scenu grada te dati uvid u suvremene umjetničke prakse.

Foto galerija: Otvorenje galerije Artsada u Voloskom Foto: Mateo Levak



Kako nam je kazala ova vrlo pristupačna mlada kustosica s diplomom iz tržišta suvremene umjetnosti, nakon iskustva rada u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Zagrebu odlučila se upustiti u novu priču u svojem rodnom kraju.


– Sama umjetnička scena u Voloskom na dobrom je putu, ima dosta ateljea, radnji koje se kreću u sličnom smjeru, no ne postoji “white cube” galerija suvremene umjetnosti kao takva u klasičnom smislu riječi. Galerija je započela s radom skupnom izložbom koja nije tematska, nego prezentacija umjetnika koje zastupam. Također, galerija je prodajna te nudim usluge umjetničkog savjetovanja, pa mi se netko kao referentnoj osobi, ako želi uložiti u rad, ako želi rad kupiti u estetske svrhe, kao prigodan dar i tome slično, može obratiti. Uz to, nudim opciju i za one kolekcionare koji žele svoju kolekciju kreirati u određenom smjeru, govori Bakotić.




Što se tiče daljnjeg rada galerije čija je vlasnica, Bakotić kaže kako će nastaviti sa samostalnim izložbama, prvenstveno naših autora, a kasnije i stranih, a svi će se moći prijaviti puten otvorenog poziva. Same izložbe trajat će, govori, u prosjeku tri do četiri tjedna i bit će organizirane u dogovoru s umjetnicima, prema njihovim željama, ali i s obzirom na njezinu stručnu preporuku, odnosno savjet, s ciljem da se njihov rad predstavi na najbolji mogući način. U galeriji su trenutno izloženi radovi sedmero umjetnika, iz Rijeke, Zagreba, Omiša i Dubrovnika, tako da je pokriven dobar dio Hrvatske, a sami umjetnici su generacijski različiti.


– Riječ je o suvremenoj umjetnosti i različitih tehnikama. One se razlikuju, što je zanimljivo, jer su i sami ukusi različiti, a želimo radove približiti publici i potencijalnim kupcima, tako da gledatelj nema percepciju nekog djela kao onog koji je “in”, jer ne postoji nešto što je “in”, već ono što je kvalitetno i manje kvalitetno. Svaka se osoba, gledatelj, tako može pronaći u nekom od trenutno izloženih djela, govori Matea Bakotić te najavljuje samostalnu izložbu Ane Tomasović, autorice koja je bila i u umjetničkoj rezidenciji u Španjolskoj, a jedan njezin rad većeg formata je i sad izložen.