Pomorsko dobro

Opatijska vijećnica proziva nadležne: ‘Grad Opatija ne reagira na devastaciju svoje obale’

Aleksandra Kućel Ilić

Na potezu plaže Miramar urbanističkim planom nije dozvoljeno postavljanje betonskih konstrukcija na grote, ali reakcije iz Grada nije bilo – upozorava Neva Slani



OPATIJA – Ovih dana u fokusu su javnosti događanja ispred hotela Miramar, građevinski zahvat na pomorskom dobru s ciljem uređenja plaže. Pritom su se s jedne strane dijela koji je otprije betoniran, a prema plaži Škrbići, pojavile nasute velike školjere narančastih tonova, na koje se sad stavlja čelična konstrukcija za takozvani deking, a čije se dno učvršćuje armiranobetonskim temeljima, takozvanim stopama. S druge su se pak strane, u povijesnoj mini-lučici za vez barki već prije pojavili ti isti armiranobetonski temelji koji čekaju nadogradnju. Buši se tunel kojim će hotel crpiti morsku vodu, iako se po svemu sudeći morska voda crpi već godinama, a isto tako se vode opatijskih bazena nekontrolirano vraćaju u more – i nikome ništa.


Pri bušenju tunela došlo je do onečišćenja navedene starinske lučice, zatrpavanja građevinskim materijalom, praktički je uvalica betonirana – i nikome ništa. Pitoreskni krajolik opatijskih grota nestaje nam pred očima. Naravno da nam nedostaje plažnih površina, kao i parkirnih, ali to ne znači da ih treba urediti bilo kako, one moraju biti itekako promišljene. Netko je trebao reagirati, objasniti da ovo nije adekvatan način, već put u propast. A taj netko je Grad Opatija – navela je u svom obraćanju javnosti Neva Slani, nezavisna gradska vijećnica. Smatra da je dužnost Grada zalagati se za očuvanje opatijske baštine.


Nema reakcije


– Naime, ako investitor zabrazdi i misli da je »lepo« nešto što narušava vrijednosti Opatije, valjda će Grad Opatija biti taj koji će ga prvi uputiti drukčije jer valjda Grad prvi čuva baštinu i krajobraz Opatije. Pogotovo ako zahvat ne samo da nije lijep, nego nije u skladu sa zakonskim okvirima. Grad je imao na uvidu projekt proširenja plaže. Već tada je morao reagirati, s obzirom na to da je projekt vidljivo napravljen tako da ne zadovoljava prostornoplansku dokumentaciju Grada Opatije, odnosno propisane uvjete gradnje. Također, Grad nije reagirao kad je izdana lokacijska dozvola, koja je javno dostupna i eksplicitno stavkama u neskladu s prostornoplanskom dokumentacijom. U njoj se za početak navodi kriva zona kupališta. U ovom slučaju radi se o kupalištu na stjenovitoj obali, koje se štiti urbanističkim planom i dozvoljava praktički samo instalacija tuševa uz šetnicu Lungomare. No, u dozvoli se navodi da se radi o uređenoj plaži, i to zoni pseće plaže na Punta kolovi, a nitko ne reagira. Na potezu plaže Miramar čak i da se radi o takozvanoj uređenoj plaži, nije dozvoljeno postavljanje betonskih konstrukcija na grote – jer se urbanističkim planom bilo kakvo betoniranje grota ne dozvoljava. Školjere se uopće niti ne spominju u dozvoli, dakle nasute su mimo nje, a zakonski ih okvir zajedno s našim prostornim planovima ne dozvoljava. Udruga Javno je dobro nedavno je upozorila na još neke nepravilnosti u dozvoli, primjerice da zahvat u moru uopće ne može biti odobren na način na koji je odobren – implicitno na nedefiniranoj morskoj površini, bez procjene utjecaja na okoliš.




Upozoravala sam Grad Opatiju i gradonačelnika Kirigina nakon što je već postojala pravomoćna građevinska dozvola, ali ipak prije samog zahvata, a pogotovo nakon što je došlo do nasipavanja. No, reakcije nema. Kao što je nije bilo kad su minirane grote na plaži ispred hotela Ambasador, kao da nemaju izvanrednu vrijednost, kao da miniranje podmorja nije ništa. Hoće li Grad Opatija konačno početi štititi svoju imovinu i identitet? – upitala je Neva Slani.


Nadležna Županija


Svoje su stajalište na novinarski upit dali i nadležni u Gradu Opatiji.


– Grad Opatija ne izdaje građevinske dozvole, ne donosi odluku o koncesioniranju, niti ima ovlasti nadzirati izvršenje koncesije ili obavljati poslove građevinske inspekcije. Stoga, Grad Opatija nije ovlašten donijeti odluku kojom bi se zabranio zahvat u prostoru koji se provodi temeljem pravomoćne građevinske dozvole ili zabranilo izvršavanje koncesije. Jedino za što je, u konkretnom slučaju, nadležan Grad Opatija jest donošenje prostornoplanske dokumentacije, koja je donesena još 2009. godine. Zahvati na plažama koje spominjete obavljaju se prema dodjeli koncesije i građevinskoj dozvoli koje je kao nadležno tijelo izdala Primorsko-goranska županija prema svim posebnim uvjetima, pa tako i konzervatorskim uvjetima zaštite zaštićeno kulturno-povijesne cijeline.


Komunalno redarstvo Grada Opatije izašlo je na lice mjesta, utvrdilo da postoji pravomoćna odluka o koncesiji, pravomoćna građevinska dozvola te da u predmetu postupaju druge nadležne inspekcije (Lučka kapetanija, Vodopravna inspekcija – Državni inspektorat) koje utvrđuju postoje li kakve nepravilnosti. Do danas, Grad nema povratnu informaciju da je pronađena kakva nepravilnost. U slučaju da se u ranije navedenim postupcima utvrdi kakva nepravilnost, Grad će inzistirati na njezinom otklanjanju. Sve ove informacije već su poznate vijećnici Nevi Slani, koja je kroz sudjelovanje u radu Gradskog vijeća čak i na poziciji predsjednice, sasvim sigurno dobro upoznata s ovlastima lokalne samouprave kad se radi o pomorskom dobru, odnosno plažama. Osim toga, već sam joj na ista pitanja putem elektroničke pošte višekratno odgovorio – naveo je u svom obraćanju javnosti Filip Vlah, pročelnik Upravnog odjela za komunalni sustav, prostorno planiranje i zaštitu okoliša u Gradu Opatiji.