O razlozima napuštanja sjednice

Opatijska oporba: Sjednica se pretvorila u unaprijed režiranu predstavu, a vijećnici se tretiraju kao publika

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Ana KRIŽANEC

Foto Ana KRIŽANEC

Ovo nije bio odlazak sa sjednice radi politiziranja, nego poruka da ne pristajemo sudjelovati u predstavi u kojoj su zaključci očito doneseni unaprijed, a vijećnici se tretiraju kao publika - navela je Neva Slani



Nezadovoljni zbog razvoja situacije, opatijski oporbeni vijećnici, u četvrtak su napustili vijećničke klupe. Zašto su to učinili, nakon sjednice su pojasnili Neva Slani, Domagoj Tramontana i Mario Alempijević.


Kazali su da napuštanje sjednice GV-a nije bilo nikakav ishitren potez, već zajednička odluka oporbenih vijećnika iz HDZ-a, Nezavisne liste Neve Slani i Akcije mladih donesena nakon što je postalo jasno da se sjednica pretvorila u unaprijed režiranu predstavu, bez stvarne volje da se odgovori na konkretna pitanja vijećnika i bez ozbiljne rasprave o odlukama koje imaju dugoročne posljedice za Grad Opatiju.


Čin oporbe kratko je pojasnila Neva Slani (Nezavisna lista).




– Sjednicu smo napustili jer smo željeli poslati jasnu poruku gradonačelniku: počnite konačno odgovarati na pitanja i uvažavati mišljenja vijećnika kao glas građana koje predstavljamo. Mi nismo koalicija, ne zastupamo uvijek isto, ali imamo pravo tražiti da se drugačije mišljenje čuje i poštuje. Ovo nije bio odlazak sa sjednice radi politiziranja, nego poruka da ne pristajemo sudjelovati u predstavi u kojoj su zaključci očito doneseni unaprijed, a vijećnici se tretiraju kao publika – navela je.


Vijećnik Domagoj Tramontana istaknuo je kako HDZ neće pristajati na model u kojem se od vijećnika očekuje da budu samo dekor demokracije. Posebno je kritizirao stil komunikacije gradonačelnika Fernanda Kirigina, za koji smatra da je neprimjeren ozbiljnosti funkcije koju obnaša.


– Gradsko vijeće nije prostor za političke monologe gradonačelnika, nego mjesto na kojem se polažu računi građanima. Kada nema odgovora, kada nema pripreme i kada nema poštovanja prema vijećnicima, onda je jasno da problem nije u oporbi, nego u načinu upravljanja Gradom. Uz to, ovakav stil je najbolji primjer dehumanizacije politike pri čemu Fernando Kirigin svoje političke oponente pretvara u bestijalne protivnike. Mi u vijećnici nismo da bi bili jedan protiv drugoga, već da zajedno radimo u javnom interesu, rekao je Tramontana naglašavajući kako je HDZ u ovom sazivu Gradskog vijeća iznimno aktivan, konstruktivan i prisutan u svim važnim temama za Opatiju – rekao je Tramontana.


Mario Alempijević u ime Akcije mladih dodao je kako je čin napuštanja vijećnice bilo upozorenje javnosti da je ovakav način vođenja sjednice potpuno suprotan demokratskim standardima.


– Kao vijećnik Akcije mladih moram jasno reći: ovakav prijedlog naplate parkinga je vrhunac neozbiljnosti. Pred nas se stavlja materijal u kojem uopće ne piše koliko parkirnih mjesta ulazi u novu zonu naplate, a na pitanje koje smo višekratno ponovili – o točnom broju mjesta i financijskom učinku nitko ne zna dati jasan odgovor. Traži se od nas da dignemo ruku za odluku koja nema ni osnovni plan prihoda i rashoda. Umjesto brojki i argumenata, dobivamo vrijeđanje na osobnoj razini i podcjenjivanje vijećnika, a sve kako bi se potrošilo vrijeme za odgovor i izbjegao odgovor na elementarna pitanja. Naš odlazak sa sjednice bio je poruka građanima: ne pristajemo biti dekor u unaprijed režiranoj predstavi u kojoj se odluke guraju na dnevni red bez analiza i bez odgovora na konkretna pitanja – istaknuo je Alempijević.


Neva Slani je objasnila i da oporba nije jedinstvena koalicija, nego skup različitih političkih opcija koje, svaka sa svojih pozicija, traže ozbiljniju raspravu i konkretne odgovore o odlukama koje izravno pogađaju građane i opatijsko gospodarstvo.


– Kada pitamo hoće li Opatija postati odbojna posjetiteljima, kakav će biti učinak na turizam i gospodarstvo ili zašto se naplatni uređaji u novoj garaži stalno kvare, ne očekujemo vrijeđanje ni upućivanje vijećnika DORH-u, nego konkretne odgovore. Opatija zaslužuje otvorenu raspravu, jasne kriterije i gradonačelnika koji zna slušati i one koji ne misle kao on, zaključila je Neva Slani.