Komunalac

Kante za biootpad čekaju korisnike u Opatiji. Pilot projekt počinje 1. srpnja

Aleksandra Kućel Ilić

Spremnici za biootpad čija je podjela u tijeku / Foto KOMUNALAC

Spremnici za biootpad čija je podjela u tijeku / Foto KOMUNALAC

Dosadašnji set od dva spremnika u kojima se sakuplja miješani komunalni otpad i mješovita ambalaža trebalo bi povećati još jednim spremnikom za biootpad – najavili su iz Komunalca



OPATIJA  Zakonska je obveza od prvog dana 2024. godine odvajati biootpad iz kućanstava te je priprema za njezino ispunjavanje u Komunalcu počela, a korisnici s područja grada Opatije su uz račune za komunalne usluge dobili i objašnjenje o čemu je riječ, kao i raspored kada i na kojoj lokaciji trebaju preuzeti nove spremnike.


– Temeljem odluke o načinu pružanja javne usluge koja se temelji na Zakonu o gospodarenju otpadom koji propisuje uslugu prikupljanja na lokaciji obračunskog mjesta korisnika miješanog komunalnog otpada i reciklabilnog otpada, od 1. siječnja 2024. godine zakonska je obveza odvajanja biootpada iz kućanstva te se u spremniku za miješani komunalni otpad ne smije više nalaziti biootpad. Dosadašnji set od dva spremnika u kojima se sakuplja miješani komunalni otpad i mješovita ambalaža trebalo bi povećati još jednim spremnikom za biootpad (ili vrećicom kod onih korisnika kod kojih je uporaba vrećice neophodna) – najavili su iz Komunalca.


Što je sve biootpad


Prema riječima Sonje Džinić Sertić, tehnologinje zaštite okoliša u Komunalcu, u biootpad koji će se odvajati u zasebne spremnike ubraja se kuhinjski otpad, primjerice ostaci voća i povrća, ljuske jaja, talog od kave, vrećice od čaja, ostaci od kruha, zeleni otpad poput uvenulog cvijeća, otpalog lišća, otkosa trave i živice, zemlje iz lončanica i borovih iglica, ali u minimalnim količinama, jer se veće količine odvoze u reciklažna dvorišta. U biootpad se još ubraja i kora drveta, kosa i dlake te papirnate maramice. Međutim, u kantu za biootpad se ne smije odlagati termički obrađena hrana (meso, riba, kosti, koža, mliječni proizvodi, ulja i masti), korisni otpad (papir, plastika, tetrapak, metal, staklena ambalaža), problematični otpad (boje, lakovi, baterije, lijekovi, pepeo, gume, obojeni i lakirani drveni proizvodi, odjeća, opušci, pepeo) te otpad od održavanja higijene (štapići za uši, vata i ulošci).


Kante za biootpad / Foto Komunalac


Podjela počela




– Od 1. srpnja ove godine kreće pilot-projekt za grad Opatiju. Biootpad će se prikupljati u istim terminima prikupljanja i miješanog i reciklabilnog komunalnog otpada. Grad Opatija je uz financiranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost nabavio spremnike za odvojeno prikupljanje frakcije biorazgradivog komunalnog otpada. Nabavljeni su spremnici zapremnine 25 i 40 litara za kućanstva te zapremnine 60 litara za višestambene objekte. Podjela spremnika je već počela prema rasporedu koji je korisnicima najavljen prema mjesnom odboru kojemu pripadaju. Spremnici se dijele besplatno, a naknada za odloženi biootpad, odnosno varijabilna naknada se ne naplaćuje. Starijim i nepokretnim osobama spremnik ćemo dostaviti na kućnu adresu, uz prethodni zahtjev putem e-pošte ili telefona. Korisnici koji ne podignu spremnike na termin zakazan u njihovom mjesnom odboru mogu to učiniti na termine zakazane u drugim mjesnim odborima. Ako korisnik ne preuzme spremnik za biootpad, dužan je dostaviti izjavu o kompostiranju – objasnili su u Komunalcu. Naime, svi koji su se odlučili za kompostiranje nisu dužni preuzeti »treću kantu« za biootpad.


– Izjavu o kompostiranju može se pronaći na mrežnim stranicama Komunalca te je treba ispuniti i potpisati kako bi bili u mogućnosti ostvariti povoljniju cijenu minimalne javne usluge, a čija će razlika krenuti s punom primjenom sustava odvojenog prikupljanja biootpada, odnosno 1. siječnja 2024. godine – zaključili su u Komunalcu.