IŠČEKIVANJE

Imaju li izgorjele opatijske palme šansu preživjeti? ‘Trebat će barem par mjeseci, sad još nije vrijeme za prognoze’

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Izgorjele palme u ovom trenutku izgledaju vrlo loše, ali treba vidjeti kako će se stvari odvijati



OPATIJA – Je li petnaestak palmi koje su prije nego li ih je zahvatila vatra mirno rasle u opatijskom parku Tomaševac životno ugroženo i hoće li se morati ukloniti, ili će ipak snaga prirode nadjačati sve nepogode? Nakon što je u nedavnom noćnom požaru vatrom oštećen veći broj palmi u nizu u središtu grada, u blizini stabala lovora koja su u sušnom razdoblju lako zapaljiva, samo zahvaljujući hitnoj dojavi i ekspresnom izlasku na teren opatijskih vatrogasaca, spriječena je katastrofa širih razmjera.


Strpljen – spašen


Opožareno područje su obišli djelatnici Parkova i gradski komunalni redar, no kako smo saznali jučer, da bi se utvrdio stupanj oštećenosti nagorjelih palmi, nije bilo potrebno angažirati specijaliste iz Zagreba koji Opatijcima uvijek pristižu u pomoć pri liječenju stabala. Naime, doktori za stabla surađuju s opatijskim Parkovima najčešće pri fitopatološkim analizama stabala i traženju rješenja za oboljela stabla, a u slučaju požara koji je zahvatio palme, takve analize nisu potrebne.


– Teško je sa sigurnošću reći hoće li određena palma koja je bila izložena ekstremno visokoj temperaturi preživjeti ili ne. Faktor vremena će biti značajan i možda će trebati pričekati i do šest mjeseci da bi se vidjelo je li se palma počela obnavljati. Sve će ovisiti o dobnoj starosti palme i lokaciji na kojoj raste. Kad su palme u sustavu redovitog održavanja, tada su u boljem stanju, no kada rastu u privatnim okućnicama i ne podliježu redovitom održavanju, teže se regeneriraju. U mjesecima koji su pred nama saznat ćemo jesu li se barem neke od izgorjelih palmi izvukle ili će se do kraja posušiti, nakon čega će ih se morati ukloniti. Važno je da prođe određeni period i ovisno o zahvaćenosti i količini topline koja ih je zahvatila, saznat će se koliko su zapravo oštećene. U najboljem slučaju će iz vrha početi izbacivati nove mlade listove, a suhi se mogu odstraniti. Palme sada izgledaju neugledno i dlaka po deblu im jer spaljena, no stanje bi se moglo donekle popraviti. Ukoliko ne bude mogućnosti da se spase, rješenje je u uklanjanju i eventualnoj sadnji novih palmi na nekom primjerenom lokalitetu. Naime, kod sadnji svih novih stabala važna je dostupnost vode, jer u prve dvije godine nakon sadnje stabla treba posebno njegovati i u sušnim razdobljima zalijevati, rekla je inženjerka Hermina Brajković iz opatijskih Parkova.


Pohvala vatrogascima




Po njezinim riječima, hitnu intervenciju opatijskih vatrogasaca treba pohvaliti jer da se slučajno zapalio lovor koji gusto raste u susjedstvu izgorjelih palmi, moglo je doći do puno većeg požara.


– Hitnoća vatrogasne intervencije je kod ovakvih slučajeva presudna i što je manje vremena stablo bilo u plamenu, veća je šansa da se s vremenom regenerira i oporavi. Važno je i vrijeme kada se dogodi požar jer se danju lako uoči i odmah ugasi, a noću je važno da se što hitnije dojavi vatrogascima kako se ne bi dodatno proširio. Ove izgorjele palme u ovom trenutku izgledaju vrlo loše, ali treba vidjeti kako će se stvari odvijati i još nije vrijeme za davanje ozbiljnijih prognoza, navela je inž. Brajković koja je tijekom višegodišnje karijere u Parkovima u nekoliko navrata svjedočila slučajevima pojedinačnih paljenja palmi i to u parku Angiolina i uz glavnu prometnicu u Opatiji gdje rastu u drvoredu.


Kada je riječ o vandalizmu i uništavanju klupa i koševa za smeće, ova se neželjena pojava u zadnje vrijeme smanjila, uništavanje infrastrukture više nije često, niti zabrinjavajuće, ali se nadležni sada trebaju ozbiljno posvetiti problemu uništavanja opatijske vegetacije plamenom koji je u početku malen, no lako se širi i u konačnici može doći i do puno ozbiljnijih problema i vrlo velike materijalne štete.