Gordan Filinić

Glavni opatijski vatrogasac: Šumskih požara ove sezone nije bilo zbog dobre prevencije

Ljetna sezona protekla je mirno za opatijske vatrogasce / Foto Ma. KIRIGIN

Ljetna sezona protekla je mirno za opatijske vatrogasce / Foto Ma. KIRIGIN

Od 1. lipnja do 30. rujna niti jednog velikog požara na našem području nije bilo. Mislim da je to rezultat preventivnog rada vatrogasne postrojbe i dobrovoljnih vatrogasnih društava, u suradnji sa šumarijom, Parkom prirode Učka i građanima



OPATIJA  Odlične vijesti iz Javne vatrogasne postrojbe u Opatiji: unatoč toplom i sušnom ljetu, tijekom sezone diljem Liburnije nije bilo niti jednog požara na otvorenom prostoru. Zapovjednik JVP-a Opatija Gordan Filinić zahvaljuje svima koji su odgovornim ponašanjem dali doprinos tome, ali i apelira na liburnijsku javnost da i dalje poštuje odluku koja je na snazi i da se do 1. studenoga građani suzdrže od paljenja korova i raslinja u svojim vrtovima i okućnicama…


– Mi smo »u akciji« 365 dana u godini, a ono što nas veseli je podatak da od 1. lipnja do 30. rujna ove godine, kad je zapravo veća mogućnost od izbijanja požara na otvorenom prostoru, niti jednog takvog, velikog požara na našem području nije bilo. Mislim da je to rezultat preventivnog rada vatrogasne postrojbe i dobrovoljnih vatrogasnih društava, u suradnji sa šumarijom, Parkom prirode Učka i građanima. Zahvaljujući odgovornom ponašanju svih zajedno, izbjegli su se šumski požari. Nevremena kojih je ove godine, ali i u nekoliko prethodnih ljeta, bilo dosta, vrlo su zanimljiva. Grmljavinska nevremena su mogla prouzročiti velike požare, što se inače događalo. Međutim, grmljavini je ove godine prethodila jaka kiša pa je najgori scenarij izbjegnut – rekao je Filinić.


Posebne mjere

Od samog početka pandemije koronavirusa, od travnja ove godine, u JVP-u Opatija su na snazi posebne mjere kojih se vrlo rigorozno pridržavaju i profesionalni i dobrovoljni vatrogasci.
– Ulaz u Vatrogasni dom bez prethodne najave nije dopušten, a kod intervencija se poštuju sva propisana pravila jer si ne smijemo dopustiti da se naši vatrogasaci razbole i da onda zbog samoizolacije mnogi moraju ostati doma, jedna ili čak dvije smjene, od nas ukupno 32. U takvim uvjetima ne bi nam bilo lako organizirati izlazak na intervencije. Do sada smo sve dobro odradili i zahvaljujem se svima što se tako odgovorno ponašaju i neka tako bude i nadalje – zaključio je Filinić.



 


Opreza nikad dosta


Dok s jedne strane požara na otvorenom nije bilo, s druge strane su, nažalost, u porastu tehničke intervencije, u prvom radu zbog porasta broja prometnih nesreća. Ali, prema ukupnom broju intervencija, 2020. godina je, prema dosadašnjim rezultatima, bolja od 2019.


Gordan Filinić, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe u Opatiji / Foto A. KUĆEL-ILIĆ

Gordan Filinić, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe u Opatiji / Foto A. KUĆEL-ILIĆ


 


– U ovo vrijeme u 2019. godini imali smo 296, a ove godine 253 vatrogasne intervencije. Drago mi je što je broj intervencija u padu i to je dobro, to nas veseli jer je to ujedno i pokazatelj dobro odrađenog posla i preventivnih akcija cijele zajednice. No, opreza nikad dosta. Ljudi nas već počinju zvati s pitanjima kada će se dopustiti paljenje korova. Treba reći da je spaljivanje zabranjeno sve do početka studenoga. A kad se u studenome spaljivanje korova ponovo dopusti, naglašavam da se svaku takvu namjeru obavezno mora prijaviti vatrogascima, na broj 271-800, gdje će dobiti sve potrebne informacije.


Paljenje korova


Naime, nisu svi vremenski uvjeti pogodni za spaljivanje korova i raslinja pa vatrogasci kada procijene mogu paljenje zabraniti i spriječiti posljedice, a s druge strane, vatrogasci moraju biti informirani o svakoj situaciji kod koje će biti vidljiv dim. Ako je osoba prijavila paljenje vatre na otvorenom, tada znaju da je to uzrok dimu, a ne eventualni požar. Kada bude krenula sezona paljenja korova, dnevno ćemo dobivati između 50 i 60 prijava građana, no tridesetak posto njih se nažalost neće javiti pa apeliramo na njih da budu odgovorni i svoje namjere prijave vatrogascima – naveo je zapovjednik Filinić.


Zabrana spaljivanja korova se mora poštovati, a kazne za neodgovorno ponašanje su na snazi i prema Zakonu o zaštiti od požara, osoba koja izazove požar kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od 15 do 150 tisuća kuna ili kaznom zatvora do 60 dana. Istim zakonom je propisano da će se osoba koja izazove požar iz nehaja kazniti za prekršaj novčanom kaznom u iznosu do 15 tisuća kuna.