Crveni križ

Akcija na Slatini: Svatko može učiniti jednu stvar da spriječi utapanje

Aleksandra Kućel Ilić

Na Slatini su se odvijale zanimljive i korisne radionice / Snimio Vedran KARUZA

Na Slatini su se odvijale zanimljive i korisne radionice / Snimio Vedran KARUZA

Program je počeo plivačkim maratonom, zatim je održana atraktivna pokazna vježba spašavanja na moru specijalističkog interventnog tima Hrvatskog Crvenog križa, a paralelno su se odvijale i zanimljive i korisne radionice za građane



 


 


OPATIJA – Ne plivaj najmanje jedan sat nakon obroka. Ne plivaj ako si konzumirao alkohol. Ne ulazi vruć u vodu. Ne skači u vodu nepoznate dubine. Nikad ne plivaj sam. Plivaj u blizini plaže. Poštuj upute i znakove spasilaca. Dogodi li ti se nevolja, ostani smiren. Plutaj na leđima i maši jednom rukom za pomoć. Ako u vodi uočiš nekog u nevolji, odmah potraži pomoć – poruke su s prigodnog letka Hrvatskog Crvenog križa koji je promoviran danas na kupalištu Slatina u Opatiji gdje je uz korisne aktivnosti obilježen Svjetski dan prevencije utapanja. Program je počeo plivačkim maratonom na dionici dugačkoj kilometar, a odazvalo se dvadeset plivača i plivačica. Zatim je održana atraktivna pokazna vježba spašavanja na moru specijalističkog interventnog tima Hrvatskog Crvenog križa, a paralelno su se odvijale i zanimljive i korisne radionice za građane koji su se odazvali akciji i svojim sudjelovanjem dali doprinos širenju svijesti o važnosti prevencije utapanja.


Dvadeset plivača i plivačica sudjelovalo je na plivačkom maratonu / Snimio Vedran KARUZA


Objekti u plavoj boji




Na sam Svjetski dan prevencije utapanja, u utorak, 25. srpnja, diljem Hrvatske plavom bojom bit će osvijetljeni prepoznatljivi objekti i građevine i to u Osijeku viseći pješački most, u Puli veliki rotor na ulazu u grad i dizalice brodogradilišta Uljanik, zatim vodotoranj u Varaždinu i vodotoranj u Vukovaru te fontane i vodeni zid kod Nacionalne i sveučilište knjižnice u Zagrebu.


– U posljednjih deset godina u Hrvatskoj od slučajnog utapanja prosječno godišnje umre 85 osoba. Većina tih smrti može se spriječiti putem jednostavnih rješenja kao što su postavljanje barijera koje kontroliraju pristup vodi, osiguravanje sigurnih mjesta daleko od vode za predškolsku djecu s neprekidnim nadzorom i brigom za djecu, podučavanje plivanja, kodova sigurnosti na vodi i vještina spašavanja te osposobljavanje i zapošljavanje spasioca na kupalištima. Utapanje nema jedan uzrok, kao niti samo jedno rješenje, ali može se spriječiti. Upravo zato Svjetska zdravstvena organizacija traži od zemalja i partnera da se angažiraju u globalnoj akciji prevencije utapanja – poručili su organizatori akcije iz Hrvatskog Crvenog križa.


PGŽ podržava akciju

 


Vesna Čavar, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo PGŽ-a, također je došla podržati akciju.
– Županija uvijek podržava ovako korisne akcije, a ovaj je program doista fantastičan i hvale vrijedan jer se radi o čuvanju života naših ljudi i turista koji dođu kod nas i na plažama trebaju biti sigurni. Zahvaljujem organizatorima iz HCK-a te domaćinima, Društvu Crvenog križa PGŽ-a i Gradskom društvu Crvenog križa Opatija – zaključila je Vesna Čavar.

– Glavna je poruka ove godine – Učini jednu stvar! To znači da svatko od nas – i mi kao pojedinci, ali i zajednice – možemo učiniti nešto kako bismo spriječili utapanje. Možete, primjerice, naučiti plivati ili se pobrinuti da vaši voljeni znaju plivati. Savjet možda djeluje smiješno, ali u Hrvatskoj koja je mediteranska zemlja, puno djece ne zna plivati, na istoku zemlje njih čak 60 posto – navela je Silvana Radovanović, voditeljica Spasilačke službe Hrvatskog Crvenog križa. Dodala je i da je važno razvijati nove politike i strategije te neprestano ulagati u prevenciju utapanja.


Organizatori jučerašnje akcije Hrvatskog Crvenog križa na kupalištu Slatina / Snimio Vedran KARUZA


Plutajući predmet


– Iznimno je važno da se vlade zemalja, kao i sve organizacije i tvrtke, uključe u rješavanje ovoga problema jer to nije nešto što se događa drugima, to se može dogoditi svakome od nas – rekla je Silvana Radovanović, po čijim riječima u slučaju da slučajni spasilac uoči osobu koja se utapa, najprije treba vikanjem upozoriti što se događa i zvati pomoć te nikako ne prilaziti osobi koja je u panici jer lako može i samog spasioca povući sa sobom i potopiti ga.


– Najbolje je osobi koja se utapa dodati neki plutajući predmet, bilo da se radilo o lopti ili madracu, odnosno kolutu i pričekati da se osoba smiri. Zatim se osobi lakše može pomoći da dođe do obale i čekati da stigne prva pomoć – objasnila je Silvana Radovanović.


Iskustva spasilaca Crvenog križa pokazuju da do nesreća, odnosno utapanja, dolazi najčešće zbog neznanja plivanja, konzumacije alkohola, skoka s visine u vodu neprovjerene dubine, ulaska u vodu dok je osoba vruća, nepoštivanja uputa i znakova na plažama te puštanja djece u vodu, odnosno more bez nadzora.