ZBRINJAVANJE OTPADA

Odvoz smeća na Krku skuplji za više od 30 posto: Na Marišćinu će doslovno bacati 9 milijuna kuna

Mladen Trinajstić

Konkretno, predloženo je poskupljenje između 32 i 36 %, a kao isključivi razlog navodi se rast troškova od čak 9,2 milijuna kuna, koji bi dogodine trebali početi opterećivati rad Ponikava zbog visokih cijena zbrinjavanja otpada na Marišćini



KRK – Na sjednici Skupštine komunalnog društva Ponikve eko otok Krk, njegovo vodstvo na čelu s Ivicom Plišićem krčkim je čelnicima predstavilo prijedlog novog cjenika komunalnih usluga. Kako to obično biva, »prijedlog novih cijena« podrazumijeva poskupljenje usluge gospodarenja otpadom, odnosno odvoza otpada koja bi za sve korisnike od prvog dana iduće godine trebala poskupjeti za 30-ak posto.


– Konkretno, naš je prijedlog da se ta usluga cjenovno podigne između 32 i 36 posto, za postotak koji će pokriti nažalost neizbježan porast troškova s kojim ćemo biti suočeni u najskorijoj budućnosti, od prvog dana prestanka našeg privremeno nam odobrenog, sezonskog izuzimanja od obveze odvoza miješanog otpada put CGO-a Marišićina, informirali su nas jučer Plišić i njegov pomoćnik Ivan Jurešić. Nakon što je Skupštini pred koji dan predstavljen takav, konkretnim brojkama argumentiran prijedlog, počeo je teći period svojevrsnoga »javnog savjetovanja« tijekom kojega smo si dali obvezu pokušati objasniti otočnoj javnosti okolnosti i razloge tog nepopularnog poteza. Istovremeno, članovima svih općinskih i Gradskog vijeća Krka dajemo priliku da i sami prouče, rasprave te eventualno i korigiraju naš prijedlog, istaknuo je Plišić.


Puno jeftiniji od drugih


Naglašavajući da je isključivi razlog predloženog poskupljenja rast troškova koji bi, u ukupnom iznosu od čak 9,2 milijuna kuna, dogodine trebali početi opterećivati rad Ponikava, Plišić i Jurešić su objasnili i da »ključ« tih okolnosti leži u činjenici da je cijena zbrinjavanja tone otpada danas na Marišćini 540 kuna, dok je dosad na otočnom odlagalištu Treskavac (koji Ponikve više neće smjeti koristiti za odlaganje nerazvrstanog otpada) cijena tog postupka dosezala »tek« 80-ak kuna. K tome, cijena zbrinjavanja glomaznog otpada kojeg ima sve više, danas je na Marišćini 1,1 tisuću kuna po toni, s naznakom da bi, po prestanku popusta odobrenog slijedom intervencije državnih i regionalnih tijela, mogla skočiti na skoro dvije tisuće kuna. – Naši su proračuni pokazali da mjesta za bilo kakve druge načine nadomještanja nedostajećih nam budućih prihoda nema, barem ne bez osjetnog smanjenja dostignutog komunalnog standarda, odnosno prorjeđivanja intervala pražnjenja kanti za otpad koje naše ekipe danas prazne čak šest dana u tjednu, objašnjava Plišić.


Nema više prostora za uštede



Prostora za eventualne unutarnje uštede, kako se često predlaže, zapravo u ovim okolnostima više nema jer smo, odgovarajući na izazove protekloga razdoblja, sve takve uštede već poduzeli. Uz umanjivanje materijalnih prava naših djelatnika, maksimalno se u bližoj prošlosti štedjelo na baš svemu na čemu smo štedjeti mogli pa tako i na troškovima održavanja opreme koja bi, nastavkom takve prakse, dugoročno mogla uzrokovati više štete nego koristi, rekao je Jurešić.

Predstavljajući kalkulacije i primjere koje su prezentirali i otočnim čelnicima, Plišić i Jurešić kažu da bi prosječnom tročlanom kućanstvu koje živi u stanu od 80 m2 usluga zbrinjavanja kućnog otpada s dosadašanjih 41,36 kuna (s PDV-om) po novome trebala skočiti na 55,37 kuna mjesečno. – Treba reći i da je danas važeći cjenik na snazi od 2009. godine, ali i da su usporedbe s cijenama iste usluge u našem bližem okružju pokazale da su krčke cijene uvjerljivo najniže. Npr. aktualne krčke cijene čak su dvostruko niže u odnosu na cijene koje za istu uslugu plaćaju građani Rijeke, Opatije, Senja i Cresa, čak trostruko niže u odnosu crikveničke te čak četverostruko u odnosu na novljanske. Stoga bi, čak i s predloženim poskupljenjem od 34 posto, krčka cijena ostala osjetno niža od onih u spomenutim gradovima, odnosno na razini današnjih cijena u Delnicama, kaže Jurešić.


Povećanje plaća najslabije plaćenim radnicima

Prigodom predstavljanja prijedloga poskupljenja, članovima Skupštine predstavljena je i struktura novonastalih troškova koji će tim poskupljenjem biti pokriveni. Spomenuti rast troškova za 9,2 milijuna kuna (što će valjati pridodati dosadašnjem trošku te usluge koji se kretao oko 20 milijuna kuna) podrazumijeva 4,86 milijuna kuna novih troškova s osnove zbrinjavanja miješanog otpada na Marišćini, 2,25 milijuna ide na troškove zbrinjavanja glomaznog otpada, 1,5 milijuna kuna za korekciju troška bruto plaća te 0,56 milijuna za podmirenje planiranog uvođenja sustava mjerenja miješanog otpada koji stvara svaki korisnik usluge. Upitan znači li »korekcija troškova plaća« rast osobnih dohodaka djelatnika Ponikava, Plišić je odgovorio potvrdno, uz napomenu da se to odnosi isključivo na najslabije plaćena radna mjesta kojih u tom segmentu djelovanja tvrtke zapravo ima i najviše. – Cilj nam je radnicima koji prikupljaju otpad, onima koje vidimo na našim kamionima, mjesečnu plaću makar približiti neto iznosu od pet tisuća kuna, rekao je Plišić istaknuvši da je već neko vrijeme, zbog zahtjevnosti tog posla i izrazito niskih primanja, izražen nedostatak radne snage u tom dijelu tvrtke.

No osim samog razmjera mogućeg budućeg poskupljenja te usluge, jedna od tema o kojima bi se u skorijoj budućnosti morali očitovati i skupštinari i otočni vijećnici odnosi se na pitanje hoće li se jednake korekcije cijena komunalnih usluga primijeniti i na otočno gospodarstvo ili će za taj segment poskupljenje biti nešto umjerenije.


Odvajanje – amortizer


Napominjući da je povećanje današnjih cijena neminovnost, naši su sugovornici podsjetili i da je još u veljači prošle godine Skupština Ponikava odobrila povećanje cijena gospodarenja otpadom (radi pokrivanja novonastalih troškova uzrokovanih početkom odvoženja otpada na Marišćinu), a koje je potom promptno odgođeno zbog pandemije COVID-19 i provođenja interventnih mjera pomaganja njome pogođenom gospodarstvu. Dobra i olakotna okolnost u svemu jest već dosegnuti iznimno visok, gotovo 60-postotni udio odvajanja otpada koji ne moramo odvoziti na Marišćinu, a koji nam omogućava da potrebna poskupljenja zadržimo na razini nižoj od cjenika kojima tu uslugu naplaćuju komunalna društva u našem okruženju, zaključio je Plišić. U svakom slučaju, prijedlog je na stolu, a s njim i kalkulacije otočnih komunalaca o čijoj će se »čvrstoći« i opravadnosti uskoro, u vrućim tjednima koji su pred nama, dobiti priliku očitovati i svi nedavno izabrani vijećnici otočnih općina i Grada Krka. Biti će to prvi pravi, zahtjevniji test odnosa snaga unutar nekih vijeća, a mnogima i prilika za dokazivanje utemeljenosti njihovih nedavno proklamiranih (pred)izbornih programa.