Novi Vinodolski

Skup “Voda i javna vodoopskrba”: Kraj bogat poviješću, ali i prirodnim ljepotama

Robert Šimonović

Otvaranje znanstveno-stručnog skupa u hotelu Lišanj / Snimila Ana KRIŽANEC

Otvaranje znanstveno-stručnog skupa u hotelu Lišanj / Snimila Ana KRIŽANEC

Ove godine je na snagu stupio novi zakon o vodi za ljudsku potrošnju, stoga je upravo Novi Vinodolski, koji je 1288. godine iznjedrio prvi zakonski akt na hrvatskom jeziku, najbolje mjesto za raspravljati o novom zakonu – rekla je Magdalena Ujević Bošnjak



 


NOVI VINODOLSKI – U kongresnoj dvorani novljanskog family hotela Lišanj svečano je otvoren 27. znanstveno-stručni skup »Voda i javna vodoopskrba«. Organizator skupa je Hrvatski zavod za javno zdravstvo, domaćin i suorganizator Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, a pokrovitelj Ministarstvo zdravstva. Svečanom otvaranju skupa, koji će se u Novom održavati do 6. listopada, nazočili su predstavnici Ministarstva zdravstva, HZZJZ-a, Županijskog NZZJZ-a, drugih županijskih zavoda za javno zdravstvo, kao i predstavnici gradova Crikvenice i Novog Vinodolskog, Državnog inspektorata, Hrvatskih voda, fakulteta i znanstvenih instituta, VIO-a Žrnovnica Crikvenica Vinodol, vodno-komunalnih poduzeća iz ostalih dijelova Republike Hrvatske, agencije Cro Travel i drugih poduzeća… Skup je otvorio ravnatelj Županijskog NZZJZ-a Željko Linšak, a program su svojim nastupom uljepšali momci iz novljanske klape Vinčace.


Izvorište Žrnovnica


Predsjednica Organizacijskog odbora 27. znanstveno-stručnog skupa »Voda i javna vodoopskrba« Magdalena Ujević Bošnjak izrazila je zadovoljstvo činjenicom što se skup ove godine održava u Novom Vinodolskom.




– Skup se svake godine odvija na drugoj lokaciji. Kad smo prošle godine na Visu došli na ideju da idući skup organiziramo u Novom Vinodolskom, nismo razmišljali o simbolici, ali je itekako ima. Ove godine je na snagu stupio novi zakon o vodi za ljudsku potrošnju, stoga je upravo Novi Vinodolski, koji je 1288. godine iznjedrio prvi zakonski akt na hrvatskom jeziku, najbolje mjesto za raspravljati o novom zakonu. Ovo je kraj bogat poviješću, ali isto tako i prirodnim ljepotama. Ovoga četvrtka imat ćemo priliku obići jedno od najljepših crpilišta u Hrvatskoj – Žrnovnicu, koja oduševljava ljepotom i hidrogeološkim obilježjima – rekla je Magdalena Ujević Bošnjak, zahvalivši svima koji su sudjelovali u organizaciji skupa, a naročito autorima znanstveno-stručnih radova bez kojih nova saznanja i rasprave ne bi bile moguće.


Predsjednica Organizacijskog odbora dodala je da je središnja tema ovogodišnjeg skupa posvećena vodoopskrbnoj mreži, naročito procesima koji se odvijaju u vodoopskrbnoj mreži i koji mogu uzrokovati pogoršanje kvalitete vode, zbog čega je vrlo važno adekvatno upravljati tom istom mrežom.


Direktor VIO-a Žrnovnica Crikvenica Vinodol Igor Uremović uzvanicima je predstavio djelokrug i način rada VIO-a Žrnovnica.


– Baza čitave priče je izvorište Žrnovnica. Administrativne granice našeg vodoopskrbnog sustava sežu od Senja do Kraljevice te uključuju gradove Novi Vinodolski, Crikvenicu i Vinodolsku općinu. Uz Žrnovnicu, naše izvorište predstavljaju i bunari u Triblju, koji su manje izdašni, ali i na njih imamo koncesiju i iz njih crpimo vodu. Specifičnost našeg područja je ta što uz jaku rasjednu zonu imamo dva ogromna sliva, najizdašniji je Gorski kotar, a na našem području je i najzapadniji izvor rijeka Gacke i Like. Temperatura vode iznosi između 8 i 8,5 stupnjeva i po ljeti i zimi, izdašnost je do 600 litara u sekundi, čak i u sušnom periodu. Dakle, riječ je o izvorištu koje predstavlja sigurnost za čitav ovaj kraj, a od riječkog Zvira do Zadra uz obalu ne postoje ovakvi izvori vode koji svojom izdašnošću sigurno mogu opsluživati i puno veći broj ljudi nego što je to slučaj sada – rekao je Uremović.


Aktualna tema


Predstavnik Hrvatskih voda Gordan Gašparović naglasio je da su Hrvatske vode oduvijek aktivno sudjelovale u definiranju zakonskog okvira koji određuje korištenje voda za ljudsku potrošnju, kao i da svake godine značajna sredstva ulažu u izgradnju sustava vodoopskrbe, projektiranje te sanaciju vodoopskrbne mreže.


– Na razini države riječ je o godišnjim ulaganjima u visini od oko 100 milijuna kuna – rekao je Gašparović.


Izaslanik ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Pavle Jeličić istaknuo je da je tema vodoopskbne mreže danas jako aktualna, naročito u kontekstu klimatskih promjena i sve učestalijih prirodnih katastrofa.


– Ove stvari djeluju na čitav sustav pa samim time i javnozdravstveni. Ono što se od nas očekuje je da imamo čvrst i otporan sustav koji je spreman odgovoriti na takve izazove. Zdravstveno ispravna voda je temelj higijene i sanitacije, stoga moramo imati adekvatnu isporuku zdravstveno ispravne vode. Jedan od ciljeva održivog razvoja je do 2030. godine osigurati dostupnost takve vode cjelokupnoj populaciji. Mi smo trenutno na 93 posto dostupnosti, što je jako dobar postotak – rekao je Jeličić.


Ravnatelj Županijskog Zavoda Željko Linšak rekao je da se Primorsko-goranska županija može pohvaliti bogatim i kvalitetnim vodnim resursima te visokim postotkom priključenosti stanovništva na sustav javne vodoopskrbe.


– Javna vodoopskrba je u našoj županiji organizirana putem devet javnih isporučitelja vodnih usluga i velikog broja zona opskrbe, a njezina složnost podrazumijeva suradnju velikog broja dionika uključenih u ovaj proces. Svi isporučitelji obavljaju ispitivanja vode na izvorištu u odnosu na mikrobiološke, kemijske i indikatorske parametre, a PGŽ u potpunosti financira monitoring vode za ljudsku potrošnju. NZZJZ kao glavni promotor javno-zdravstvenog interesa u našoj županiji ima veliku ulogu u složenom procesu monitoringa vode i njezinoj zdravstvenoj ispravnosti – zaključio je Linšak.