Spremni za post-covid

Oporavak koronabolesnika prilika za Thalassotherapiju

Franjo Deranja

Thalassotherpia ima sve preduvjete da postane međunarodni centar za oporavak preboljelih od koronavirusa / Foto F. DERANJA

Thalassotherpia ima sve preduvjete da postane međunarodni centar za oporavak preboljelih od koronavirusa / Foto F. DERANJA

Zahvaljujući specijalistici pulmologije u crikveničkoj ustanovi priredili su novi, jedinstveni program za liječenje i rehabilitaciju respiratornih organa, koji bi mogao biti tražen nakon pandemije bolesti COVID-19



CRIKVENICA – Mnogi poznavatelji prilika u turizmu, pogotovo poznavatelji crikveničkih turističkih početaka u vidu zdravstvenog turizma, vide u aktualnim (ne)prilikama novu crikveničku šansu. Eksperti za turističke migracije najavljuju nakon ovih gotovo dvije godine posvemašnjeg posta za turizam pravi turistički migracijski bum. Međutim, još je značajnije da će za mnoge koji su kod nas i u Europi pa i u svijetu preboljeli COVID-19 nasušno trebati kvalitetan oporavak, prava rehabilitacija. Posebice za one koji su imali tegoba s respiratornim organima. Stoga se otvara pitanje može li Crikvenica i njezina Thalassotherapia, specijalna bolnica za liječenje i rehabilitaciju dišnih organa i fizikalnu rehabilitaciju, postati budući međunarodni centar za oporavak preboljelih od koronavirusa.


Ponavljanje povijesti


Povoljni utjecaji mora i primorske klime poznati su još iz antičkih vremena. Svoju punu primjenu dobili su koncem 19. stoljeća kada se naši krajevi počinju prometno povezivati s velikim središtima Austro-Ugarske i prvi europski turisti počinju dolaziti u potrazi za odmorom i oporavkom. Zrak s obiljem morskog aerosola, optimalna vlažnost, odsustvo alergena i blaga mediteranska klima pridonose unapređenju stanja i ublažavanju simptoma kod kroničnih i alergijskih bolesti gornjeg i donjeg dišnog sustava.


Nataša Manestar, ravnateljica Thalassotherapije Crikvenica / foto F. DERANJA

Nataša Manestar, ravnateljica Thalassotherapije Crikvenica / foto F. DERANJA



Može li se povijest ponoviti te zdravstveni turizam postati novo uporište crikveničkog turizma, pitali smo Natašu Manestar, ravnateljicu crikveničke Thalassotherpije.




– Prirodni resursi, zdravstveni resursi, tradicija i geografska lokacija predstavljaju i danas kvalitetne temelje za daljnji razvoj i novi početak zdravstvenog turizma na Crikveničkoj rivijeri. Thalassotherapia Crikvenica najveća je zdravstvena ustanova na tom području s ukupno 160 zaposlenih, od koji je polovina zdravstvenog osoblja. Kontinuirano radimo na unapređenju usluga i edukaciji kadrova, posebice novim liječničkim specijalizacijama i subspecijalizacijama. Godine 2015. otvoren je suvremeni Medicinski rehabilitacijski centar s najmodernijom medicinskom opremom u područjima dijagnostike i terapijskih procedura. U posljednjih desetak godina ustanova ostvaruje stalni rast u broju noćenja, koji se u tom razdoblju gotovo udvostručio. Godinama uspješno djelujemo na tržištu zdravstvenog turizma ostvarujući tako značajan dio prihoda i angažirajući dosad još neiskorištene kapacitete, čime se stvaraju preduvjeti za dodatna ulaganja u kvalitetu prostora i opreme, a uz to i u edukaciju i razvoj djelatnosti. Do 2019. godine rezultati su rasli iz godine u godinu, a taj rast bi se i nastavio u 2020. da nije bilo zastoja u poslovanju zbog pandemije. U 2019. je trećina ukupnih prihoda ostvarena tržišnim djelovanjem, naglašava Nataša Manestar.


Krenulo 1910. s Češkom kolonijom


Povijest crikveničke Thalassotherapije počinje još davne 1910. osnivanjem dječje Češke kolonije u Crikvenici, koja je svoj prvi objekt na lokaciji današnje ustanove izgradila 1922. Nakon Drugog svjetskog rata na današnjoj lokaciji nastaje Lječilište za djecu Primorka. Gotovo istodobno, 1960. godine, u hotelu Therapia nastaje Zavod za thalassotherapiju odraslih. Današnja Thalassotherapia nastaje spajanjem tih dviju ustanova, u siječnju 1968. godine. Koncentracijom zdravstvenih i rehabilitacijskih resursa stvoreni su temelji za daljnji rast i stručni razvoj liječenja bolesti dišnih organa, reumatizma i medicinske rehabilitacije.

 


​​Program za budućnost


– Upravo smo, zahvaljujući našoj specijalistici pulmologije, priredili novi program za liječenje i rehabilitaciju respiratornih organa, koji je u tom području jedinstven i što bi moglo biti iznimno značajno i traženo nakon svega ovoga što se na globalnom planu događa s bolešću COVID-19. Zdravstveni turizam ima posebnu važnost za Crikvenicu kao renomiranu destinaciju u pogledu nastojanja za produljenjem turističke sezone. Turistički kapaciteti s kojima naša ustanova raspolaže dobro su popunjeni tijekom cijele godine pa se nuđenjem zdravstvenih programa u drugim ponuditeljima smještaja ili u suradnji s njima može produljiti sezona cijele destinacije – Crikvenice, pa i Rivijere Crikvenica. Da je tome tako, potvrđuje naša suradnja sa susjednim hotelom Mediteran gdje smo dosad već nudili zajedničke zdravstvene programe i ostvarivali značajne turističke rezultate u zimskim mjesecima koncem 2019. i početkom 2020. godine, istaknula je Nataša Manestar.


Osmišljen je jedinstveni program za liječenje i rehabilitaciju respiratornih organa / Foto F. DERANJA

Osmišljen je jedinstveni program za liječenje i rehabilitaciju respiratornih organa / Foto F. DERANJA



– Thalassotherapia je prepoznata i cijenjena na tržištu Hrvatske kao centar za fizikalnu i respiratornu rehabilitaciju djece, odraslih i osoba starije životne dobi. Posebno smo cijenjeni kod starije populacije kao najbolji centar na hrvatskoj obali Jadrana za liječenje kroničnih respiratornih i fizikalnih tegoba. Osim toga brojne obitelji s astmatičnom djecom provode ljetovanje upravo u Crikvenici kombinirajući obiteljski odmor i inhalacije za djecu u našoj ustanovi. Tome značajno pridonosi izvrsna reputacija Crikveničke rivijere kao jedne od najdražih rivijera za domaće goste, ali i kao turističko-zdravstvene destinacije s povoljnim klimatskim učincima na zdravlje. Osim gostiju koji borave u smještajnim kapacitetima ustanove, koji su namijenjeni za zdravstveni turizam, ustanova pruža usluge klijentima koji borave u smještajnim kapacitetima u okruženju, a to su hoteli i privatni smještaj. Iako se ne vodi službena statistika o tim brojkama, iz iskustva znamo da je taj broj također značajan. Sustavnim i zajedničkim tržišnim nastupom te turističke brojke mogu se i povećati. Ustanova surađuje s Turističkom zajednicom Crikvenice u mnogim aktivnostima vezanim za promociju zdravstvenog turizma, od zajedničkih nastupa na turističkim sajmovima, u promotivnim aktivnostima, u organizaciji CIHT-a, zaključuje ravnateljica Nataša Manestar.