Velika akcija

Mještani Vinodola čistili zapuštena vrela i perila

Robert Šimonović

Na području Vinodolske općine nalazi se velik broj očuvanih vrela i perila, njih više od 50, koji imaju arhitektonski oblikovane detalje te su znatnim dijelom graditeljske baštine vinodolskog puka



BRIBIR – Svjetski se dan voda u Vinodolu obilježava tijekom čitavog ožujka. Najvažnija aktivnost koju su Turistička zajednica Vinodolske općine i Vinodolska općina organizirale i inicirale u suradnji s mjesnim odborima, udrugama i KUD-ovima, odnosi se na akcije čišćenja zapuštenih vrela i perila po mjestima. Sama ideja o zaštiti vinodolskih vrela i perila nastala je prije desetak godina te je osmišljen projekt »Vrela i perila Vinodola«.


Na području Vinodolske općine nalazi se velik broj očuvanih vrela i perila, njih više od 50, koji imaju arhitektonski oblikovane detalje te su znatnim dijelom graditeljske baštine vinodolskog puka. Spomenutim je projektom prije desetak godina obnovljeno 16 najatraktivnijih lokacija na cijelom području Vinodolske općine. Time su se ona valorizirala u turističke svrhe te je Općina Vinodolska dobila svoj prepoznatljiv turistički proizvod, ističu iz TZ-a.


Buđenje svijesti


Velike zasluge za poticanje i buđenje svijesti kod žitelja Vinodola o zaštiti kulturno-povijesnih i sakralnih objekata treba pripisati Vladimiru Martinčiću iz Triblja, koji je posebnu pozornost usmjerio upravo na vinodolska vrela i perila, obilazeći ih i fotografirajući. U 2021. godini nastavljeno je s projektom u cilju poticanja na brižljivu revitalizaciju i kontinuitet održavanja vrela i perila te upoznavanja lokalnog stanovništva s bogatstvom izvora vode na području cijelog Vinodola. Također, projektom se želi ukazati na bogatu graditeljsku baštinu vinodolskih predaka te mogućnost pozicioniranja vrela i perila kao dijelova kulturnog turizma, naglašavajući njihovo značenje nekada u prošlosti, ali i potrebom njihova očuvanja za buduće naraštaje.




Provedene se aktivnosti odnose na održavanje, sanaciju i čišćenje postojećih vrela i perila, ali i na izradu publikacije koju je pokrenula Vinodolska općina. Upravo je u ovom segmentu Martinčić dao svoj nesebičan doprinos, darujući svoju bogatu audio-videozbirku vinodolskih vrela i perila na korištenje Vinodolskoj općini i Turističkoj zajednici za izradu spomenute publikacije.


Bribirci prvi počeli


Velik angažman oko održavanja i čišćenja vrela i perila pokazali su žitelji Vinodola koji su organizirali brojne akcije čišćenja. S akcijama čišćenja vrela i perila prvi su započeli Bribirci. Pored članova Mjesnog odbora, u akciji čišćenja sudjelovali su mještani zaselka Gradac, članovi KUD-a Bribir te pojedinci iz ostalih bribirskih zaselaka. Angažmanom mještana i umirovljenika Bribira uređeni su i očišćeni vrelo i perilo u zaselku Podskoči te Pancićev studenac u Ugrinama.


Tijekom ožujka akcije čišćenja vrela i perila nastavile su se i u drugim mjestima Vinodolske općine. U Driveniku su akciju čišćenja perila Šimići organizirali Mjesni odbor Drivenik te članovi Udruge za narodne običaje Drivenik. U Triblju su se akciji odazvale mlade snage Udruge za očuvanje narodnih običaja Vinodol, čišćenjem vrela i perila Leskovnik u zaselku Ropci. Uz podršku Vladimira Martinčića, mještani Triblja su tijekom ožujka očistili vrelo i perilo Mlaka u Triblju, perilo u centru Triblja i u Podsoplju te kaptažni izvor pitke vode iz 1902. godine, koji je služio je za napajanje crikveničkog vodovoda.


Tijekom travnja akcije čišćenja i održavanja vrela i perila nastavit će se i u Grižanama u organizaciji članova Mjesnog odbora Grižane te ostalim mjestima Vinodolske općine.