Završnica poklada

Mesopust u Novom Vinodolskom ove godine ima posebno zanimljivo ime

Franjo Deranja

Foto: F. DERANJA

Foto: F. DERANJA

Na „Čistu sredu“, što je ove godine 2. ožujka, Novljani će mesopusta simbolično spaliti, a ako dim ode prema kopnu bit će godina rodna za poljodjelce, ili ako ode prema moru bit će uspješna za ribare.



NOVI VINODOLSKI – U nedjelju (27. veljače) počela je četverodnevna završnica tradicionalnih pokladnih, mesopusnih običaja, koji su prije punih deset godina (potkraj 2011. godine) rješenjem Ministarstva kulture RH proglašeni zaštićenim nematerijalnim kulturnim dobrom Republike Hrvatske.


Unatoč i, bolje rečeno, usprkos jakoj buri novljanski mladići odjeveni u tradicijske odore izišli su u nedjelju, u 10 sati, također po starom običaju, na središnji trg, Trg Vinodolskog zakona, pozdravili glavne gradske institucije i nastavili pozdravljati grad i njegove građane, obiteljske i stambene kuće.


Poslijepodne se prvi put igra tradicionalno narodno kolo u kojem su Novljanke i Novljani u svojim nošnjama, a na jugozapadnom pročelju frankopanskog kaštela u nedjelju rano ujutro osvanuo je čovjek od slame, mesopust. Ove godine nadjenuto mu je ime VLAD-MIR, a svaka sličnost s aktualnim političkim događajima u svijetu je, možda – namjerna?!




Narodno kolo igrat će se i u ponedjeljak, te u utorak kada će se krivcu za sve nedaće i sva loša zbivanja tijekom godine, mesopustu, suditi a osuda, „žitak“, napisana je u stihu osmercu.


Najstariji „žitak“ koji je sačuvan u Novom Vinodolskom datira iz 1718. godine, a prema svemu sudeći, te pogotovo prema zapisima novljanskih kroničara, običaj je znatno stariji. Prema nekim podacima vezuje se na kažnjavanje turskih osvajača koji su pustošili i ovim krajem, a izvorno se oslanja na rimske veselice i pokladne svetkovine zazivanja plodnoga proljeća pred konac zime.