Pomorsko dobro

Gradonačelnica Crikvenice otkrila što se događa s Gradskom plažom: “Nadam se da će svi biti razumni”

Robert Šimonović

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Želimo da procedura što prije završi i da Gradska plaža konačno dobije ozbiljnog koncesionara, poručuje Ivona Matošić Gašparović



S devet glasova “za” (HDZ i koalicija + Treći blok) i tri suzdržana glasa vijećnika iz redova koalicije SDP-a i PGS-a, na ovotjednoj sjednici Gradskog vijeća Crikvenice usvojen je Prijedlog Plana upravljanja pomorskim dobrom za područje grada Crikvenice u razdoblju od 2024. – 2028. godine.


Kako je pojasnila pročelnica Upravnog odjela za investicije, prostorno uređenje i imovinu Grada Crikvenice Vjekoslava Glavan, Planom se uređuju planirane aktivnosti na pomorskom dobru i prioriteti njihove realizacije, izvori sredstava za njihovu realizaciju, plan održavanja pomorskog dobra u općoj upotrebi, plan gradnje na pomorskom dobru građevina koje ostaju u općoj upotrebi, plan davanja dozvola na pomorskom dobru i plan nadzora ovlaštenika dozvola na pomorskom dobru.


S obzirom na to da se javni natječaj za izdavanje dozvola na pomorskom dobru (koncesija i koncesijskih odobrenja) zakonski mora raspisati najkasnije do 15. veljače, prethodno usvajanje Plana upravljanja pomorskim dobrom bilo je ključan uvjet o kojemu je ovisilo hoće li crikveničke plaže ovu turističku sezonu dočekati “spremne i uređene” – sa svim potrebnim sadržajima kao što su suncobrani i ležaljke, ali i s odobrenim uslužnim djelatnostima iz domene ugostiteljstva i trgovine, kao i zabave i rekreacije (iznajmljivanje sredstava i opreme). Međutim, nije sve “išlo glatko”.


Živi dokument




Iva Karlić (SDP) konstatirala je kako Plan nije u skladu s Pravilnikom o sadržaju Plana po više članaka, samim time niti sa zakonom i zakonskim aktima, zahtjevajući doradu materijala i povlačenje točke s dnevnog reda te hitno sazivanje nove sjednice prije 15. veljače. S njom se složila i predsjednica Gradskog vijeća i nezavisna vijećnica iz redova tzv. Trećeg bloka Vesna Car Samsa.


Do promijene stava vijećnika Trećeg bloka došlo je u trenutku kad su saznali da Plan o upravljanju pomorskim dobrom stupa na snagu osam dana od dana objave u Službenim novinama Grada Crikvenice, što znači da ne bi bilo dovoljno vremena za sazivanje nove sjednice, odnosno pravovremeno raspisivanje javnog natječaja.


Primjerice, kako je navela Karlić, Planom upravljanja pomorskim dobrom nije planirano uklanjanje nasipa, molova, gatova, sunčališta, istezališta, lukobrana, riva i sličnih građevina, kao niti građevina u lukama i drugih infrastrukturnih objekata koji nisu vidljivi na DOG-u 5/2011.


Pročelnica Glavan odgovorila je da u slučaju evidencije takvih objekata koji nisu vidljivi na DOG-u 5/2011 obveza uklanjanja će se utvrditi u propisanoj proceduri. Pročelnica je dodala da Plan sadrži sve potrebne upute iz Pravilnika.


Dodala je i da su Planom predviđeni troškovi poslova redovnog održavanja, procijenjeni u godišnjem iznosu od 655.000 eura. U narednom petogodišnjem razdoblju planiran je i nastavak održavanja postojećih šetnica, izgradnja i uređenje novih šetnica u skladu s projektnom i planskom dokumentacijom.


Radovi izgradnje na pomorskom dobru (uređenje edukativnih staza na podrućju plaža Lokvišće i Havišće, uređenje šetnice i plažnog prostora na poluotoku Kačjak, izgradnja ribarske kućice-muzeja u Selcu, gradnja i održavanje šetnica u cilju osiguravanja pristupa moru i uz more, izrada projektne dokumentacije i nadzor nad izvođenjem radova) procjenjeni su u iznosu od 1.454.284 eura.


Pročelnica Glavan je istaknula i kako je Plan “živi dokument” podložan promijenama, pa tako ako se ukaže potreba za dodatnom gradnjom ili nekom drugom aktivnošću, a koje nisu obuhvaćene Planom, doći će do njegovih promjena sukladno zakonskoj proceduri. S pročelnicom se složila i zamjenica gradonačelnika u funkciji vršitelja dužnosti gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović (HDZ).


– Bilo bi žalosno da priču prolongiramo kad znamo kakvo je stanje dosad bilo s koncesijskim odobrenjima. Daj Bože da čim prije podijelimo te dozvole i provedemo proceduru.


Ako usvojimo Plan on svejedno mora ići na još jednu kontrolu, stoga smatram da nema potrebe na ovome gubiti vrijeme, rekla je Matošić Gašparović.


Gradska plaža


Za vrijeme trajanja aktualnog sata vijećnik Damir Ljubanović (HDZ) pitao je kakvo je trenutno stanje oko Gradske plaže vezano uz dodjelu koncesije, a s obzirom na dugotrajni spor između više strana u postupku. Podsjetimo, Gradska plaža je bez koncesionara od 2017. godine.


– Vidimo da ona propada iz dana u dan, a simbol je našeg turizma. Koje su posljednje informaciju oko dodijeljivanja koncesije i kakva je situacija na samoj plaži, pitao je Ljubanović.


Ivona Matošić Gašparović rekla je da je prije nekoliko mjeseci razgovarala s novom županijskom pročelnicom za pomorstvo, kako Grad konstantno požuruje Županiju i traži rješenja, odnosno pokretanje nove prodecure vezane uz dodjelu koncesije.


– Želimo da procedura što prije završi i da Gradska plaža konačno dobije ozbiljnog koncesionara. Nova pročelnica je kooperativna i zainteresirana za rješenje problema, ali Županija ne može pokrenuti novi postupak koncesije, niti krenuti u izradu idejnih rješenja, dok se ne okončaju svi sudski postupci koji se trenurno vode.


Krajem prošle godine dobili smo rješenje iz kojeg možemo naslutiti da su stečeni svi uvjeti da Županija može donijeti odluku o poništenju one nesretne koncesije pred četiri godine.


Čim Županijska skupština donese odluku o poništenju, mi ćemo biti partneri sa Županijom i maksimalno idemo u pripremu natječaja za koncesiju za iduće razdoblje.


Kroz Plan upravljanja pomorskim dobrom minimalni broj godina na koji možemo dati dozvolu na pomorskom dobru je dvije godine, tako da smo u ovogodišnjem Planu definirali da će se odobrenje za Gradsku plažu odrediti na dvije godine.


Ja sam čvrsto sigurna da je dvije godine dovoljno da bi se ishodovali svi akti, raspisala koncesija i sklopio ugovor s koncesionarom, tako da po isteku dozvola, koje će se ove godine dodjeliti, ta Gradska plaža konačno može dobiti koncesionara.


Sad je potez na Županiji, nadam se da će biti razumni i da će ovu cijelu agoniju okončati čim prije na dobrobit cijele Crikvenice jer je pitanje Gradske plaže prevažno za cijelu destinaciju, ne samo za ljude koji su usko vezani uz tu plažu i na njoj obavljaju određene djelatnosti, već i za cjelokupni turizam na području grada, rekla je Matošić Gašparović.