Gradsko vijeće

Crikvenički vijećnici protiv prodaje “Zagreba”

Robert Šimonović

Nezavisna vijećnica Sonja Polonijo je pitala postoji li mogućnost da Grad razgovara s Upravom Jadrana i pokuša utjecati na promjenu odluke o rasprodaji njihovih objekata, među kojima i hotela Zagreb



CRIKVENICA – U crikveničkom hotelu Omorika održana je posljednja sjednica aktualnog saziva Gradskog vijeća Crikvenice. Za vrijeme trajanja aktualnog sata najaktivnijim se pokazao predsjednik crikveničkog SDP-a Mario Kružić koji je postavio čak četiri pitanja. Na sjednici je usvojeno svih deset točaka dnevnog reda, a posebno se ističe usvajanje prvog ovogodišnjeg rebalansa proračuna…


Nezavisnu vijećnicu Sonju Polonijo zanimalo je hoće li Mjesni odbor Jadranovo predstaviti svoje planirane projekte, s obzirom na to da je Eko Kvarner poslao dopis gradskim čelnicima i vijećnicima kojim podsjeća na tu obvezu. Zamjenica gradonačelnika Silvija Crnić odgovorila je da je dopis Eko Kvarnera zaprimljen te će Grad organizirati prezentaciju projekata, u obliku u kojem to bude moguće, s obzirom na epidemiološku situaciju.


– Kroz dva tjedna trebao bi biti dovršen projekt šetnice Havišće, brojni drugi projekti već su poznati, stoga bi bilo najuputnije organizirati prezentaciju projekta šetnice Havišće – odgovorila je Crnić.


Jadran bio pokretač




Sonja Polonijo je pitala i postoji li mogućnost da Grad porazgovara s Upravom Jadrana i pokuša utjecati na promjenu odluke o rasprodaji njihovih objekata. Polonijo je podsjetila da je Jadran u prošlim vremenima bio motor pokretač grada Crikvenice, financijski »jači« od nekadašnje Općine Crikvenica te on oduvijek predstavljao bitan faktor razvoja crikveničkog užeg i šireg područja.
Gradonačelnik Damir Rukavina odgovorio je da će čelni ljudi Grada Crikvenice sigurno porazgovarati s relevantnim ljudima iz Jadrana te će pritom izraziti nezadovoljstvo i neslaganje s odlukom o prodaji pojedinih objekata.


– Koliko će to biti uspješno, ne znam, s obzirom na to da se praktički radi o privatnoj firmi – rekao je Rukavina. Sonja Polonijo je odvratila da Jadran nije privatna firma, već su njene dionice u većinskom vlasništvu obveznih mirovinskih fondova.


– Radi se o paradržavnoj firmi, ili da budem konkretnija, novac kojim je Jadran kupljen pristigao je iz novčanog fonda kojim se treba osigurati vaša i moja buduća penzija – istaknula je Polonijo.


Marija Kružića je zanimalo koliko je trenutno djelatnika zaposleno u Gradskoj upravi. Pročelnica Upravnog odjela Grada Crikvenice Jasminka Citković odgovorila je da je u Upravi zaposleno 43 dužnosnika, uz troje zaposlenih na neodređeno vrijeme te dvoje na pola radnog vremena, dakle radi se o 48 zaposlenih. Kružić je rekao da se radi o brojci od 51 zaposlenog te je HDZ po dolasku na vlast 2009. godine, u Gradskoj upravi zatekao 43 uposlenika. Također, Kružić je broj zaposlenih u Gradskoj upravi usporedio s brojem zaposlenika u drugim obližnjim gradovima.


– Za ilustraciju, Grad Bakar koji je brojem stanovnika nešto manji od Crikvenice (oko 8.700 stanovnika) ima 25 zaposlenih, Grad Kraljevica koji u svom sastavu ima također četiri naselja kao i Crikvenica raspolaže s 13 zaposlenih, dok je u Gradskoj upravi u Novom Vinodolskom zaposleno njih 23 – rekao je Kružić.


Putovanje u Moskvu


Kružić je htio provjeriti i informaciju da je zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić Gašparović u prosincu 2019. godine službeno otputovala u Moskvu na teret troškova iz proračunskih sredstava.


– Koja je bila svrha putovanja i koliki je iznos iz proračuna utrošen na putovanje? – pitao je Kružić.


Dogradonačelnica Matošić Gašparović odgovorila je da su ona i direktorica TZ-a grada Crikvenice otputovale u Moskvu na Dane hrvatskog turizma, s ispravkom da se radi o veljači 2020. godine.


– U Crikvenici se nalazi najzapadnija ruska pravoslavna crkva koja se u budućnosti mora turistički i kulturno valorizirati. U Moskvu smo otputovale kako bismo vodile pregovore s ruskim konzulom, gdje smo kao Grad izrazili našu podršku i spremnost na suradnju po pitanju otvaranja ruske pravoslavne crkve u Crikvenici. Za Crikvenicu i crikvenički turizam puno bi značilo kada bismo uspjeli privući ruske turiste, stoga je glavni razlog odlaska bio vezan uz prezentaciju spomenute crkve – odgovorila je dogradonačelnica te nadodala da su troškovi službenog puta utvrđeni zakonskim propisima, a radi se o iznosu od 900 kuna za tri dana putovanja.


Mario Kružić odgovorio je da se rezultati putovanja i napora po pitanju otvaranja ruske pravoslavne crkve i privlačenja ruskih turista još uvijek ne vide, stoga je ono, po njemu, promašeno.


Postupak protiv Rukavine


Kružić se osvrnuo na sudski postupak protiv Rukavine koji je još u tijeku. Naime, Rukavina je u srpnju 2017. godine nepravomoćno osuđen na zatvorsku kaznu od 5 mjeseci, uvjetno na godinu dana, a protiv njega je podignuta optužnica USKOK-a koja ga je teretila za »zlouporabu obavljanja dužnosti državne vlasti«. Kružića je zanimalo u kojoj je fazi sudski proces koji se vodi protiv gradonačelnika.


– Optužnica koja je podignuta protiv mene temelji se na izjavi svjedoka Dina Manestra, vašeg prethodnika na mjestu predsjednika SDP-a i mog protukandidata za gradonačelnika u to vrijeme. Njemu se na teret stavlja sumnjiva prodaja Filumene ili pak zemljišta kod lanterne za upola manji iznos od početne procijenjene vrijednosti zemljišta – odgovorio je Rukavina. Kružić ponovo nije bio zadovoljan odgovorom.


– Niste mi dali odgovor na pitanje što se događa s vašom optužnicom, nepravomoćno ste osuđeni vi i HDZ, a ne SDP – uzvratio je Kružić.