Radovi sve intenzivniji

Aglomeracija: U Novom tvrde da će radovi na novom sustavu biti gotovi do jeseni iduće godine

Robert Šimonović

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Benefiti projekta su dalekosežni, njime rješavamo i problem pražnjenja septičkih i sabirnih jama, što povremeno izaziva brojne neugodnosti, pogotovo za vrijeme trajanja turističke sezone kada se sustav dodatno napreže – rekao je član Uprave VIO Žrnovnica Crikvenica Vinodol Igor Uremović



NOVI VINODOLSKI – U novljanskoj Gradskoj vijećnici član Uprave VIO Žrnovnica Crikvenica Vinodol Igor Uremović te voditelj projekta Miljenko Čupić predstavili su dosadašnju realizaciju radova u okviru projekta »Sustav odvodnje otpadnih voda: Aglomeracija Novi Vinodolski, Crikvenica i Selce« te najavili planove za naredno razdoblje. Nakon predstavljanja uslijedio je posjet gradilištu u Povilama, na lokaciji kanala D8, poziciji kolektora K-1.3 i K-1, odnosno adresi 19. Dalmatinske divizije.


Radi se o projektu vrijednom gotovo 500 milijuna kuna, sufinanciranom sredstvima Europske unije u okviru Operativnog programa za konkurentnost i koheziju 2014.-2020., koji se provodi u svrhu poboljšanja sustava odvodnje, vodoopskrbe i pročišćavanja otpadnih voda i cilju zaštite vodnih resursa Republike Hrvatske te zaštite okoliša. Kako je istaknuo voditelj projekta Miljenko Čupić, projekt aglomeracije trenutno spada u najveće projekte iz vodnog sektora na razini čitave države.


Intenzivni radovi


Igor Uremović kazao je da su radovi nastavljeni po završetku turističke sezone sve intenzivniji, kao i da vjeruje da će u skorije vrijeme postati još intenzivniji, s obzirom na to da čitav projekt mora biti dovršen do jeseni 2023. godine. Uremović je naglasio i da je nabava vozila i dodatne opreme za održavanje sustava realizirana u iznosu od 100 posto, geografsko-informacijskog (GIS) sustava u iznosu od 85 posto, dok manjih poteškoća predstavlja nabava dvaju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.




– Proces nabave uređaja traje već dulje vrijeme. Do sada su poništena dva postupka javne nabave, stoga smo primorani pokrenuti i treći. Objektivne okolnosti dinamike po tom pitanju nisu onakve kakve bismo mi htjeli, nailazimo na »duple škare« naših zakona i europskih propisa i uvjeta koje smo potpisali dobivanjem europskih sredstava. Ipak, borimo se da odradimo maksimum te nastojimo biti što točniji i bolji po tom pitanju, sa što manje financijskih korekcija – rekao je Uremović.


Podsjetio je i da se radi o generacijskom projektu kojim se štiti okoliš, izvori pitke vode, plažni prostori i more, a donosi i brojne razvojne mogućnosti za čitav crikveničko-vinodolski kraj.


– Benefiti projekta doista su dalekosežni. Projektom tako rješavamo i problem pražnjenja septičkih i sabirnih jama, što povremeno svima nama izaziva brojne neugodnosti, pogotovo za vrijeme trajanja turističke sezone kada se sustav dodatno napreže. U sezoni za nama nije bilo nikakvih poteškoća po tom pitanju, ali sada ćemo konačno napraviti sveobuhvatno rješenje za naredna desetljeća – rekao je Uremović te dodao da, generalno govoreći, projekt ide solidnim tempom, kao i da će VIO Žrnovnica napraviti sve što je potrebno da radovi krenu još intenzivnijim tempom.


Konkretne brojke


Voditelj projekta Miljenko Čupić naglasak je stavio na konkretne brojke.


– Uz izgradnju dvaju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, projektom će se izgraditi i rekonstruirati više od 77 kilometara kanalizacijske mreže i više od 16 kilometara vodoopskrbne mreže. Što se tiče financijske realizacije, situacija s krajem rujna jest takva da je realizirano oko 161 milijun kuna, što otprilike čini 62 posto čitave financijske realizacije. Fizička realizacija iznosi oko 67 posto, a vrlo brzo bit ćemo na brojci od 70 posto fizičke realizacije – rekao je Čupić.


Također, voditelj projekta je naglasio i da je, sukladno ugovornim procedurama, izvođač radova uspostavio određene zahtjeve za produljenje roka koji se pregledavaju te će se po završetku procedure znati hoće li i u kojoj mjeri oni biti prihvaćeni. Ukupna vrijednost projekta iznosi 459.545.345 kuna, od čega prihvatljivi troškovi iznose 367.636.276 kuna, dok je iz europskog Kohezijskog fonda osigurano 261.119.567 kuna, odnosno 71 posto cjelokupnog iznosa prihvatljivih troškova. Financiranje preostalog iznosa prihvatljivih troškova od 106.516.709 kuna pokrili su Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja te Hrvatske vode (21,2 posto cjelokupnog iznosa prihvatljivih troškova), dok je na lokalnu komponentu otpalo 7,8 posto cjelokupnog iznosa.