Održivi turizam

Na Učki predstavljen europski projekt INHERIT, vrijedan 42 milijuna kuna

Bruna Matičić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Voditeljica projekta INHERIT Ana Marija Vukčević je pojasnila kako se projektom nastoji produljiti turističku sezonu i fokus usmjeriti na područja prirodne baštine



U Centru Parka prirode Učka na Poklonu je predstavljen europski projekt INHERIT u organizaciji Ministarstva turizma i sporta koji za cilj ima promicanje razvoja održivog turizma u skladu sa zaštitom i promicanjem prirodne i kulturne baštine.


Vrijednost projekta na razini Europske unije iznosi više od 42 milijuna kuna, od čega se 85 posto financira iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a ukupni proračun Ministarstva turizma i sporta iznosi 2,5 milijuna kuna.


Sudjeluje ukupno 15 partnera iz 10 zemalja Mediterana, vodeći partner je regija Peleponez u Grčkoj, a u Republici Hrvatskoj, uz Ministarstvo turizma i sporta, partner projekta je i Institut za poljoprivredu i turizam iz Poreča.




Voditeljica projekta INHERIT Ana Marija Vukčević je pojasnila kako se projektom nastoji produljiti turističku sezonu i fokus usmjeriti na područja prirodne baštine.



– Projektu je cilj smanjiti sezonalnost i produžiti sezonu, preusmjeriti turiste s prekapacitiranih turističkih destinacija u područja prirodne baštine u kojima bi se turističke aktivnosti odvijati uz određene mjere koje će doprinijeti zaštiti prirode.


U suštini cilj je promovirati zaštitu prirodne baštine, a to namjeravamo postići upravo pomoću oznake “Inheritura”, kazala je Vukčević.


Projekt je pokrenut u veljači 2018. i traje do kraja travnja 2022. godine, a u sklopu projekta razvijala se posebna oznaka naziva “Inheritura” te se testirao i razvijao novi pristup prilagođen specifičnostima, uz cilj da se prirodna baština zaštiti od štetnih učinaka intenzivnog razvoja turizma, pojasnila je Ana Težak Damijanić, znanstvena suradnica na projektu iz Instituta za poljoprivredu i turizam.



– Dosad je u Hrvatskoj analizirano stanje te su utvrđeni kriteriji za dobivanje “Inheritura” oznake za 13 područja zaštićene prirodne baštine. Dobivanje oznake za pojedino područje znači jedan vid promocije koji se može koristiti, te se nadamo da bi ta oznaka u budućnosti trebala dobiti još veće značenje poput toga da je riječ o području i destinaciji koje njeguju održivi pristup u razvijanju turističkih aktivnosti, rekla je.


Oznaku u sklopu projekta ima deset područja, i to u Grčkoj, Španjolskoj, Francuskoj, Italiji, Sloveniji, Cipru, Malti i Portugalu, a u Hrvatskoj je ima Nacionalni park Kornati. Naravno, želja je da se ova oznaka proširi i na druga priobalna područja u Hrvatskoj, rečeno je na predstavljanju.


Irena Prešić Živadinov, direktorica Turističke zajednice Kvarner koja je sudjelovala na predstavljanju projekta istaknula je da TZ Kvarnera u projektu sudjeluje kao ambasador “Inheritura” oznake te će uz institucije i javne ustanove pokušati pribaviti ovu oznaku za područja prirodne baštine u našoj Primorsko-goranskoj županiji.


– Kvarner se već godinama nastoji brendirati kao održivo turističko odredište koje čuva i štitii svoju baštinu, prirodnu i kulturnu. Ovaj certifikat donio bi nam alat, odnosno smjernice kako se razvijati na održivi način, ali isto tako i oznaku kojom bi se na tržištu mogli promovirati jer danas sve više gostiju želi boraviti u područjima koja njeguju održivi turizam te žele biti sigurni da njihov dolazak neće ostaviti negativan utjecaj na okoliš, zaključila je Irena Peršić Živadinov uz riječi kako naša županija obiluje prirodnom baštinom te ima odličnu podlogu za dobivanje ove oznake.