PROVODE SE TESTIRANJA

Na natječaj za čelnike riječkih upravnih odjela stiglo 27 prijava: Neki su siguran izbor, nekima ne treba ni znanje engleskog

Damir Cupać

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Riječka gradska uprava dobit će nove pročelnike za gradsku imovinu i za megaodjel za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade



RIJEKA – Na natječaje za imenovanje deset novih pročelnika upravnih tijela Grada pristiglo je ukupno 27 prijava, s tim da su se neki kandidati prijavili na više pročelničkih mjesta.


Provedba natječaja je u tijeku jer prijavljeni kandidati prolaze pisano testiranje i razgovor, a u toj fazi zbog zaštite osobnih podataka u gradskoj upravi ne žele izlaziti s imenima.


No, ono što je poznato je činjenica da će riječka gradska uprava sigurno dobiti dva nova pročelnika budući da se na natječaj nisu javile privremena pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade Vlasta Linić i privremena pročelnica Upravnog odjela za gradsku imovinu Denis Šulina.




Budući da je za pojedina pročelnička mjesta pristigla samo jedna prijava, jasno je da su molbu poslali privremeni pročelnici. To znači da će oni biti izabrani, osim ako gradonačelnik Marko Filipović ne misli ponoviti natječaj.


Tko sve ostaje?


Teško je u to vjerovati, mada je takvih slučajeva bilo. Prije svega kada je riječ o nekadašnjem Odjelu gradske uprave za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem koje je bivši gradonačelnik Vojko Obersnel u nekoliko navrata ponavljao da bi na kraju ipak ukazao povjerenje dugogodišnjem pročelniku Srđanu Škunci.



Za mjesto pročelnika Upravnog odjela za poslove Gradonačelnika, Gradskog vijeća i mjesnu samoupravu pristigle su tri prijave, a taj posao trenutno kao privremena pročelnica obavlja Verena Lelas Turak.


Samo je jedna prijava pristigla za pročelničko mjesto Službe za unutarnju reviziju što znači da će taj posao obavljati i dalje Snježana Skočilić.


Šest je prijava pristiglo za mjesto pročelnika Upravnog odjela za gospodarstvo, razvoj, ekologiju i EU projekte koji kao privremena pročelnica trenutno vodi Jana Sertić.


Moglo bi se zaključiti da je kadrovski riješeno i pitanje pročelnice Upravnog odjela za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo jer je jedina molbu poslala privremena pročelnica Ljiljana Buljan.


Dvije su prijave pristigle za mjesto pročelnika Upravnog odjela za komunalni sustav i promet kojega trenutno vodi privremena pročelnica Maja Mlanar.


Za novog prvog čovjeka Upravnog odjela za gradsku imovinu pristigle su tri molbe, a budući da se privremena pročelnica Denis Šulina nije javila, taj će resor dobiti novog “ministra” lokalne vlade.


Najviše je prijepora, kada je riječ o reorganizaciji gradske uprave, bilo u vezi osnivanja novog megaodjela koji pokriva resore odgoja i obrazovanja, kulture, sporta i mladih.


Zbog takve reorganizacije bivši pročelnik za kulturu Ivan Šarar se zahvalio na suradnji i napustio Korzo 16, a za vođenje tog izuzetno važnog resora bit će izabran novi čovjek budući da se privremena pročelnica Vlasta Linić nije javila na natječaj.


Teško je reći tko će biti izabran, ali valja pretpostaviti da će to biti netko kome su bliži odgoj i obrazovanje, od ostatka djelatnosti budući da je aktualni gradonačelnik Marko Filipović zajedno sa zamjenicima Sandrom Krpan i Goranom Palčevskim naglasak stavio na odgoj i obrazovanje.


Za mjesto pročelnika Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređene kvalitete života pristigle su dvije prijave, a privremena pročelnica je trenutno Karla Mušković.


Nikakve dvojbe ne bi trebalo biti oko novog pročelnika Upravnog odjela za financije budući da je privremeni pročelnik Ante Mađerić jedini poslao molbu. Za resor Upravnog odjela za opće poslove pristigle su četiri prijave, a privremeni pročelnik je Marijan Vundać.


Engleski jezik i stranačke iskaznice


Dvije su stvari valja izdvojiti kada je riječ o izboru novih pročelnika. Bit će zanimljivo vidjeti hoće li se natječaj iskoristiti kako bi se na ta mjesta uglavilo kandidate sa stranačkim iskaznicama SDP-a ili neke od stranaka koje su sa SDP-om bliske.


Na odgovor će valjati pričekati gradonačelnikovu odluku o izboru kandidata. Bilo bi lijepo saznati i kojim su se kriterijima vodili oni koji su sastavljali natječajne uvjete koji su za pojedina mjesta naveli potrebu poznavanja engleskog jezika, dok za tri pročelnička mjesta to nije bitno.


Zanimalo je to i nezavisnu gradsku vijećnicu Mašu Magzan koja je to pitanje postavila prije gotovo mjesec dana, ali odgovora još nema.


Dakle, vijećnicu Magzan zanima zbog čega poznavanje engleskog jezika nije uvjet za pročelnička mjesta Upravnog odjela za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo, Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu i sport i mlade te Upravnog odjel za financije.


Ona je podsjetila engleski ima status globalnog jezika i da je zbog svoje rasprostranjenosti postao jezik međunarodne poslovne komunikacije.


– Kao i poznavanje rada na računalu, korištenje i poznavanje engleskog jezika, posebno na razini stručnog i poslovnog jezika, danas je ključna kompetencija i neizbježan dio modernog poslovanja i upravljanja.


Osim što je važan zbog razmjene važnih informacija, engleski jezik je jezik interneta pa je ključan za praćenje novih trendova, istraživanja i primjenu novih znanja, a samim time i za otvaranje novih poslovnih prilika i rješenja.


Molim da odgovor sadrži usporedbu odnosno konkretne razloge zbog čega je engleski važan i tražen za pročelnike Upravnog odjela za komunalni sustav i promet ili Upravnog odjela za gradsku imovinu, a za gore navedene upravne odjele to nije slučaj, pitala je Magzan i za sada odgovora nema.