ŠESTO ISPITIVANJE

More na Kvarneru izvrsne je kakvoće. Crvenih točaka nema, ali na snazi ostaju mjere za dvije kostrenske plaže

Sanja Gašpert

Snimila: Ana Krizanec

Snimila: Ana Krizanec

Od 270 tretiranih lokacija, na 262 more je izvrsne kakvoće, na šest je kvaliteta mora ocijenjena dobrom, a na dvije lokacije zadovoljavajućom



RIJEKA – Rezultati šestog ispitivanja kvalitete mora na području Primorsko-goranske županije, obavljenog 27. i 28. srpnja na 270 lokacija, pokazali su da je na 262 lokacije more izvrsne kakvoće, šest lokacija ocijenjeno je dobrim, točnije zelenom bojom, a dvije lokacije zadovoljavajućim ili žutom bojom, dok nezadovoljavajućih ili takozvanih crvenih lokacija nije bilo.


Očekivani rezultati


– Zelena i žuta boja, odnosno dobra ili zadovoljavajuća ocjena nije najbolje, ali je dozvoljeno kupanje. Na riječkom području očekivano su dobrom ocjenom ili zelenom bojom označene susjedne plaže – plaža kod »3. maja«, istok i zapad Kantride te plaža kod Vila Nore. Od ostalih lokacija na području Primorsko-goranske županije, žutom bojom ocijnjena je plaža u Čižićima na otoku Krku, zelenom autokamp Rapoča na Malom Lošinju, dok su na Loparu dvije lokacije ocijenjene zelenom i žutom bojom – sredina Rajske plaže zelenom, a početak i kraj Rajske plaže žutom bojom, kaže voditeljica Odsjeka za sanitarnu mikrobiologiju i biologiju okoliša Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije izv. prof. dr. sc. Darija Vukić Lušić, dipl. sanit. ing.


Podsjeća da je osmo ispitivanje kvalitete mora na području Kostrene provedeno prije desetak dana na plažama Podkvarovo, Klančić, Nova voda i Svežanj. U odnosu na mikrobiološke pokazatelje, na sve četiri lokacije utvrđena je izvrsna kakvoća mora sukladno kriterijima iz Uredbe o kakvoći mora za kupanje, međutim, u odnosu na fizikalno-kemijske i kemijske pokazatelje, kao izvanredni oblik monitoringa čiji je naručitelj Općina Kostrena, i dalje se do opoziva ne preporučuje kupanje na plažama Podkvarovo i Klančić. Na ovim je plažama zbog kemijskog onečišćenja preporuka nekupanja do opoziva, točnije, s obzirom da se onečišćenje neće tako brzo riješiti, trajna je to preporuka za ovu ljetnu sezonu, kaže dr. Vukić Lušić.


Novljanske plaže




Također, podsjeća da je tijekom drugog redovnog ciklusa ispitivanja kakvoće mora za kupanje na području Novog Vinodolskog, održanog 1. lipnja, Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije utvrdio da su vrijednosti ispitanih mikrobioloških pokazatelja, escherichia coli i crijevni enterokoki, bile iznad dozvoljenih graničnih vrijednosti na trima novljanskim plažama – Zagori kupalište – zapad, Zagori kupalište – istok i Bribirska obala, zbog čega je neko vrijeme bilo zabranjeno kupanje, međutim, dodaje, to je u međuvremenu riješeno.


Tijekom ljetne sezone Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije provede desetak, po potrebi i više ciklusa ispitivanja kakvoće mora za kupanje, a s ispitivanjima se kreće sredinom svibnja i ona se provode do kraja rujna, svaka dva tjedna. Sljedeće ispitivanje kvalitete mora provest će se 7. i 8. kolovoza.


Dvije vrste bakterija


Ispitivanja se provode na dvije indikatorske bakterije – crijevne enterokoke i esherihiju koli.


– Uzorkovanja mora uvijek se provode na dvije vrste bakterija – crijevne enterokoke i esherihiju koli, koji su pokazatelji fekalnog onečišćenja, odnosno toga utječu li neke komunalne kanalizacijske vode na kvalitetu mora, što može dovesti do povećanog rizika od širenja bolesti. Kada one postoje, onda mogu biti i patogene te izazivaju bolesti, ističe dr. Vukić Lušić.


Hrvatska godinama s najčišćim morem


Podaci o kakvoći mora prikupljaju se i na europskoj razini, a među tridesetak zemalja Hrvatska je godinama među pet s najčišćim morem, što govori da je naše more godinama izvrsne kakvoće. Osim zbog zaštite zdravlja ljudi, ispitivanja kakvoće mora provode se i radi očuvanja i održivosti te se utvrđuju i potencijalni izvori onečišćenja.