TRI GODINE MANDATA

Marino Golob novi je dekan Veleučilišta u Rijeci: U fokusu studenti i osiguranje vlastitih prostora

Ingrid Šestan Kučić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Analizirat će se i mogućnost izvršenja semestralna stručne prakse u prostorima Veleučilišta naročito za one studente koji su već negdje zaposleni, najavljuje dekan



RIJEKA – S početkom ove akademske godine funkciju dekana Veleučilišta u Rijeci preuzeo je mr. sc. Marino Golob, dugodišnji djelatnik Veleučilišta s bogatim iskustvom rada u gospodarstvu na odgovornim radnim mjestima u turizmu i ugostiteljstvu, bankarstvu, osiguravateljskim tvrtkama te članstvima u nadzornim odborima mnogih tvrtki. Novi je dekan dio Veleučilišta od njegovog osnutka, a do sada je obnašao i dužnosti prodekana, predstojnika odjela te je koordinirao niz projekata.


Mandat tri godine


Funkciju dekana trećeg po veličini javnog veleučilišta u Hrvatskoj Golob će obnašati iduće tri godine, a navodeći kako je suradnja s gospodarstvom već sada prepoznatljiva karakteristika te ustanove dekan kaže da će produbljivanje te suradnje razvojem novih studijskih programa potrebnih gospodarstvu te inoviranje i unaprjeđenje semestralne stručne prakse diferencirati Veleučilište u odnosu na konkurente u visokom obrazovanju.


– Veleučilište ima sklopljeno preko 80 sporazuma i ugovora o poslovnoj suradnji, a uslijed nedostatka radne snage gospodarski subjekti izuzetno su zainteresirani za komunikaciju s našim studentima i to ne samo sa studentima informatike, što je prisutno već nekoliko godina, nego i sa studentima ostalih studijskih programa, kaže dekan.




Ta ustanova provodi deset stručnih prijediplomskih i pet stručnih diplomskih studija, a na tim se studijima u 25 godina postojanja Veleučilišta obrazovalo više od sedam tisuća studenata. Trenutno se obrazuje njih 1.500, a s 85 zaposlenih djelatnika ta se ustanova ubraja među najveća hrvatska javna veleučilišta. Heterogenost i interdisciplinaronost te raznolikost programa, kaže Golob, prednosti su Veleučilišta, a u pogledu novih programa intencija će biti pokrenuti studij umjetne inteligencije. istovremeno ispitat će se i tržišne mogućnosti pokretanja kratkih stručnih studija na tragu potrebe za brzim usvajanjem znanja i stalne intencije znanja i vještina. U planu je i pokretanje programa cjeloživotnog obrazovanja kako bi se valorizirala mogućnost besplatnog obrazovanja putem vaučera, ali i kako bi se izradili programi za kojima postoji potreba na tržištu rada. Novi dekan najavljuje i aktivnosti na pripremi uvođenja programa na engleskom jeziku, a u fokusu njegovog programa rada, ističe, su studenti.


– Studenti su srž Veleučilišta. Oni zaslužuju dobiti najbolji mogući nastavni sadržaj i kvalitetu nastavnog procesa. Stoga će u fokusu nastavne djelatnosti biti razvijanje sposobnosti studenata za učenje istraživanjem i kritičkim razmišljanjem, a posebna pozornost bit će posvećena stručnoj praksi u partnerskim tvrtkama koja će se pokušati podići na višu razinu. Analizirat će se i mogućnost izvršenja semestralna stručne prakse u prostorima Veleučilišta naročito za one studente koji su već negdje zaposleni, najavljuje dekan.


Nagrađivanje najboljih studenata, poticanje njihove suradnje s lokalnom zajednicom, kao i njihovo uključivanje u upravljačka tijela ustanove te podrška studentskim udrugama samo su dio planova vezanih uz podizanje studentskog standarda, a Golob najavljuje i da će se posvećenost studenata ogledati i u “nezatvorenim” studentskim dosjeima koji će se u suradnji s Centrom karijera i studentskom referadom nadopunjavati i nakon završetka studija. Intencija je ojačati ustanovu i na međunarodnom planu, a u kontekstu jačanja međunarodne prepoznatljivosti dekan navodi poticanje mobilnosti, zajedničke projekte s europskim partnerima te organiziranje međunarodnih stručnih znanstvenih konferencija.


Kao jednu od glavnih kočnica razvoja ustanove Golob ističe nedostatak vlastitih prostora.


– Nedostatak vlastitih prostora Veleučilište prati od samih početaka, a to predstavlja razvojnu prepreku, ali i onemogućuje javljanje na natječaje za bespovratna EU sredstva namijenjena ulaganju u prostore. Upravo osiguranje vlastitih prostora smatram jednim od vodećih prioriteta mandata, jer to je presudan uvjet daljnjeg iskoraka u razvoju ustanove, objašnjava Golob.


Vlastiti prostori, zaključuje, bili su prioritet svih dosadašnjih dekana koji su na tome radili, a taj prioritet ostaje i dalje, jer da bi studentima pružalo vrhunske uvjete studiranja te nastavnicima omogućilo vrhunske uvjete rada Veleučilište od samih početaka kontinuirano ulaže u održavanje, rekonstrukciju i opremanje prostora. Taj proces nije završen i u upravo započetom mandatnom razdoblju nastavit će se ulaganja u opremu i prostor, ali pritom je to ulaganje povećanje vrijednosti tuđe imovine.


Nova Uprava


Novi dekan Veleučilišta u Rijeci imenovao i novu upravu ustanove. Tako je prodekanom za poslovne odnose imenovao dosadašnjeg dekana Veleučilišta dr. sc. Sašu Hirniga, dok je funkciju prodekana za nastavu i studentska pitanja preuzeo dr. sc. Bojan Hlača, bivši dugodgošnji ravnatelj Lučke uprave Rijeka. Funkciju prodekana za međunarodnu suradnju preuzeo je dr. sc. Bernard Vukelić. Riječ je o nositelju nekoliko kolegija na Veleučilištu koji je ujedno i naslovni docent na Sveučilištu gdje je također nositelj kolegija te je voditelj Centra za sigurnost informacijskih sustava Veleučilišta.