Karlobag

Trg Giardin postat će uskoro ribarski muzej na otvorenom

Marin Smolčić

Sam trg će kroz elemente uređenja ukazivati na bogatu ribarsku i pomorsku baštinu Karlobaga te promovirati ribarsku tradiciju i lokalne proizvode ribarstva i akvakulture, a putem web stranice bit će predstavljeni lokalni ribari, ugostitelji, ribarsko nasljeđe itd.



KARLOBAG – Dvije Odluke o dodjeli sredstava u okviru Mjere III.3. »Provedba strategija lokalnog razvoja – operacije koje podupiru FLAG-ovi« za programsko razdoblje 2014. – 2020. svakako su darovi ovom uspavanom gradiću u predblagdansko vrijeme.


– Za ovo je zaslužan LAGUR/FLAG Tramuntana osnovan 2016. godine, koji djeluje na području Karlobaga, Senja, Novalje, Raba i Lopara. Povezivanjem civilnog, javnog i gospodarskog sektora, kao i aktivnom suradnjom, izrađena je Lokalna razvojna strategija u ribarstvu LAGUR-a Tramuntana (LRSR) te su osigurana financijska sredstva za provedbu, javljaju iz tog LAGUR-a koji je tijekom 2020. raspisao pet FLAG natječaja za dodjelu javne potpore u okviru odobrenih mjera LRSR i pomalo stižu prvi rezultati. Na FLAG natječaj za mjeru 2.A.1. »Razvoj turističkih sadržaja povezanih s tradicijom ribarskog kraja« svaki potencijalni nositelj projekta mogao je prijaviti po tri projektne prijave. Uvjet je bio da je prijavitelj registriran na području LAGUR-a, da se projekt provodi na području LAGUR-a i da pridonesu cilju 2. LRSR-a. Skupština LAGUR-a Tramuntana odabrala je četiri projekta za koje su, nakon kontrole Ministarstva poljoprivrede, Uprave ribarstva, pristigle i Odluke o dodjeli sredstava.


Gajeta kao klupa


Svakako je zanimljiv projekt Općine Karlobag »Trg Giardin – ribarski muzej na otvorenom« jer je zauzeo prvo mjesto na rang-listi odobrenih projekata LAGUR-a Tramuntana te mu je dodijeljeno 1.817.425 kuna. Sredstva su osigurana iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo. Ribarski muzej na otvorenom čini jedinstvenu cjelinu koja se sastoji od fizičkog dijela u prostoru – Trga Giardin – koji će kroz elemente uređenja ukazivati na bogatu ribarsku i pomorsku baštinu Karlobaga te promovirati ribarsku tradiciju i lokalne proizvode ribarstva i akvakulture kroz digitalni sadržaj te online dijela – web stranice na kojoj će na moderan i pristupačan način biti prezentirani podaci o lokalnim ribarima i ugostiteljima, načinu ribolova, ribolovnim alatima, ribarskom naslijeđu, načinu života i običajima, ribljim specijalitetima karakterističnima za primorje, ribolovnom turizmu, povijesnim i servisnim informacijama i slično. Pročelja zgrada na trgu će biti obojena u različite boje, a središnji dio trga činit će stilizirana gajeta (trup broda – klupa za odmor, jedro gajete – digitalni displej) kako bi se naglasila povezanost s ribarstvom te dočarao izgled tipičnog primorskog mjesta, što Karlobag i jest.


Od starih alata do ribljih specijaliteta



U cilju promocije Ribarskog muzeja na otvorenom održat će se manifestacija »Baško ribarstvo kroz vrijeme« tijekom koje će biti organizirana izložba starih ribarskih alata i fotografija te gastro prezentacija tradicionalnih ribljih specijaliteta koje će prezentirati ugostitelji s karlobaškog područja s upotrebom lokalnih namirnica i recepata. Za one najmlađe organizirat će se edukativne radionice s ciljem očuvanja ribarske i pomorske tradicije te poticanja interesa kod mladih za održivo ribarstvo. Opći cilj planiranog projekta je pridonijeti održivom razvoju ribarstvenog područja općine Karlobag kroz povezivanje i promoviranje tradicionalnog ribarskog kraja, očuvati ribarsku i pomorsku tradiciju općine Karlobag te potaknuti razvoj sektora ribarstva.

Tematska ruta


Drugom projektu Općine Karlobag pod nazivom »Izgradnja tematske rute ribarske i pomorske tradicije Podvelebitskog kanala«, koji je zauzeo drugo mjesto na rang-listi, dodijeljeno je 1.502.481 kuna. Riječ je o tematskoj ruti koja će povezati naselja Karlobag i Cesaricu i ujedno potaknuti na suradnju gospodarski i turistički sektor. Bit će ovo i način kako očuvati i promovirati tradiciju ribarskog i pomorskog kraja u cilju održivog razvoja. U sklopu ovoga projekta očekuje se postavljanje solarne rasvjete, uređivanje prostora za odmor, postavljanje klupa, edukativno-informativnih tabli i smjerokaza.


U Općini Karlobag tvrde kako će se na ovaj način podizati svijest potrošača o zdravstvenoj koristi konzumiranja ribe, značaju i nutritivnoj vrijednosti mediteranske prehrane, lokacijama na kojima je moguće kupiti i konzumirati riblje proizvode. Ujedno bi se na ovaj način uspjelo spriječiti gubitak tradicionalnih vještina i znanja, turistički promovirati povijest ribarenja, pomorstva i tradicijskih ribolovnih alata iz prošlosti te postaviti temelje za očuvanje ribljeg fonda.


Iz LAGUR-a Tramuntana ističu da će i ubuduće podržavati razvojne projekte i inicijative koji su u skladu s važećim LRSR-om te općenito, održivim razvojem ribarstvenog područja LAGUR-a Tramuntana u akvatoriju srednjeg Jadrana.