Preleti šljuka

Talijanski lovci obožavaju Liku: Odlični su potrošači, a njihovi psi su – neprocjenjivi

Marin Smolčić



U lovačkom žargonu rečeno „preleti šljuka“ na Likom traju od početka mjeseca listopada, odnosno od početka izražajnijih studeni diljem Skandinavije.


Najveći poklonici ove vrste lova su Talijani koji se pri tome financijski ne štede jer vole dobar lov, udoban smještaj i uživanje u domaćim ličkim delicijama.


Za realizaciju ovoga teksta kontaktirali smo nekolicinu mlađih lovaca koji sudjeluju u „šljukarenju“, ali su nas svi uputili na najstarijeg aktivnog ličkog lovca Milu Ugarkovića (78) koji o lovu znade doslovno sve.




-Preleti šljuka nad Likom pomalo su kasnili ove godine zbog vrlo kišnog početka listopada. Zadnjih dana ulov je sve bolji jer su i kod nas pale temperature zraka. Kako sam čuo od kolega lovaca pristiglo nam je nešto stalnih gostiju, lovaca iz Italije koji doslovno obožavaju lov šljuke u ličkim lovištima.


Ova vrsta divljači obožava malo veće nadmorske visine, terene obrasle bijelim i crnim grabom, a od grmlja vole ljesku. Tu u otpalom lišću nalaze obilje hrane, a pri tome imaju dobru kamuflažu i perje koje ih skriva od predatora.


Dolaskom talijanskih lovaca u naša lovišta veliku financijsku korist imaju Lovačka društva i koncesionari lovišta, uz privatne iznajmljivače soba i restorane. Iznajmljivanje lovišta događa se na dnevnoj bazi i u paušalima, sve je to stvar dogovora, ali je u konačnici to vrlo važna stvar našeg ukupnog lovnog turizma.


Naime, talijanski lovci na šljuke su poznati kao izvrsni gosti i platiše, lovci koji se u lovu redovno povode visokim stupnjem lovne etike, naglašava najstariji aktivni lički lovac Mile Ugarković.


Mile Ugarković


Također dodaje kako u konačnici jedna ulovljena šljuka stoji od 20 do 30 eura. Posebna stavka ove priče su lovački psi.


-Dobro obučen lovački pas vrijedi oko 3 000 eura. Za pravog lovca takav pas zapravo niti nema cijenu jer je u lovu toliko vrijedan, nezamjenjiv  i cijenjen da niti ne postoji mogućnost njegove prodaje.


Talijani obuku svojih lovačkih pasa za lov šljuke najviše vrše u našim lovištima kada uz iskusne, vježbaju mlađe pse. To se najviše događa po lovištima Dalmacije i Like, govori nam pasionirani lovac Mile Ugarković iz Gospića.