Perušić

HES Kosinj u Lici će stvoriti novo akumulacijsko jezero. Ovako bi trebalo izgledati

Marin Smolčić

Projekt će donijeti rast BDP-a, mogućnost angažmana domaće industrije na izgradnji HES-a Kosinj, povećano zapošljavanje lokalnog stanovništva u turizmu i drugim uslužnim djelatnostima



PERUŠIĆ – Pomalo sramežljivo, ali i sve intenzivnije počeli su još lani graditeljski zahvati na širem području općine Perušić. Oportunisti su tada tvrdili da se radi »račun bez krčmara«, »kule u oblacima« i slično. Sve je krenulo gradnjom spojne ceste od Studenaca prema Mlakvi u duljini od devet kilometara, kako bi se olakšao pristup postojećem sustavu HE Sklope. Prošloga tjedna se otišlo korak dalje jer je potpisan sporazum između Vlade RH i HEP-a kojim je ubrzano donošenje odluke o proglašenju novog projekta HES Kosinj strateškim investicijskim projektom.


– Ovo je još jedan dokaz da Hrvatska misli i ide prema zelenom, odnosno obnovljivim izvorima energije – izjavio je ministar Tomislav Ćorić.


Akumulacijsko jezero


Projekt HES Kosinj obuhvaća izgradnju akumulacijskog jezera Kosinj s branama Kosinj, Sedlo i Bakovac, injekcijske zavjese te hidroelektrane Kosinj s pratećim objektima, rekonstrukciju postojeće HE Sklope, izgradnju zamjenskih cesta te spoja na elektroprijenosnu mrežu preko 110 kV rasklopnog postrojenja i dalekovoda 2×110 kV te spoja na elektrodistribucijsku mrežu 10 (20) kV. Vrijednost projekta iznosi 1,54 milijarde kuna. Izgradnjom akumulacijskog jezera Kosinj očekuje se povećanje stupnja iskorištenja vodnih količina rijeka Like i Gacke za proizvodnju električne energije smanjenjem preljevnih gubitaka, a time i visoki stupanj zaštite od poplava nizvodnog područja, Lipovog polja i kosinjske doline, koji u sadašnjim uvjetima poplave gotovo svake godine.




Kao jedna od dvije cjeline ukupnog projekta dogradnje postojećeg Hidroenergetskog sustava Senj (HES Senj), HES Kosinj će omogućiti povećanje proizvodnje električne energije na HES Senj za 230 GWh, odnosno 22 posto u odnosu na sadašnju proizvodnju. Zajedno s drugim dijelom projekta, Hidroelektranom Senj 2, riječ je o najvećem projektu HEP-a od osamostaljenja Hrvatske, ukupne vrijednosti od 3,4 milijarde kuna.


Osim povećanja ukupne proizvodnje električne energije, što će pridonijeti povećanju energetske samodostatnosti Hrvatske, projekt će povećati udio obnovljivih izvora u zadovoljenju potrošnje električne energije u Hrvatskoj. Projekt će donijeti i niz gospodarskih koristi na nacionalnoj i lokalnoj razini. Od rasta BDP-a, mogućnosti angažmana domaće industrije na izgradnji HES Kosinj, najviše iz građevinskog sektora, preko povećanog zapošljavanja lokalnog stanovništva u turizmu i drugim uslužnim djelatnostima.


Stambena zgrada


Investitor projekta HES Kosinj, Hrvatska elektroprivreda, prošle je godine pokrenula realizaciju više pratećih potprojekata, uključujući izgradnju prometnica na području zahvata projekta i izgradnju stambene zgrade u Perušiću namijenjene smještaju dijela stanovnika naselja na području buduće akumulacije. Očekuje se da će dobivanje statusa strateškog investicijskog projekta ubrzati stvaranje uvjeta za početak izgradnje glavnih objekata HES Kosinj.


Izgradnjom novog sustava u Kosinju će se pod vodom naći naselja Gornji Kosinj, Mlakva, Šušanj, Podjelar… Mještani koji su vlasnici kuća dobit će obeštećenje, ali kamo s onima koji žive u objektima s više vlasnika? Za tu je namjenu HEP još lani počeo graditi stambenu zgradu s 28 stanova. Gradi se na mjestu stare Ekonomske škole u središtu Perušića gdje je Općina Perušić prepustila parcelu HEP-u pa su odmah započeti radovi koje izvode poduzeća A&M iz Vukovara i TIM-Color iz Zagreba.


HEP u cijelosti financira projekt ove stambene zgrade s 24 milijuna kuna. Nova zgrada će imati pet etaža, odnosno četiri kata i podrume, a bit će opremljena s dva lifta i svakako će zadovoljiti sve uvjete jedne moderne novogradnje. Ondje će novo mjesto za život naći žitelji Gornjeg Kosinja i okolice koji trenutno žive u kućama nad kojima nemaju potpuno vlasništvo, a čije će kuće nestati pod umjetnim jezerom HES Kosinj 2. Zgrada bi trebala biti useljiva do sredine 2022. godine.


Osim na žive, mislilo se i na mrtve. Pod vodom novoga jezera naći će se nekoliko mjesnih groblja na tome području. Da bi dostojno prenijeli njihove posmrtne ostatke, Općina Perušić i HEP započeli su radove na proširenju i uređenju mjesnog groblja u Perušiću, gdje će svoj vječni počinak naći ekshumirani žitelji kosinjskog kraja.