Gacko pučko otvoreno učilište

Predstavljanje knjige “Nematerijalna baština Gacke” u četvrtak u Otočcu

Marin Smolčić

"Nematerijalnu baštinu Gacke" predstavit će urednica dr. sc. Katarina Bušić iz Etnografskog muzeja Zagreb, recenzent dr. sc. Tvrtko Zebec iz Instituta za etnologiju i folkloristiku i autorica knjige Snježana Bogdanić



 


“Nematerijalna baština Gacke” naziv je knjige koja će biti predstavljena u četvrtak, 15.  svibnja, u dvorani Gackog pučkog otvorenog učilišta u Otočcu.


Knjiga i istoimena izložba koja je prati utemeljene su na prethodnim istraživanjima i recentnim terenskim obilascima i snimkama koji prezentiraju ukupno 13 elemenata nematerijalne kulture karakterističnih za prostor Gacke. Tu se uključuju i nematerijalna kulturna dobra ranije upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, kao elementi koji imaju lokalni značaj za šire područje Gacke doline.

Ova knjiga je nastala tijekom posljednje dvije godine u suradnji s nositeljima nematerijalnih kulturnih dobara – udrugama, društvima, obrtima i pojedincima, a prati je i opsežna fotografska dokumentacija te videozapisi i zvučni zapisi izrađeni za potrebe ovog projekta. Jedan od povoda izdavanju knjige je i 25. Smotra folklora koja će se u Otočcu održati 20. i 21. lipnja 2025. u organizaciji Gackog pučkog otvorenog učilišta Otočac, koje je ujedno i izdavač ove knjige.

“Nematerijalnu baštinu Gacke” predstavit će urednica dr. sc. Katarina Bušić iz Etnografskog muzeja Zagreb, recenzent dr. sc. Tvrtko Zebec iz Instituta za etnologiju i folkloristiku i autorica knjige Snježana Bogdanić. Knjiga je objavljena uz financijsku potporu koju su osigurali Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske i Grad Otočac.