Nulta tolerancija

Obiteljski centar Senj o prevenciji vršnjačkog nasilja u povodu Dana ružičastih majica

Dorotea Prpić



„Dan ružičastih majica jedna je od prilika u kojima možemo osvijestiti važnost odrastanja i provođenja vremena u sigurnoj i podržavajućoj okolini, o toleranciji i prihvaćanju različitosti, o nenasilnom rješavanju sukoba, o poštovanju i pozitivnim obrascima ponašanja i težnju da u budućnosti vršnjačko nasilje ima nultu toleranciju“, kaže voditeljica Obiteljskog centra Senj Suzana Svetić, mag.paed.soc. povodom Dana ružičastih majica, nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja koji se u Hrvatskoj obilježava od 2017.g. i to zadnje srijede u veljači.


A nasilje nad djecom i mladima definirano je kao svako namjerno fizičko ili psihičko nasilno ponašanje usmjereno prema djeci i mladima od strane njihovih vršnjaka učinjeno s ciljem povrjeđivanja.


To naselje se razlikuje po obliku, težini, intenzitetu i vremenskom trajanju i uključuje ponavljanje istog obrasca, i to u okolnostima neravnopravnog odnosa snaga, jači protiv slabijih ili grupa protiv pojedinca.




Najlakše je uočljivo fizičko naselje, ali postoji i verbalno poput ismijavanja, prijetnji ili vrijeđanja, postoji i nasilje u visu socijalnog isključivanja, ali i ekonomsko nasilje poput krađe osobnih stvari.


U zadnje vrijeme prepoznato je i elektroničko nasilje, a karakterizira ga anonimnost, trajnost podataka i moguća prisutnost velikog broja promatrača. Nažalost, takvo virtualno nasilje često ostaje neprepoznato.


A kako ističe g.Svetić posljedice vršnjačkog nasilja su brojne i dugoročne. Žrtve vršnjačkog nasilja mogu imati narušeno psihičko i fizičko zdravlje , poput anksioznih smetnji, depresivnosti, narušene slike o sebi, osjećaja usamljenosti, samoozljeđivanja i suicidalnih misli, a stres izazvan nasiljem narušava i funkcioniranje organizma općenito.


Zato je znakove postojanja nasilja potrebno što prije uočiti i reagirati. Raznim stručnim intervencijama i programima pojavu nasilja među djecom i mladima moguće je i prevenirati.


Obiteljski centar među ostalim pruža poslove i savjetodavnog i preventivnog rada. Dio njih odnosi se i na razvoj socijalizacijskih vještina djece i mladih, posebno komunikacijskih vještina i nenasilnog rješavanja sukoba , te na razvoj komunikacije i tolerancije u mladenačkim i partnerskim odnosima.


Bave se i prevencijom zlostavljanja i zanemarivanja, problemima u ponašanju te ovisnosti djece i mladih, ali i poticanjem i provedbom programskih aktivnosti namijenjenih edukaciji i promidžbi obiteljskih vrijednosti.


Stručni tim Obiteljskog centra pruža i podršku mladima koji su se našli u ulozi žrtve vršnjačkog nasilja, ali i roditeljima, a u suradnji sa osnovnim i srednjim školama organizira i različite preventivne programe za mlade, sve kako bi se i na taj način pridonijelo cilju nulte tolerancije na nasilje.