Investicija koja jamči razvoj

Pri kraju su radovi na kogeneracijskoj elektrani: Nova radna mjesta popravit će domografsku sliku Općine Brinje

Marin Smolčić

Instaliran je i najsloženiji dio opreme, tzv. modul predgrijača težine 60 tona i duljine 22 metra / Foto : M. SMOLČIĆ

Instaliran je i najsloženiji dio opreme, tzv. modul predgrijača težine 60 tona i duljine 22 metra / Foto : M. SMOLČIĆ

U prvoj fazi rada energane bit će zaposleno najmanje 20 ljudi, a proširenje kapaciteta moglo bi otvoriti dodatnih 60-ak radnih mjesta. Općina Brinje nema toliko nezaposlenih pa to znači da ćemo radnike »uvoziti« iz drugih sredina, kaže načelnik općine Zlatko Fumić



BRINJE  Grubim zemljanim radovima na jednoj ledini započela je prije pola godine nedaleko od Brinja realizacija najvećeg projekta u ovoj općini. Ondje se, naime, gradi kogeneracijska elektrana na biomasu BE-TO Brinje, ukupne električne snage 5,7 MWel i 10 MWt toplinske snage, ukupne vrijednosti 18,5 milijuna eura.


Najsloženiji dio posla


Glavni izvođač ovoga projekta je poduzeće »Đuro Đaković Termoenergetska postrojenja« iz Slavonskog Broda koje je već pristupilo montaži strojarskog dijela opreme. Instaliran je i najsloženiji dio opreme, tzv. modul predgrijača težine 60 tona i duljine 22 metra, za čiju su ugradnju trebale 350-tonska dizalica, uz dvije manje, obične dizalice.


 Radovi bi trebali biti dovršeni u travnju sljedeće godine / Foto M. SMOLČIĆ

Radovi bi trebali biti dovršeni u travnju sljedeće godine / Foto M. SMOLČIĆ



Ovih dana radi se na potpunom zatvaranju glavne zgrade kogeneracijske elektrane, dok radovi u unutrašnjosti neprestano traju. Trenutno je u tijeku »glancanje«, završetak ugradnje opreme kotlovskog postrojenja.





Načelnik Općine Brinje Zlatko Fumić (HSS) od samih početaka prati dinamiku radova i tvrdi kako svi građevinski radovi za sada napreduju planiranom dinamikom, pri čemu se trenutno radi na vanjskim instalacijama vodovoda i struje, a ne zaostaje niti ugradnja potrebne opreme koja će šumski otpad pretvarati u električnu i toplinsku energiju. Načelnik Fumić nam je pojasnio svoja očekivanja od ovoga projekta.


Uvoz radnika


– Svako ulaganje, svako novo radno mjesto dobrodošli su svakoj općini, pa tako i Brinju. Ovo su velika ulaganja, a Općina Brinje je na ova ulaganja dodala 70 posto troškova vezanih uz nerazvrstane pristupne ceste. Asfaltirali smo 1,5 kilometara nove pristupne ceste ovoj energani. Od investitora smo dobili podatak da će u prvoj fazi rada energane biti zaposleno najmanje 20 ljudi. Budući da se na ovome neće stati, prilikom proširenja postojećih kapaciteta posla bi moglo biti za dodatnih 60-ak ljudi. Općina Brinje nema toliko nezaposlenih pa to znači da ćemo radnike »uvoziti« iz drugih sredina, optimističan je načelnik Zlatko Fumić.


Zlatko Fumić / Foto M. SMOLČIĆ

Zlatko Fumić / Foto M. SMOLČIĆ



Travanj iduće godine trebao bi označiti završetak radova na ovom postrojenju. Tada bi ova energana-elektrana trebala biti spojena na elektroenergetsku mrežu HEP-a i početi proizvoditi prve megavate električne struje. Uz energanu-elektranu što se završava u Gospiću, ovo je drugi projekt ove vrste u Lici koji bi uskoro trebao početi s radom.