Seminar

Najbolji hrvatski speleolozi se okupili u Gospiću

Marin Smolčić

Foto Marin Smolčić

Foto Marin Smolčić

Na skupu se okupilo oko 200 sudionika, vodećih hrvatskih stručnjaka u području speleologije



Ovogodišnje okupljanje najeminentnijih hrvatskih speleologa održava se tijekom ovoga vikenda u srcu krša, u Gospiću. Organizator ovoga skupa je Speleološki odsjek HPD „Željezničar“ iz Zagreba. Nacionalni stručni kongres speleoloških organizacija koji se održava već dvadeset godina s ciljem predstavljanja rezultata stručno-znanstvenih istraživanja naše speleološke zajednice.


Na skupu se okupilo oko 200 sudionika jer je broj sudionika ograničen zbog COVID-19. Vodeći hrvatski stručnjaci u području speleologije održat će ovih dana 30-ak stručnih i znanstvenih predavanja o napretku svojih istraživanja. Više o detaljima i dosezima skupa speleologa rekla nam je u ime organizacijskog odbora ovoga skupa Valerija Butorac iz HPD „Željezničar“.





– Gospić je kao mjesto održavanja skupa speleologa izabran jer se nalazi u srcu krša. Polovica teritorija Hrvatske je krški teren na kojem je dosad istraženo oko 10.000 špilja i jama, a njihov ukupan broj mogao bi biti i dvostruko veći.


U blizini se nalazi Velebit i Pećinski park Grabovača. Rijetko smo svjesni da gradovi i sela u kojima živimo, ceste i putovi kojima se vozimo i brda po kojima hodamo kriju splet podzemnih kanala.


Ovaj nevidljivi sustav nam je životno važan jer u krškom podzemlju krije se najveći dio, čak 70 posto hrvatskih zaliha pitke vode. Uz to, dinarski krš je vruća točka bioraznolikosti pa su naše špilje i jame dom za svjetski jedinstvenu faunu, a upravo u speleološkim objektima žive dvije trećine endemskih životinja Hrvatske.



Svake godine se želimo odužiti domaćinima pa smo tako i danas u OŠ „Dr. Jure Turić“ organizirali radionice da bismo učenike educirali o fenomenu krša, podzemnim objektima, biologiji i mnogim manje poznatim detaljima, naglasila je Valerija Butorac.


Za sutra je najavljeno održavanje 20-ak stručnih predavanja po tematskim sekcijama. Bit će pripremljen i speleološki poligon s nagradama za najbolje mlade speleologe. U njedrima Velebita nalazi se i najveći speleološki objekt čitavog dinarskog krša – Jamski sustav Crnopac čija ukupna duljina istraženih podzemnih kanala iznosi 54.709 metara.



Speleolozi svake godine pronalaze veći broj do sada neistraženih špilja i jama, a istraživanja u velikim objektima često traju godinama pa i desetljećima. Rezultate rada hrvatskih speleologa, što uključuje i područje podzemne biologije, geologije, hidrologije i klimatologije bit će predstavljeno u sklopu spomenutog kongresa.


Speleolozi će u nedjelju u gospićkom KIC-u prirediti međunarodni festival dokumentarnih filmova i izbor za najbolju speleološku fotografiju. Pećinski park Grabovača odlično surađuje sa strukom koji će obići taj špiljski kompleks. Grabovača je ujedno i jedini ovakav geomorfološki, špiljski potencijal valoriziran na području Europe.