OŠ S. S. Kranjčevića

“Mliječne staze”: Senjski osnovci sudjelovali u programu podrške mentalnom zdravlju djece

Dorotea Prpić

Senjski učenici su u prepoznatljivim zelenim majicama sa znakom UNICEF-a prošetali gradom



SENJ – I ove godine, već četvrti put za redom, učenici 4. a razreda Osnovne škole Silvija Strahimira Kranjčevića iz Senja sa svojom učiteljicom Melitom Marenić sudjelovali su u programu Mliječne staze koji za cilj ima osigurati podršku mentalnom zdravlju djece i mladih u školama te razvoj njihove otpornosti i socio-emocionalnih vještina te osigurati potrebne vještine i znanje odgojno-obrazovnim djelatnicima.


Kako bi skrenuli pažnju na tu temu, senjski učenici su u prepoznatljivim zelenim majicama sa znakom UNICEF-a prošetali gradom i obišli senjske znamenitosti, ali usput su i zainteresiranim građanima pojasnili o kakvom programu se radi. Jer, osim školskih torbi, djeca i mladi na svojim leđima često nose i brojne nevidljive terete, brige, strahove, posljedice vršnjačkog zlostavljanja ili nasilja u obitelji, pritiska u školi, bolesti roditelja ili konfliktnih razvoda. Sve se to odražava na njihovo mentalno zdravlje koje je jednako važno kao i ono fizičko. Ipak, još uvijek se mnoga djeca i mladi s problemima mentalnog zdravlja nose u tišini, a cijena te tišine iznimno je velika i za njih, i za njihove obitelji, i za cijelo društvo. Zato je važno da im se osigura potrebna podrška.


Posebno su osjetljivi adolescenti jer je to razdoblje značajnih psihičkih, tjelesnih i društvenih promjena obilježeno razvojem stavova i mišljenja o ljudima i okolini te traženjem sebe i svojega mjesta u svijetu koji se mijenja. Iako većina mladih osoba iz tog razdoblje izađe bez ozbiljnih poteškoća, značajan broj njih se ne može suočiti sa svim izazovima odrastanja. Kod njih se mogu javiti emocionalni problemi koji, ako se ne shvate ozbiljno, mogu imati posljedice za daljnje mentalno zdravlje, a istovremeno ih stigme i »mitovi« o mentalnom zdravlju priječe da potraže pomoć. Na to upozorava i ovaj program UNICEF-a koji ističe da svako dijete i mlada osoba, bez obzira gdje živi, ima pravo na pravovremenu podršku, zaštitu i skrb o mentalnom zdravlju, a odgovornost odraslih je tu podršku ponuditi i pomoći im da osjete da nisu sami.




– U programu su sudjelovali i roditelji učenika našeg razreda. Kontakte s UNICEF-om i nabavu majica realizirala je Marta Devčić, a dobili smo i podršku ravnateljice naše škole Rosande Bilović, pedagoginje Karmen Boras, učiteljice Ivane Rukavina te profesorice tjelesne i zdravstvene kulture Milice Gradišer – kazala je učiteljica senjskog 4.a Melita Marenić te zahvalila svima koji su ovom projektu dali podršku.