Omiljeni proizvod

Mladi lički krumpir na tržište stiže polovinom srpnja. Kako znati je li iz Like ili Libije?

Marin Smolčić



GOSPIĆ – Ovih dana ranoga ljeta na tržnicama i u trgovinama preplavio nas je mladi krumpir. Cijena mu je 1,5 eura po kilogramu pa do famoznih 1,99 eura. Takvi gomolji doista lijepo izgledaju. Uz cijene, puno manje im taj izgled utječe na okus i miris.


Osim časnih izuzetaka kada Ličani vole reći »nit’ smrdi nit’ miriše jer su gotovo bezlična okusa pa osim, zbog materijalnih razloga, mnogi Ličani još i danas radije konzumiraju lanjski krumpir. Istina, taj je krumpir već počeo klijati i »pustio je brkove«, ali je još uvijek ukusniji od mnoštva krumpira koji su u Liku ovih dana stigli od svakuda. Osim toga, lanjski krumpir nije mijenjao cijenu i kilogram i dalje stoji postojanih 80 centi.


Za informaciju o ovoj problematici smo upitali dipl. ing. agr. Nikolu Vidakovića, direktora tvrtke Agro-Velebit iz Lovinca koja je najveći proizvođač krumpira u Lici.




– Povremeno se na tržište iznose krumpiri uzgojeni u okolici Zadra ili iz Istre. Taj je krumpir dosta kvalitetan i ukusan i sve ga je više na ličkim tržnicama. Budući da se radi o manjim količinama, takav krumpir se uglavnom prodaje u priobalju, posebice od kada je krenula turistička sezona.


Određene količine mladog krumpira dolaze na naše tržište iz Egipta, Libije, s Cipra ili s juga Rumunjske. Uglavnom je riječ o ranim sortama koje zbog velike prodajne cijene dolaze na tržište prije sazrijevanja. Zato su podosta drukčijeg okusa i mirisa, u usporedbi s krumpirom koji se uzgaja u Lici i na kakav smo navikli, pojašnjava nam Nikola Vidaković.


Nikola Vidaković, direktor tvrtke Agro-Velebit


Sreća je što će prvi mladi krumpir uzgojen na ličkim poljima doći na tržište oko blagdana svete Gospe Karmelske, dakle oko polovine mjeseca srpnja. A okus i miris takvoga krumpira je podosta drukčiji od uvoznog. Cijena također.


Struka kazuje da je za krumpir vrlo važna vlaga u vrijeme cvjetanja. Budući da je početkom srpnja kiša »škropila« diljem Like, vjerojatno će tih prosječnih 18 litara, koliko je tad palo po metru četvornom, pomoći u razvoju najpopularnije poljoprivredne kulture u ovom dijelu Hrvatske. Pogotovo sortama krumpira koje su tada bile u cvatu.