Obnova kulturnih dobara

Grad Senj ima novi pravilnik za prihod od spomeničke rente. Vjeruju da će potaknuti vlasnike da krenu u obnovu objekata

Dorotea Prpić

Bespovratno sufinanciranje objekata u starogradskoj jezgri iz sredstava spomeničke rente, koje će ovim pravilnikom biti puno razrađenije, potaknut će privatne vlasnike da krenu u obnovu



SENJ – Grad Senj je izradio novi prijedlog pravilnika kojim se uređuju kriteriji i način korištenja prihoda od spomeničke rente. Taj prihod se koristi isključivo za zaštitu i očuvanje nepokretnih kulturnih dobara na području grada Senja radi njihovog očuvanja u izvornom stanju, a sve kako bi se očuvala vrijedna kulturna dobra. Spomeničku rentu plaćaju fizičke i pravne osobe, obveznici poreza na dohodak ili poreza na dobit, a koje obavljaju gospodarsku djelatnost u zaštićenoj kulturno povijesnoj cjelini grada Senja, s tim da je prerađivačka djelatnost oslobođena ovog plaćanja.


Rang-lista


Prema prijedlogu novog pravilnika, bespovratno će se financirati 75 posto iznosa od ukupno potrebnih sredstava, ali ne više od ukupno 10.000 eura za radove sanacije i obnove na uličnim pročeljima i krovu građevina, 50 posto iznosa od ukupno potrebnih sredstava, ali ne više od ukupno 3.000 eura za popravak ili zamjenu postojeće vanjske stolarije na uličnim pročeljima s drvenim prozorima uključujući i izradu drvenih grilja, te 75 posto iznosa od ukupno potrebnih sredstava, ali ne više od ukupno 2.000 eura za radove popravka ili zamjene izvornih/postojećih drvenih ulaznih vrata radi ponovne uspostave izvornog stanja. Preostali iznos troškova na izvođenju ukupnih radova sanacije i obnove koji prelazi iznos dodijeljenih bespovratnih sredstava snosi korisnik.


Novim pravilnikom se uređuju kriteriji i način korištenja prihoda od spomeničke rente, a mogu se financirati samo budući radovi, s tim da se na nepokretnom kulturnom dobru ne mogu financirati radovi sanacije konstruktivnih elemenata građevine, sanacija temelja i nadtemeljnih zidova od djelovanja kapilarne vlage. Nakon raspisivanja javnog poziva potencijalnim korisnicima sredstava za prijavu na ovaj poziv, o dodjeli sredstava odlučivat će peteročlano povjerenstvo koje imenuje gradonačelnik. Nakon toga uslijedit će formiranje rang-liste na koju se može uputiti prigovor, o kojem odlučuje gradonačelnik Senja, a njegova odluka o prigovoru je konačna.


Kriteriji bodovanja




Pravilnikom su razrađeni kriteriji bodovanja. Temelje se na vrijednosti ulaganja, lokaciji kulturnog dobra i o obimu radova. Više bodova dobivaju oštećeniji objekti, a stara jezgra podijeljena je u četiri zone pri čemu najviše bodova dobivaju objekti na potezu Pavlinski trg – Potok – Trg Cilnica – Trg Cimiter, a kod bodovanja radova potpuna obnova dobiva najviše bodova. U slučaju jednakih bodova prednost ima investicija koja je prema lokaciji kulturnog dobra ostvarila veći broj bodova, a ako se investicije s jednakim brojem bodova nalaze na istoj lokaciji, onda prednost ima veća investicija. Uz dokumentaciju koju prijedlog pravilnika propisuje potrebno je ishoditi i suglasnost nadležnog konzervatorskog odjela.


Novi pravilnik je prošao javnu raspravu i uskoro će u primjenu. Treba vjerovati da će bespovratno sufinanciranje objekata u starogradskoj jezgri iz sredstava spomeničke rente, koje je ovim pravilnikom puno određenije i razrađenije nego do sada, značajnije potaknuti privatne vlasnike da krenu u obnovu svojeg objekta i da će danas derutna senjska starogradska jezgra zasjati novim sjajem.