OD DAVNINE DO DANAS

LEGENDA U CENTRU CRIKVENICE Malik živi u deblu najveće murvice na svijetu

Franjo Deranja

Foto Franjo Deranja

Foto Franjo Deranja

Prema legendi, maleni se stvor prije mnogo godina preselio iz obližnje masline u ogromnu murvu na Trgu Stjepana Radića, koja je za Crikveničane od pamtivijeka ostala jednostavno – murvica



CRIKVENICA – Malo se koji velik predmet, objekt ili, u ovom primjeru, ogromno drvo primorske murve, u svijetu naziva umanjenicom, ali ovo u središtu Crikvenice zaista se od pamtivijeka zove »murvica«.
Vjerojatno je i ona, ova murva – za Crikveničane, jednostavno: murvica – bila nekada davno malešno stabalce, ali bilo je to zaista jako davno.


Za sve koji dobro i odavno pamte, ovo je staro stablo jako stare murve već godinama i desetljećima ogromno drvo koje dominira Trgom Stjepana Radića, a ima i svoje mjesto u crikveničkim ljetopisima, pa i u legendama!


Osim toga, ako se vratimo na novovjeke pojedinosti, crikveničko se komunalno-trgovinsko društvo godinama zvalo Murvica, a proteklih je godina dobilo i dodatak pa mu je danas puni naziv Eko Murvica, i to upravo prema ovom deblu stare murve, što se nalazi na dvadesetak koraka od uprave ove tvrtke.


Tajanstveni stvor




A sad o legendama: u nedalekom parku na crikveničkom predjelu Petak nekada je u staroj maslini živio Malik. Bio je dobar prema svima koji su bili dobri, pogotovo dobri prema njemu. Prema onima drugima bio je pakostan. Stariji i stari žitelji zazirali su od njegove blizine što im se često utvaralo, a najmlađi su mu se radovali. Nastojali su Malika učiniti dobrim za sve i još boljim i zabavnijim. Za mnoge, pogotovo za najstarije Crikveničane, on je najčešće bio samo priviđenje, utvara, pa opet neki čudan stvor koji im se motao pred nogama i oko njih.


Foto Franjo Deranja


Malik nije volio kišu, vodu, vjetar. Jednom je, bježeći u paničnom strahu od nevremena udario u ogromno deblo murve u središtu grada. Tu su se obično odmarali starčići, a ribari i ribarice dogovarali kada će i kamo u ribolov.


Pod krošnjom murve djeca su se rado igrala. Malik, koji se rado skrije u pukotinu u tlu ili drvu, ovaj je put u deblu murve spavao tri dana i tri noći. Probudio ga je, kaže legenda, žamor i smijeh djece… Poneke nepodopštine, nezgode ili štete, primjerice, odvezivanje barke u luci, u prošlim vremenima znalo se pripisivati (ne)djelu Malika.


Projekt Malik


Najmlađi Crikveničani već odavno, a to znači da su to danas odrasli ljudi, znaju da se Malik bio preselio iz parka na Petaku u murvu, zapravo »murvicu« u središtu grada, na trgu. Možda se i dandanas, noću, malo premjesti iz »murvice« u onu staru maslinu u parku Petak? Teško ga je, gotovo nemoguće, uhvatiti danju ili opaziti, vidjeti ga, znaju to reći djeca. O njemu su napisane zanimljive zgode u tekstovima i publikacijama poznatih crikveničkih spisateljica i kroničarki (Đurđica Ivančić Dusper, Mirjana Klement, Slavica Car…).


U račvastom dijelu debla crikveničke murve, legendarne »murvice«, na povećoj visini i danas je lutka Malika, veličine petogodišnjeg djeteta, koja često zaokupi pozornost prolaznika, pogotovo turista.
Da tu, ipak, nečega ima, potvrđuje i manifestacija »Malikovi slatki dan« i projekt »Malik na Petaku«, utemeljeni 2014. godine te tiskanje »Slikopriča o Maliku«, za koju su tekstove i crteže izradili učenici, crikvenički osnovci. Prema legendi, Malik i danas živi u staroj murvi…


Djeca koja danas čuju legendu o Maliku očekuju nove manifestacije što će svake godine ponovo oživjeti lokalnu pučku, ali pogotovo – dječju predaju. Rado će im se pridružiti, pogotovo ljeti, i djeca gostiju, turista koja dođu u Crikvenicu i na crikveničku rivijeru. Jer, legenda je prevedena s hrvatskog jezika još na engleski, njemački, talijanski, mađarski, slovenski, češki i poljski.
Nestašni Malik, maskota povijesnoga crikveničkog središta, očito, i dalje – živi!