Jedinstvena u regiji

Kostrenska Udruga Vali sve više ostavlja trag u prostoru: ‘Naša peć za keramiku stalno je u pogonu’

Barbara Čalušić

Jedna od najaktivnijih kostrenskih udruga



Ima tome već nešto više od mjesec dana otkako pažnju šetača i rekreativaca na Šetalištu kostrenskih pomoraca zaokuplja veliki zid koji je u cijelosti oblijepljen šarenim pločicama. Svatko tko zastane pored ovog zida, osim zanimljivih detalja koje na njemu priča svaka pločica, primijetit će da se pred njim nalazi i jedna mala karta svijeta. Pločice su, naime, ručno izradili keramičari, što profesionalci, što oni kojima je keramika hobi, koji žive na raznim kontinentima.


U projekt se uključilo 216 autora iz 25 zemalja, s ukupno 230 pločica, a motivi na pločicama su različiti, realistični i apstraktni, reljefni i oslikani. Izrađene su različitim keramičkim tehnikama, odnosno kako bi poznavatelji umjetničke keramike kazali – klasičnim oslikavanjem engobama i glazurama ili alternativnim tehnikama, kao što je američki raku. Pritom su upotrijebljene razne vrste glina: majolika, terakota, kamenina i porculan.


Iza ovog projekta stoji Udruga za kreativno stvaralaštvo Vali iz Kostrene, definitivno jedna od najaktivnijih kostrenskih udruga koja ukrašavanjem javnih površina u Kostreni sve više ostavlja svoj trag u prostoru. Motivi keramike koju izrađuju članice i pokoji član udruge Vali uvijek su prepoznatljivi i uvijek vezani uz more, pomorsku tradiciju i povezanost sa svijetom, kao što uostalom svjedoči i posljednji projekt ukrašenog zida.





Dobra reklama


Rasprostranjenost ukrasne keramike po Kostreni, a osobito uz njezin obalni pojas, svjedoči i kako je peć za keramiku udruge Vali stalno u pogonu, a kreativna energija njezinih članica stalno traži neke nove kanale za iskazivanje.


– Pločice su većinom dolazile iz Hrvatske, a među inozemnim zemljama najviše ih je iz Slovenije, Srbije, Litve, Rusije, Argentine, Španjolske, Izraela, Kine, Japana, Kanade, Tajlanda… Sve pločice su stigle tijekom 2019. godine i dijelom 2020. godine i u realizaciji ovog projekta nije nas zaustavila pandemija već potraga za idealnom pozicijom gdje bismo ih mogli izložiti.


U suradnji s Općinom Kostrena dugo se tražilo mjesto koje bi bilo idealno za njihovo izlaganje i danas mogu samo reći da se isplatilo toliko dugo čekati jer se ova pozicija kraj sidra na Šetalištu pokazala idealnom. Šetači stalno posjećuju taj zid i na neki način ovaj je zid postao i dobra reklama za našu udrugu i naš rad, kaže Maja Božičević, predsjednica udruge Vali.


Kako dodaje, za projekt zida s pločicama koje su došle iz cijelog svijeta idejno je zaslužan Boris Roce, umjetnički voditelj i mentor udruge, a njezina kolegica iz udruge Tea Pilepić koja je u Valima od samog osnutka 2006. godine, vjeruje pak da do projekta ovakvih međunarodnih dimenzija, ne bi ni bilo bez njihovog mentora koji se profesionalno bavi keramikom i poznato je ime na svjetskoj sceni.


Osim što je projekt zida trajao četiri godine i što se tražila idealna lokacija, poseban izazov je bilo i samo postavljanje pločica. Ipak, Maja i Tea ističu da u kreativnom procesu realizacije ideje nitko nije zastao i upitao se – kako ćemo sad to?


– Ja se kući nikad ne bih usudila lijepiti pločice, ali ovdje se to sve usudimo bez imalo problema. Nisam to nikad radila? Nema problema, kreneš jer pred sobom imaš zid i moraš ga nekako napraviti. S ovim zidom smo imali vruću liniju s projektantima i stalno smo bili u panici kako će to izgledati, no ispalo je pogođeno u centimetar.


Naime, nisu sve pločice bile istih dimenzija, iako su dimenzije bile zadane u našem pozivu. No, u samom procesu, ovisno o tehnologiji i materijalu, koliko je sam autor vješt, dimenzije se mijenjaju i ponekad smanje, tako da smo se bojali da će nam zid ostati prazan na nekim dijelovima, no sve je idealno sjelo na svoje mjesto, kaže Maja koja dodaje kako je vidljivost zida povećala i interes novih članova.





Pločica do pločice


Trenutno ih je tridesetak, pretežito su to članice, koje su se prije 18 godina počele okupljati na inicijativu skupine žena koje su željele pokazati svoju kreativnost kroz neki vid umjetničkog izražavanja i na taj način korisno iskoristiti svoje slobodno vrijeme. S vremenom su se aktivnosti u ovoj udruzi sve više usmjeravale na izradu i ukrašavanje predmeta od gline, pogotovo nakon početka suradnje s Borisom Roceom, koji već dugi niz godina u udruzi vodi tečajeve za djecu i odrasle.


– Upravo usmjeravanje na taj, jedan dio umjetničkog kreativnog stvaralaštva omogućilo nam je da se povežemo i s drugim amaterima i profesionalcima iz našeg područja djelovanja, čime je naš rad postao zapažen i prepoznat i izvan granica našeg malog mjesta. Posljedično se i broj članova iz godine u godinu povećao. U okviru naših redovnih aktivnosti, svake godine organiziramo dvodnevnu manifestaciju »Ex tempore«, koja se već tradicionalno, svake godine održava tijekom lipnja u Kostreni.


Organiziramo izložbe radova naših članova, kako u Kostreni tako i diljem Primorsko-goranske županije. Unatrag nekoliko godina, u suradnji s Općinom Kostrena prisutni smo sve više i na oplemenjivanju javnih površina na području općine Kostrena. Površine uređujemo našim radovima od keramike, čime radimo i na prepoznatljivosti kulturnog identiteta našega kraja, objašnjava Maja Božičević.


A s godinama njihov je rad sve prisutniji na brojnim lokacijama u Kostreni. Udruga je u zadnjih nekoliko godina dijelom samostalno, a dijelom u suradnji s partnerima realizirala čitav niz projekata i njihova keramika sve je prepoznatljivija brojnim posjetiteljima Kostrene.


Tu su ručno rađene pločicama kojima su članice ukrasile stepenice koje vode do plaže u uvali Svežanj, a planu je na sličan način ukrasiti i stepenice koje vode do plaže Nova voda. Zatim ručno rađeni predmeti od keramike postavljeni kao mural s crticama iz života u Kostreni kakav je bio nekad kojim je oplemenjen veliki betonski zid ispod jednog poznatog kafića na kostrenskoj obali.


Članice udruge Vali stihovima kostrenske pjesnikinje Branke Kržik Longin upisanim na ručno rađenim keramičkim pločama te ručno rađenim predmetima koje predstavljaju kapljice mora sadržane u velikom morskom valu, ukrasile su i zid kraj Sportske dvorane Kostrena, a kroz projekte »Cvjetna livada« i »Ispod duge« u suradnji s članovima Udruge Ekoregija ručno rađenim predmetima od keramike ukrašeni su betonski zidovi koji vode u vrtove i rasadnik lavande u Glavanima.


– Naš rad je vidljiv, ali to je i ono što je smisao udruga, tvrde Tea i Maja.



Vreće i vreće gline


Za sebe kažu da se nikad prije nisu bavile kreativnim izražavanjem. Maja će reći da ima još iz mladosti neku kreativnu crtu, no dugo godina nije radila ništa po tom pitanju. Onda je upisala tečaj slikarstva, keramike i sve ju je to povuklo prema udruzi Vali. Tea je pak u Valima od početka i jedna je od osnivačica ove udruge.


– Naša kolegica iz udruge koju zapravo poznajem cijeli život, pokretačica ove udruge Jagoda Grgurić, nas je okupljala i tako je sve krenulo, a Općina Kostrena nam je izašla u susret i dala prostor u nekadašnjoj školi u Svetoj Barbari. Naravno, imali smo sreće da smo imali našeg suradnika i mentora Borisa Rocea koji je s nama od početka. Nismo znale ništa o keramici i on je pristao učiti nas. Učili smo u hodu, iako u startu nismo znale ništa ni o glini, ni o tehnikama. No, s vremenom naučiš, radiš i stvaraš, kaže Tea.


Da umjetnička keramika nije puka kreativnost već ponekad klasičan fizički posao, dokazuje i činjenica da vreća gline u prosjeku teži 25 kilograma, a Tea, Maja kao i ostale članice udruge, tijekom 18 godina prenijele su vreće i vreće gline.


– Dosta je tu fizičkog posla kad se ide i na izložbe, treba nositi predmete i postamente, ne samo vreće gline, no kad nešto voliš, onda to nije teško i idemo dalje, smije se Tea Pilepić.


Jedinstven u regiji


Velika želja udruge Vali je nastavak jednog projekta, koji je u vrijeme kada se realizirao bio jedinstven u ovoj regiji, a samim time privukao i međunarodnu pozornost. Bilo je postavljanje podvodne izložbe keramike u akvatoriju Podurinja, na dvije lokacije, na tridesetak metara dubine. Projekt »Izložba pod morem« postavljen je u lipnju 2013. u suradnji s KPD INA Kostrena i vrlo je brzo postala atrakcija – posjetio ju je veći broj grupa ronilaca iz zemlje i inozemstva, a iskustva i pozitivni komentari bili su poticaj za preimenovanje ovog projekta u »Art Park pod morem«.


Već sljedeće godine ista izložba poprimila je međunarodni karakter, i to dopunjavanjem i proširivanjem postava izložbe radovima hrvatskih i inozemnih keramičara iz Slovenije, Italije, Mađarske i Srbije. Kako je podvodna izložba pobudila interes šire javnosti, početkom 2014. godine fotografirali su je Petar Fabijan i Bojan Jurman te su fotografije objedinjene u izložbi »Vali pod morem« u Narodnoj čitaonici Kostrena.


Kostrena, nažalost, ne živi samo od mora, pomoraca i tradicije već i od industrije. Suživot s industrijom ima svoje posljedice pa je zbog nedavnih incidenata u rafineriji u Urinju sudbina podmorske izložbe keramike još uvijek nepoznata.


Ipak, u Valima se ne daju pokolebati pa Maja Božičević već planira revitalizaciju ove izložbe keramike pod morem. Ovaj put, projekt bi uključivao i Prirodoslovni muzej u Rijeci.


– Ovaj put predmete koje bismo položili u more napravili bismo prema njihovim uputama kako bi ti predmeti izgledali, da bi se morski organizmi uselili u taj, recimo to tako, prirodniji ambijent od onog koji smo radili prije nekoliko godina. To je sve na razini ideje i sigurno će se događati u fazama jer je to dosta kompleksan projekt, najavljuje Božićević, predsjednica udruge bi svojom aktivnošću i prisutnošću u prostoru, Kostrenu po pitanju umjetničke keramike mogla pretvoriti u mali pandan nizozemskom Delftu.


A Kostreni koja u građevinskom smislu praktički na dnevnoj bazi mijenja svoju vizuru, ovakvi mali detalji udruge Vali, koji inspiraciju traže u tradiciji i zavičaju, svakako su dobro došli.





Podvodna izložba keramike u akvatoriju Podurinja

Radionice s vrtićarcima i osnovnoškolcima

Tea Pilepić zajedno s osnivačicom Jagodom Grgurić često organizira radionice s djecom koja pohađaju Dječji vrtić »Zlatna ribica«.


– To su manje radionice i djeca rade sa šablonama. Ona nemaju još sposobnost dugo zadržati pažnju, no u suradnji s vrtićkom pedagoginjom Brunom Rubinić, formiraju se grupe i izmjenjuju djeca. Prošle je godine bilo pet radionica, djeca su izradila pločice za vrtićku olimpijadu i ukrase za božićno drvce koje je položeno u more. U sklopu radionica djeca često izrađuju suvenire, kućice kako ih oni zamišljaju, oboje ih i onda se to uokviruje te je to kasnije poklon-suvenir koji predstavlja »Zlatnu ribicu«. Ima djece koja jako dobro reagiraju na takav rad i stalno žele raditi više i još, kaže Pilepić.


Dječje radove koje su nastali pod njihovim vodstvom već godinama uočavaju mnogi posjetitelji Žurkova gdje su njihovim radovima ukrašeni zidovi kuće, a odnedavno i puzaljka i postament skulpture Neptuna.


S djecom iz Osnovne škole Kostrena pak je organizirana radionica u kojoj je izrađena keramika kojom su ukrašeni zidovi na prostoru Rasadnika. A nakon preseljenja iz stare škole u Svetoj Barbari u kojoj je danas Kuća kostrenskih pomoraca u nove prostore u Rasadniku, članice kažu da im je trebalo vrijeme prilagodbe. No, novi prostor nudi i nove mogućnosti pa se tako tamo održava »Ex tempore«, a Rasadnik sudionike oduševljava svojim pogledom i okruženjem.


 


Infobox (Anterfile):


SVIJET NA ZIDU


Međunarodni projekt »Umjetnost keramike« na zidu u čijem su središtu keramičke pločice, pokrenut je na inicijativu udruge Vali 2019. godine, s ciljem da se kroz w2q¸auniverzalni jezik umjetnosti i keramike povežu različiti narodi i različite kulture


 


Infobox (Anterfile):


230 PLOČICA


Pločice su ručno izradili keramičari, što profesionalci, što oni kojima je keramika hobi, koji žive na raznim kontinentima. U projekt se uključilo 216 autora iz 25 zemalja, s ukupno 230 pločica, a motivi na pločicama su različiti, realistični i apstraktni, reljefni i oslikani