ANITA POCRNIĆ RADOŠEVIĆ

Jedina saborska zastupnica iz Like: “Zadržavanje i povratak mladih moraju nam biti prioriteti”

Marin Smolčić

Anita Pocrnić Radošević / Foto Marin Smolčić

Anita Pocrnić Radošević / Foto Marin Smolčić

Teško je bilo kakav projekt i gospodarsku aktivnost pokrenuti i ostvariti bez radne snage, što je posebno naglašeno u Ličko-senjskoj županiji, s obzirom na visok udio starijih osoba u stanovništvu



Anita Pocrnić Radošević jedina je saborska zastupnica s područja Ličko-senjske županije. Uspješno balansira u političkom i privatnom životu, kao udata žena i majka dvanaestogodišnjakinje.


Godinama je bila analitičar tržišta rada u Zavodu za zapošljavanje, a u zadnje vrijeme je radila kao predstojnica Područnog ureda u Gospiću.


– Članica sam HDZ-a od 2005. godine, ali sam godinama bila pasivna članica. Preokret se dogodio početkom 2018. godine, pozivom za uključivanje u rad Povjerenstva Gradske organizacije HDZ-a grada Gospića na koji sam pristala u jednom izrazito turbulentnom razdoblju.




Zainteresirala sam se i shvatila da je bavljenje politikom jedini način kako mogu kao pojedinac, uz podršku stranačke infrastrukture, utjecati na poboljšanje životnih uvjeta u svojem gradu i županiji.


Osobno sam se u politiku uključila u trenutku kada sam na ostalim životnim poljima ostvarila ono što sam željela, zasnovala sam obitelj, materijalno sam i stambeno osigurana, imala sam stabilan posao koji volim i koji je pokrivao dosta široke interese.


U tom trenutku smatrala sam da imam osobni kapacitet, dovoljno radnog i životnog iskustva koje stavljam na raspolaganje stranci, društvenoj zajednici u kojoj živim i svom hrvatskom narodu.


Živim i radim već 20 godina u Gospiću, a rođena sam i odrasla u Perušiću gdje sam se vratila nakon završenog fakulteta.


Nacionalni identitet


Što biste izdvojili kao nukleus svojeg političkog angažmana?


– Svojim glasačima i sugrađanima obećala sam dostojno provođenje ideoloških i programskih načela moje stranke, jačanje afirmacije žena u politici, jačanje akademske zajednice, mladih i branitelja kao dionika jedne zajednice koja teži kontinuiranom prosperitetu, modernizaciji i digitalizaciji.


Ispred svega u mom sustavu vrijednosti je promicanje hrvatskih domoljubnih vrijednosti i očuvanje hrvatskog nacionalnog identiteta.


Državu smo stvorili, imamo je, a na nama je da našim građanima osiguramo prosperitet kako njegovanjem hrvatske kulture i povijesti, tako i gospodarskim osnaživanjem, demografskom revitalizacijom, podizanjem životnog standarda i zaposlenosti.


Radeći na projektima gdje sam surađivala s drugim institucijama i udrugama u Ličko-senjskoj županiji, stekla sam jasnu sliku koji je to potencijal kojim raspolažemo, ali i koji su ograničavajući faktori.


Kako izvesti sve ovo?


– Poticanjem i inzistiranjem na ravnomjernom regionalnom razvoju čitave države i uvođenju novih tehnologija na prvome mjestu. Kako mi u Lici živimo u ruralnom i rijetko naseljenom kraju, dosta usluga i mogućnosti građanima nije dostupno zbog udaljenosti, nepostojanja međumjesnog prijevoza i malog broja osoba koje bi sudjelovale u nekom projektu i to je ono što često naglašavam u Hrvatskom saboru.


Smatram da je potrebno omogućiti individualni pristup i jednake mogućnosti svim građanima i tu digitalizaciju vidim kao priliku za osiguranje dostupnosti usluga svim korisnicima, bez obzira na fizičku udaljenost i mjesto stanovanja.


Posebno ističem razvoj i poticanje poljoprivredne proizvodnje, naročito ekološke, okrupnjivanje i udruživanje poljoprivrednih gospodarstava, mogućnost skladištenja i plasiranje proizvoda na tržište.


Svakako vrijedi naglasiti i iskorištavanje prirodnih resursa i kulturne baštine u turističke svrhe, povezivanje svih dionika na turističkom tržištu, agencije, iznajmljivače, prijevoznike, ugostitelje, proizvođače hrane i ostalih proizvoda.


Povlačenje sredstava


Jedan od mojih prioriteta je zadržavanje mladih i povratak mladih nakon školovanja jer sve ostalo je nemoguće bez demografske obnove i zaustavljanja iseljavanja. Zato je teško bilo kakav projekt i gospodarsku aktivnost pokrenuti i ostvariti bez radne snage, što je posebno naglašeno u Ličko-senjskoj županiji, s obzirom na visok udio starijih osoba u stanovništvu.


S nestrpljenjem očekujem da Vlada na čelu s Andrejom Plenkovićem pokrene značajnija ulaganja u našu županiju u sklopu Projekta »Dalmatinska zagora, Lika, Banovina i Gorski kotar« sa svrhom osiguranja ravnomjernog regionalnog razvoja Republike Hrvatske.


Pitanje je koliko smo spremni povući sredstva, imamo li dovoljno ljudskih kapaciteta i to su teme kojima se moramo pozabaviti i ojačati resurse za povlačenje sredstava iz europskih fondova.


Upravo zato uključivanjem novih lica u politički život, novim idejama, znanjima i rješenjima u sinergiji s postojećim kadrovima otvaramo put u budućnost svojoj djeci i generacijama ispred nas.


Prije svega gradove vidim kao stupove razvoja županije koji moraju raditi na povezivanju urbanih i ruralnih područja kroz razvoj strateških partnerstava.


Kada je sve počelo u Vašem političkom angažmanu?


– Na parlamentarnim izborima 5. srpnja 2020. godine bila sam kandidatkinja na listi HDZ-a u 9. izbornoj jedinici te sam kao zamjenica izabranom zastupniku Marijanu Kustiću 22. srpnja prisegnula kao zastupnica u Hrvatskom saboru.


Ovo je moj prvi mandat i prvi susret s dužnostima zastupnice, jedine iz Ličko-senjske županije. To što sam jedina smatram i nedostatkom jer bi bilo puno lakše i efikasnije raditi u timu koji dolazi iz istog područja pa makar bili i iz različitih političkih opcija.


Ovo je svakako velika čast, ali prije svega je velika obveza i odgovornost, promjena načina života, rada, odvajanje od obitelji, putovanje svaki tjedan, ali to sam prihvatila kao realnost i vjerujem da sam uspješno posložila aktivnosti i prioritete.


Uvijek u kolektivu


Kakva su Vaša iskustva u Saboru?


– Ovaj saziv Sabora funkcionira u skladu s epidemiološkim mjerama, ograničen je broj zastupnika na plenarnoj sjednici, ostali prate na ekranima u drugim salama, ali opseg posla nije smanjen čak je i veći po broju odrađenih sjednica.


Što se tiče uvjeta rada, puno su skromniji nego što se piše po medijima i komentarima na društvenim mrežama. Zanimljivo je da zastupnici koji nisu predsjednici ili potpredsjednici odbora nemaju ured, čak niti stol, a zbog epidemioloških uvjeta ni stolicu u sabornici.


Putujem svojim autom, vozim se tramvajem, znači zastupnici nemaju pogodnosti koje neki rado i pogrešno ističu. Nema ni radnog vremena jer sjednice nerijetko traju do kasno u noć, a ostale se obveze odrađuju radnim danima i vikendima.


Kako učiniti više za sredinu iz koje dolazite?


– Bez sinergije lokalne zajednice i dužnosnika iz Ličko-senjske županije teško je potaknuti bilo kakve aktivnosti, a budući da LSŽ ima samo jednog zastupnika, smatram da on treba raditi na dobrobit svih građana.


Svi zajedno trebamo osmišljavati aktivnosti i inicijative, ustanoviti potrebe, nedostatke i načine na koje ih trebamo rješavati s ciljem razvoja gospodarstva, podizanja životnog standarda i zadržavanja naših sugrađana u županiji.


Zadnjih godina naša županija je ekonomski, demografski, infrastrukturno i kadrovski opustošena i ne smijemo odugovlačiti s konkretnim aktivnostima koje će zaustaviti te loše trendove. Jedni drugima gradovi trebaju biti podrška jer samo nas je oko 40.000 i manje-više svi imamo iste probleme koje trebamo i zajednički rješavati.


Povratak članovima


U kakvom stanju je po vašem mišljenju HDZ Ličko-senjske županije?


– Zadnje tri godine aktivno sam sudjelovala u stranačkom radu, organizacija smo koja je imala i izvanredne izbore za županijsku skupštinu, proveli smo europarlamentarne, predsjedničke, parlamentarne i lokalne izbore i na svima ostvarili zadovoljavajući rezultat. Paralelno s tim radili smo i na konsolidaciji stranke, u čemu smo se susreli s mnoštvom izazova i stekli vrijedna iskustva. Trudili smo se stranku vratiti članovima i što više HDZ približiti članovima, što je težak posao kad imate više od 8.000 članova i koji su članovi dugi niz godina, ali nisu svi aktivno sudjelovali u radu stranke.


Samo zahvaljujući kontinuiranom, strpljivom, nenametljivom i uključivom unutarstranačkom radu pokušaji razbijanja nisu bili uspješni. Uvijek naglašavam da članstvo u bilo kojoj stranci ne smije biti samo na papiru, članovi stranke trebaju imati prava i obveze, a jedna od njih je podržavanje programskih načela stranke i aktivno sudjelovanje na ostvarivanju planova i programa.


Ako netko nije spreman na navedeno, rješenje je izlazak iz stranke, a ne zadržavanje statusa člana »za svaki slučaj« te istovremeno raditi protiv kolega ili podržavati druge opcije. Želimo HDZ u koji se naši sugrađani neće, kao što je često bio slučaj, učlanjivati da bi ostvarili povlastice ili su, što je još gore, bili primorani na isto, nego ljude koji će proaktivno sudjelovati u radu stranke, predlagati i osmišljavati prijedloge i aktivnosti te na taj način davati vlastiti doprinos usmjeren napretku svojih gradova i općina.


Zadovoljna sam što smo u ove tri godine sačuvali stranku, vraćamo je izvornim demokratskim načelima, zajedništvu i očuvanju hrvatskog identiteta bez veličanja osobnih ega pojedinaca i želimo što više članova uključiti u aktivan rad.


Što prije shvatimo da su i problemi i rješenja u našim rukama, nas koji tu živimo i radimo, prije ćemo iskoračiti u svjetliju budućnost. Ne možemo očekivati da nam Vlada, ministarstva i političari riješe sve nagomilane probleme.


Memorijalni centar


Razvoj gospodarstva i otvaranje radnih mjesta znače podizanje standarda, zadržavanje stanovništva, povratak raseljenih. U našim krajevima ljudi se teško odlučuju na privatno poduzetništvo, dugi niz godina vlada uvjerenje da je bolje raditi u državnoj formi pa makar i za manju plaću pa čak i koristiti razne oblike socijalnih davanja za preživljavanje.


Teško je mijenjati ukorijenjene mentalne stavove, ali nije nemoguće, stoga svi zajedno moramo ustrajati na poticanju poduzetništva i investicija u naše gradove i općine, osigurati kvalitetne radne uvjete za radnike te ulaganjem u obrazovanje i prekvalifikacije osigurati radnike za rad na novim tehnologijama u korištenju prirodnih i kulturnih resursa.


Imate li neki poseban projekt koji biste željeli ostvariti?


– Jako mi je važno očuvanje nacionalnog identiteta, a stvaranje naše domovine moramo zahvaliti našim hrvatskim braniteljima. U godini na izmaku ostvareni su značajni pomaci donošenjem Zakona o hrvatskim braniteljima i Zakona o civilnim stradalnicima Domovinskog rata.


Moja velika želja, a smatram i potreba za lički kraj, ali i zahvala svim braniteljima iz Primorja, Istre, otoka i cijele RH bila bi izgradnja Memorijalnog centra hrvatskih branitelja u Lici.


U ovom mandatu kao zastupnica bila sam na puno obljetnica, komemoracija vezanih uz Domovinski rat i smatram da trebamo imati jedinstveno mjesto na kojem ćemo budućim naraštajima ostaviti uspomene i sjećanja na ljude, događaje i lokacije u Lici na kojima se stvarala neovisna i suverena domovina Hrvatska.


Želim građanima sreću, zajedništvo i prosperitet


– Svim građanima Ličko-senjske županije i domovine nam Hrvatske iskreno želim svaku sreću, zajedništvo i prosperitet u 2022. godini. Dodamo li tome staru dobru želju Ličana »Bog ti da’ sriću i zdravlje«, nadam se da će nam korona svima izazivati manje problema i omogućiti povratak normalnom životu.