Izletište za western fanove

Winnetou i Old Shatterhand »izabrali« su Fužine za dom! Posjetili smo kultno kaubojsko selo Roswell

Kaubojsko selo Roswell nastalo je za potrebe snimanja poznate trilogije o Winnetou, indijanskom poglavici iz plemena Apača. Roswell nudi sve ono što su osvajači Divljeg zapada morali imati



Kultno kaubojsko selo Roswell u Općini Fužine omiljeno je izletište svim zaljubljenicima u western filmove i Divlji zapad. Roswell nudi sve ono što su osvajači Divljeg Zapada morali imati – veliku željezničku drvenu konstrukciju koja pokazuje kako je Roswell uopće i naseljen. Na brdašcu su kapelica, klupe i groblje.


U gradu je kovačnica, pojilo za konje i štala, banka, saloon, pivovara, kineska praonica rublja, ured za poštu i telegraf, agencija za nekretnine, trgovina, toranj za vodu, mala pilana, javna kupaonica, zanimljiva kuća u kojoj vladaju Fat Betty i Sweet Dolly, a tu je, naravno, i šerifov ured. Atraktivna scenografija i kostimografija oduševljava sve generacije koji mogu svakoga vikenda doživjeti Divlji zapad iz prve ruke, i kroz bacanje lasa, pucanje iz Winchesterke ili pak pucanje s lukom i strijelom, jahanje konja i slično.


Hvala filmadžijama


Podsjetimo, kaubojsko selo Roswell nastalo je za potrebe snimanja poznate trilogije o indijanskom poglavici iz plemena Apača Winnetou i njegovom prijatelju Old Shatterhandu. Tri nastavka filmske priče »Winnetou« o legendarnom indijanskom poglavici nastala su prema romanima njemačkog književnika Karla Maya.




Film je sniman tijekom 2015. i 2016. na području Gorskog kotara, Platku, Brezama, gradu Rijeci, jednim dijelom u Istri, Nacionalnim parkovima Krki, Plitvičkim jezerima i Paklenici, te Velebitu, kanjonu Zrmanje kao i u studijima u Njemačkoj. Tvrtke koje su snimale film bili su njemački producenti iz kuće Rat Pack uz pomoć hrvatske producentske kuće Aleks Produkcije.


Philipp Stölzl potpisuje režiju za sva tri nastavka Winnetoua (»Winnetou – Novi svijet«, »Winnetou – Blago Srebrnog jezera«,»Winnetou – Zadnja bitka«), a glavni scenarist je Jan Berger. Producent je Christian Becker. U glavnim ulogama nastupili su Wotan Wilke Möhring u ulozi Old Shatterhanda, a Nik Xhelilaj utjelovio je Winnetoua, umjesto Pierre Bricea, koji je tumačio Winnetoua u prvoj trilogiji snimanoj u Dalmaciji šezdesetih godina 20. st., Iazua Larios glumila je Nscho Tschi, Milan Peschel predstavljao je Sama Hawkensa, Jürgen Vogel igrao je Josepha Rattlera, a Gojko Mitić utjelovio je Magua/Tangua. Csilla Barath Bastaić, Katarina Strahinić, Ivan Ožegović, Bojan Navojec i Marko Cindrić su hrvatski glumci koji su nastupili u filmu uz brojne statiste, njih više od pet tisuća.


Kaubojski kotlić


Scenograf Damir Gabelica, kostimografkinja Nevena Čaklović, direktor filma Dragan Josipović – Jossa, koordinator akcijskih scena Ivo Krištof, majstor scene Igor Stiković, majstor za specijalne efekte Branko Repalusta bili su također dio velike filmske ekipe iz Hrvatske. Za potrebe snimanja velikih scena u Roswell selu je bilo oko 70 konja.


Ujedno Ured za turizam Općine Fužine često organizira zanimljiva tematska događanja u Roswell selu. Ovo ljeto održan je Winnetou vikend i natjecanje za najbolji kaubojski kotlić. Posebno su bila atraktivna događanja koja su se održavala u kasnijim večernjim satima kao što je promatranje meteorskog roja Perzeidi, u narodu poznat kao »suze sv. Lovre« te filmska večer na otvorenom. U rujnu će se održati i kaubojska Bundevijada, a Ured za turizam Općine Fužine za posjetitelje, fanove westerna priprema dodatna iznenađenja.