EU ZAJEDNIŠTVO

U Skradu predstavljen projekt “Osam gradova zajedno za izgradnju naše Europe’

Marinko Krmpotić

Temeljni cilj projekta čiji su ostali sudionici iz manjih sredina Latvije, Rumunjske, Grčke, Portugala, Španjolske, Mađarske te Italije, jest približiti Europsku uniju i njene institucije, kao i mogućnosti koje ona pruža stanovnicima te spriječiti širenje euroskepticizma



SKRAD – Približiti Europsku uniju i njene institucije, kao i mogućnosti koje ona pruža stanovnicima te spriječiti širenje euroskepticizma, temeljni je cilj projekta »Eight Cities Together for Building our Europe« (Osam gradova zajedno za izgradnju naše Europe) koji je jučer predstavljen u Skradu, goranskoj lokalnoj samoupravi koja u ovom projektu predstavlja Hrvatsku.


Ostali sudionici su iz manjih sredina Latvije, Rumunjske, Grčke, Portugala, Španjolske, Mađarske te Italije, čiji je grad Gerace i voditelj cjelokupnog ovog projekta koji se financira iz programa »Europa za građane«.


Putovanja vlakom


Pomoći građanima EU zemalja u razumijevanju povijesti, vrijednosti i različitosti EU-a te potaknuti građane na sudjelovanje u demokratskim procesima na razini EU-a, također je jedan od ciljeva ovog projekta, istaknula je u pozdravnoj riječi okupljenim sudionicima Nikolina Crnković Đorđević, voditeljica projekta s hrvatske strane, a obratio im se i načelnik Općine Skrad Damir Grgurić naglasivši kako mu je drago da je baš Skrad, odnosno jedan od ruralnih dijelova Hrvatske, domaćin ovog projekta: »Širenje znanja o mogućnostima EU-a iznimno je bitno, kao i komunikacija i suradnja općenito. Najbolje to vidimo na primjeru aktualnog rata u Ukrajini koji je u velikoj mjeri posljedica nerazumijevaja i nekvalitetne komunikacije«, rekao je načelnik Grgurić pozdravljajući goste na početku njihovog trodnevnog boravka u Hrvatskoj i Skradu.




Na lijepe riječi dobrodošlice odgovorili su predstavnici svih spomenutih zemalja sudionika pri čemu je predstavnica Španjoske istaknula oduševljenje ljepotom i količinom zelenila i šume koje nisu očekivali. Tridesetak mahom mladih Europljana ovih dana očekuje niz aktivnosti pa će tako, između ostalog, održati dijalog s mladima u Srednjoj školi Delnice u okviru kojeg će stručne osobe iz Centra za tehničku kulturu Rijeka koja je i Eurodesk multiplikator, voditi radionicu u okviru koje će mlade upoznati s prilikama i mogućnostima koje im Europska unija nudi, s naglaskom na Erasmus+ program. Posebice će se u okviru ove radionice obraditi mogućnosti prijave za putovanja vlakom u okviru kojih mladi imaju mogućnost upoznati raznolike krajolike Europske unije i raznolikost njene kulture, sela i gradova, te steći vrijedna iskustva.


Imigracijske politike


Nadalje, u Skradu će biti organiziran EU dijalog na temu »The immigration polices in the future of EU after the Ukraine crise«/«Budućnost migracijskih politika Europske unije nakon Ukrajinske krize«, na kojem će osim predstavnika jedinica lokalnih samouprava s područja Gorskog kotara i šire, građana, mladih, predstavnika lokalnih akcijskih grupa i drugih, sudjelovati i predstavnici osam zemalja sudionika projekta koji će iznijeti svoje stajalište s obzirom na cjelokupnu situaciju s aspekta pojedinačne države članice iz koje dolaze. Ispred Europe Direct Centra Rijeka govorit će Dario Zorić, direktor Regionalne razvojne agencije Porin s dugogodišnjim iskustvom na provođenju EU projekata i promociji vrijednosti EU-a. Okupljenim sudionicima debate Petar Hrg, direktor Turističke zajednice Gorskog kotara, predstaviti će taj kraj i njegove brojne prirodne i kulturne znamenitosti. Osim navedenog, sudionici projekta posjetit će i Centar za velike zvijeri u Staroj Sušici izgrađen EU sredstvima te će saznati nove spoznaje o tri velike zvijeri – medvjedu, vuku i risu, ali će dobiti i vrijedne informacije o ostvarenom financiranju centra iz EU fondova.


Naposljetku, ističe Nikolina Crnković Đorđević, u sklopu ovog projekta održat će se sveukupno osam EU debata, osam EU dijaloga za mlade, 24 lokalna dijaloga, jedno natjecanje u okviru kojeg će mladi moći osvojiti put u Bruxelles, gdje će posjetiti EU institucije te osam »study visita«.


»Provođenjem ovih aktivnosti ostvarit ćemo projektni cilj, približit ćemo EU i njegove institucije stanovnicima, upoznati stanovnike s prilikama koje im EU nudi, što se posebice odnosi na mlade osobe, te ćemo vratiti povjerenje građana u institucije i vrijednosti EU-a, koje su među njima poljuljane, posebice nakon posljednjih kriza uzrokovanih COVID-pandemijom i ukrajinskim ratom. Dijalogom među građanima i širenjem primjera dobre prakse potaknut ćemo širenje pozitivne svijesti o EU-u i mogućnostima koje nudi«, rekla je Crnković Đorđević.


Erasmus+ program


Srednjoškolcima i studentima posebno bi zanimljiv mogao biti Erasmus+ program koji nudi mogućnosti međunarodne mobilnosti za pojedince te međunarodne suradnje za organizacije, među ostalim provođenje razdoblja studija u inozemstvu, obavljanje stručne prakse, stručna usavršavanja i osposobljavanja, volontiranja, razmjene mladih i drugo, istaknula je Crnković Đorđević.